SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Ranný brífing: Za obedy „zadarmo“ si rodičia priplatia, sudca Truban operuje rétorikou opozície

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Rozpadnutá koalícia obnovila obedy zadarmo. Nebudú však zadarmo, keďže štát chce preplácať len stravu, režijné náklady kuchýň budú znášať rodičia. Politici navyše ešte musia na opatrenie nájsť peniaze.

Sudca špecializovaného súdu Michal Truban stojí pred disciplinárkou pre svoje rozhodovanie v kauze oligarchu Norberta Bödöra. Podobne ako niektorí (najmä opoziční) politici, aj on už začal hovoriť o mediálnom hone novinárov a aktivistov.

Šarišským Michaľanom zmizol z obecných účtov viac ako milión eur. Poslala ich falošnej veštici bývalá účtovníčka. V skutočnosti je to smutný príbeh o zúfalej žene, podvodníkoch a nátlaku, ktorý skončil hospitalizáciou na psychiatrickom oddelení. Čo sa v obci stalo? A ako to, že si čudné platby nik nevšimol a podvodníkov nezastavil? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Matovič varoval pred populistickými jatkami, teraz obedy zadarmo chváli. Čo sa mení pre rodičov?

Jediný rok všetkým deťom v základných školách štát preplácal obedy, kým zavedený systém koalícia na čele s Igorom Matovičom z OĽaNO zrušila. Rok a pol si potom samosprávy a školy zvykali na nové podmienky, aby sa necelých osem mesiacov pred predčasnými voľbami dozvedeli, že tzv. obedy zadarmo sa do škôl opäť vrátia.

SkryťVypnúť reklamu

Oživujú ich pritom tie isté strany, ktoré systém od septembra 2021 zmenili - Sme rodina, OĽaNO aj Za ľudí. Návrh podporili aj opozičné strany Smer, Hlas aj poslanci extrémistickej ĽSNS a Republiky.

Matovič pritom iba pred vyše týždňom hovoril o návrhu ako o "nebezpečnom správaní" pre verejné financie a v súvislosti s ním spomínal predvolebné "populistické jatky". Teraz prijaté zmeny k príspevkom na stravovanie v školách pomenúva "kľúčovou tehlou do múru stavby prorodinnej krajiny".

A hoci aj Matovič nazýva príspevok od štátu na stravu pre deti obedmi zadarmo, rovnako ako v minulosti aj po prijatí návrhu z dielne Sme rodina budú rodičia istú sumu doplácať. Zmeny majú platiť od mája.

 • Obedy zadarmo sa vrátili hanebným spôsobom: Že sa opatrenie vrátilo, nie je problém (body za štýl sme strhli). Problém je, že niet kontinuálnej politickej zhody aspoň na tom tanieri polievky a kuracom stehne, píše Zuzana Kepplová.

Sudca Truban vidí za svojimi problémami politikov. Pýtal sa, prečo nejdú po krku aj jeho kolegyni

Slová o zatváraní oligarchov za mreže pre prepojenia s politikou zaznievajú zvyčajne na opozičných tlačových konferenciách, no rovnaké argumenty si začínajú osvojovať už aj niektorí sudcovia.

SkryťVypnúť reklamu

Túto argumentáciu použil na svojom disciplinárnom pojednávaní sudca špecializovaného súdu Michal Truban, ktorý v júli 2020 nevzal do väzby oligarchu Norberta Bödöra. Z dôvodu rozhodovania v tejto kauze na neho o tri mesiace neskôr podali disciplinárny návrh.

Dôvodom, pre ktorý čelí disciplinárke, pritom vôbec nie je rozhodnutie o prepustení Bödöra na slobodu. Návrh na potrestanie sudcu vychádza z toho, že v tejto kauze vôbec rozhodoval a nesignalizoval svoju možnú zaujatosť.

V Bödörovom vyšetrovacom spise sa totiž nachádzalo aj Trubanovo meno, a to v súvislosti s údajne protekčným vybavovaním štátnej dotácie na rodinný penzión Altmayer pri Banskej Štiavnici. Truban v tom problém nevidel a vo veci rozhodol aj napriek tomu.

