SME
Piatok, 31. marec, 2023 | Meniny má Benjamín

Poradkyňa Malíková: Ženy kvôli stalkerom menia prácu aj školu, celé roky sú v pohotovosti

Daša Malíková tvrdí, že prípady kyberstalkingu rastú.

Poradkyňa z centra Alej, Daša Malíková. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Muž, ktorý ženu bombarduje darčekmi. Čaká ju vždy po práci pred domom. Píše jej desiatky správ, objavuje sa tam, kde je ona. To, čo môže na prvý pohľad vyzerať ako romantické dvorenie, môže byť v skutočnosti prenasledovanie, ktoré ničí život.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Pre okolie je veľmi ťažké rozpoznať nebezpečie. Rolu hrá aj spôsob, akým médiá vrátane filmov a seriálov zobrazujú stalking a kyberstalking. Bežne sa prezentujú tak, že muž sa len zoči-voči odmietaniu snaží o skutočnú lásku a keď vytrvá, získa objekt svojej túžby. To, čo je pre ženu hrozné a obťažujúce, sa vykresľuje ako óda na vytrvalosť,“ hovorí terapeutka a poradkyňa DAŠA MALÍKOVÁ.

So stalkingom, teda nebezpečným prenasledovaním, a čoraz viac aj kyberstalkingom, ktorý sa deje v online priestore, sa v poradenstve stretáva často. Slovensko pozná aj prípady, keď sa takéto činy skončili tragicky.

„Máme prípady, že žena išla deväťkrát na políciu a polícia reagovala nedostatočne. Neberie sa vážne, keď povie, že muž má doma zbrane alebo sa jej nejakým spôsobom vyhrážal. A stále sa stretávame s tým, že ženy sú odrádzané od toho, aby podali trestné oznámenie. Akoby sa čakalo, kým sa nestane niečo vážne alebo smrteľné,“ vraví Malíková.

(Pozn. red: So stalkingom a kyberstalkingom sa stretávajú ľudia bez ohľadu na rod. V rozhovore s odborníčkou sa zameriavame primárne na perspektívu žien, keďže pracuje v poradenskom centre pre ženy.)

Poradenské centrum Alej, kde pracujete, spustilo osvetovú kampaň Vykročte do bezpečia o rizikách stalkingu a kyberstalkingu. Rastie počet žien, ktorých sa tento problém týka?

So stalkingom sme sa stretávali už aj predtým, no za posledné dva roky výrazne narástli prípady kyberstalkingu. Všimli sme si, že sa veľmi často vyskytuje spolu so stalkingom, je akoby jeho rozšírením.

Súčasne máme aj mnoho prípadov, keď sa prenasledovanie žien deje výhradne v online priestore. Pôvodne boli stalking aj kyberstalking špecifickými formami násilia popri chronicky známom fyzickom či psychickom násilí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti sa však stali bežnou súčasťou prípadov, ktoré ženy a dievčatá zažívajú. Zaznamenali sme až extrémnu mieru závažnosti oboch týchto problémov a v rozhovoroch so ženami vidíme, aké devastačné dosahy to môže mať na ich životy a psychiku.

Keď hovoríte o závažnosti, čo si pod tým predstaviť? O aké prípady ide?

Stretávame sa napríklad s tým, že muži, ktorých žena odmietne alebo sa s nimi rozíde, sa snažia obnoviť stratenú kontrolu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Premiér Eduard Heger na Ukrajine.

Heger chce Zelenskému ponúknuť pomoc v prístupovom procese do Európskej únie.


TASR 56m
Otec Juraja Vyskočila, ktorý ho k motorkám priviedol už v detstve.

Na svete je len 500 kusov motorky Gnome-Rhône z roku 1928.


58m
Logo podcastu Dobré ráno.

Uvidíme ruských športovcov na budúcoročnej olympiáde?


a 2 ďalší 4 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


11 h
SkryťZatvoriť reklamu