V krátkosti z domova:

 • Kauza okolo bytovky M.House: Aféra bytovky M. House v Malackách ide pred súd. Zablokované kolaudačné rozhodnutie sa stalo stredobodom sporu medzi developerom a primátorom, ktorého obvinila NAKA. Na základe zverejneného rozhodnutia prokuratúry o zastavení vyšetrovania a zistených informácií zo súdu možno po troch rokoch konečne ukázať, o čo v kauze ide.
 • Súdy vrátili psychotika späť k rodine: Svoju partnerku týral od roku 2013. Psychicky chorý násilník sa v roku 2019 úspešne liečil v nemocnici, no po prepustení domov prestal brať lieky a znova ohrozoval manželku aj deti. Štát totiž nemá nástroj, ako dohliadať na ambulantnú liečbu psychicky chorých páchateľov.
 • Žilinka vysvetľoval kauzu únosu Vietnamca: Prípad únosu Vietnamca vyšetrujú, vykonávajú sa procesné úkony a na nové zistenia prokuratúra reaguje zákonným spôsobom, tvrdil generálny prokurátor Maroš Žilinka na zasadnutí výboru pre obranu a bezpečnosť s tým, že odmieta verejné dehonestovanie činnosti prokuratúry.

Sýriu trápila dvanásť rokov vojna. Zemetrasenie ešte zhorší už zlú situáciu v krajine

Aj dva dni po najsmrteľnejšom zemetrasení za posledných viac ako desať rokov pokračujú v Turecku a Sýrii pátracie práce. Zemetrasenie a jeho dotrasy usmrtili už vyše 12-tisíc ľudí a zničili tisícky budov. Množstvo ľudí je stále uviaznutých pod ruinami.

SkryťVypnúť reklamu

Epicentrom prvého zemetrasenia bola turecká štvrť Pazarcık Kahramanmaraş, ktorá leží na juhovýchode na hranici so Sýriou. Po počiatočnom zemetrasení s magnitúdom 7,8 nasledovalo o niekoľko hodín druhé zemetrasenie s magnitúdom 7,7.

Na druhej strane hranice je situácia kritickejšia. Záchranné práce v Sýrii brzdia nie len pokračujúce otrasy, mrazivé počasie a škody na cestách vedúcich do a z postihnutých oblastí, ale aj stopy 12-ročnej brutálnej občianskej vojny v oblasti, ktorú zemetrasenie najviac zasiahlo.

Vojenský konflikt, nedostatok potravín, elektriny, paliva, ekonomický kolaps aj nedávne vypuknutie cholery. Sýria je už roky v krízovej situácii a ledva dokáže uživiť vojnou sužované obyvateľstvo. Podľa OSN takmer 70 percent obyvateľstva potrebovalo humanitárnu pomoc už pred prírodnou katastrofou.

SkryťVypnúť reklamu
 • Zrútiť sa môžu ďalšie budovy: "Stále prichádzajú dotrasy, takže sa situácia môže rapídne zmeniť. Následné otrasy môžu spôsobiť, že sa budovy s narušenou statikou za sekundu zrútia," opisuje pre SME Karolina Čepeláková z českej humanitárnej organizácie Člověk v tísni. Momentálne sa nachádza v jednom z najsilnejšie zasiahnutých miest Gaziantep na juhu Turecka neďaleko hraníc so Sýriou.

V krátkosti z Ukrajiny:

 • Zelenskyj v Británii: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je prvýkrát od začiatku ruskej invázie na návšteve Veľkej Británie. Britský premiér Rishi Sunak avizoval oznámenie ďalších sankcii voči Rusku. Krajina chce tiež rozšíriť spoluprácu týkajúcu sa výcviku vojakov. Ukrajinský prezident sa počas návštevy stretol aj s kráľom Karolom III. a prihovoril sa tiež britskému parlamentu.
 • Rusko prehrá: Prezident Zelenskyj v príhovore pred poslancami britského parlamentu vyhlásil, že Rusko vojnu prehrá. Ocenil, že Londýn stojí pri Kyjeve od prvého dňa vojny. Spojené kráľovstvo podľa Zelenského „kráča s nami k najdôležitejšiemu víťazstvu nášho života“.
 • Ponuka britských lietadiel: Británia zváži poskytnutie bojových lietadiel Ukrajine, ale nebude to okamžite. Vyhlásil to hovorca premiéra Sunaka. Predseda vlády dá podľa jeho slov preveriť, aké lietadlá by Kyjevu mohli poskytnúť.
 • Rusko sa snaží urýchliť ofenzívu: Ruské velenie urýchľuje spustenie rozsiahleho útoku na dobytie Doneckej oblasti, ale bez dostatočnej bojovej sily. Ako nereálny sa ukazuje aj časový rámec určený na obsadenie celej oblasti, tvrdí americký Inštitút pre výskum vojny. Ruský nacionalistický informačný priestor naďalej vyjadruje znepokojenie nad neschopnosťou udržať rýchlu a rozhodnú útočnú operáciu v stanovenom termíne.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Byty predávali najdrahšie na trhu. Ich biznis nevydržal dlho

V kalendári svieti rok 2006 a slovenský realitný trh sa začína neprirodzene nafukovať. Na trhu panuje presvedčenie, že bude už len dobre a developeri sa predháňajú v projektoch, ktoré budú väčšie, okázalejšie a luxusnejšie. Do tejto mozaiky prispieva nový hráč – Orco Group.

Prvý slovenský projekt predstavil developer, v médiách označovaný ako česko-francúzsky (sídlo mal v Luxembursku), na jar 2006. Na bratislavskej Kolibe pripravil projekt Parkville, ktorý mal v desiatich domoch priniesť 92 luxusných bytov.

Orco si trúflo na odvážnu cenovku. Za štvorcový meter bytu pýtalo 93-tisíc slovenských korún (v prepočte konverzným kurzom 3087 eur). V tom čase išlo o najdrahšie byty na trhu.

Na slovenský realitný trh vstupovala firma Orco Group s veľkými plánmi a očakávaniami. Nakoniec jej anabáza nepriniesla bohatstvo, ale krutý koniec. Konkurz firmy riešia súdy doteraz.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

 • Záporná obchodná bilancia: Zahraničný obchod Slovenska v roku 2022 zaznamenal úplný zvrat vo svojom vývoji. Celých 14 rokov vývoz tovaru prevyšoval dovoz, vlani sa však bilancia skončila vysokým mínusom. Slovensko zaznamenalo zápornú obchodnú bilanciu zahraničného obchodu, teda dovoz výrazne prevýšil hodnotu vývozu až o 4,3 miliardy eur.
 • Platba daní kartou: Finančná správa spúšťa pilotné testovanie úhrady dane z príjmov a spotrebných daní cez platobnú kartu. Daňové subjekty si môžu túto novinku opäť vyskúšať v predstihu. Stačí len, ak sa nahlásia call centru finančnej správy, ktoré im následne zašle manuál ako platbu kartou uskutočniť.
 • Remišová odvolala tajomníka: Vláda odvolala štátneho tajomníka ministerstva informatizácie Jána Hargaša, vo funkcii ho nahradí Jozef Graňačka. Navrhla to ministerka Veronika Remišová. Tvrdí, že išlo o štandardné manažérske rozhodnutie a nie sú za tým Hargašove politické ambície.

Prekonal nemožné. Stal sa LeBron James najväčším basketbalistom histórie?

Pred 21 rokmi sa na titulke prestížneho športového magazínu Sports Illustrated objavil tínedžer LeBron James. Titulok znel - Vyvolený. Netrvalo dlho a talentovaný mladík si nechal tento nápis vytetovať na chrbát.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes môžeme povedať, že všetky očakávania naplnil. V najlepšej basketbalovej lige sveta dominuje už dvadsať rokov. Tentokrát sa mu podarilo prekonať nemožné. Alebo takmer nemožné.

Podkošová legenda Milwaukee Bucks a éry “showtime” Lakers Kareem Abdul-Jabaar figuroval na čele zoznamu hráčov s najväčším počtom bodov v NBA v kariére 33 rokov.

Počas 20-ročného pôsobenia v NBA dosiahol 38 387 bodov. V najlepšej päťke sa nachádzajú Karl Malone, Kobe Bryant a Michael Jordan. Jediný hrajúci basketbalista medzi piatimi najlepšími je LeBron James. Práve jemu sa tento rekord podarilo prekonať.


Vtáčiu chrípku zistili viacerým cicavcom. Čo to znamená pre ľudí?

Európa zažíva najhoršiu epidémiu vtáčej chrípky. Medzi hydinou a divým vtáctvom trvá už od konca roku 2021.

SkryťVypnúť reklamu

Znepokojujúce je, že nákaza preskočila na viaceré druhy cicavcov. Vyvoláva to otázku, či by mohla spôsobiť pandémiu medzi ľuďmi.

"S ďalšou chrípkovou pandémiou, ktorá by bola pôvodom vtáčia, sa už roky počíta ako s reálnou hrozbou," hovorí pre SME virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra SAV a Prírodovedeckej fakulty UK.

Pripravili sme otázky a odpovede o vtáčej chrípke cicavcov a o jej možnej hrozbe pre ľudí.

V krátkosti z vedy a techniky:

 • Predvídanie zemetrasení: seizmológ Kristián Csicsay, vedúci oddelenia seizmológie v Ústave vied o Zemi Slovenskej akadémie vied, pre SME hovorí, že aj keď je možné pozorovať zvláštne správanie zvierat a na twitteri sa objavila aj informácia o možnom zemetrasení v Turecku tri dni vopred, v skutočnosti je niečo také nemožné predpovedať.
 • Objavili nový druh ľadu: Ľad, ktorý prevláda vo vesmíre, sa neponáša na ten, ktorý poznáme zo Zeme. Na molekulárnej úrovni pripomína skôr vodu v kvapalnom skupenstve. Vedci teraz takýto ľad vytvorili v laboratóriu. Hovoria, že prirodzene existuje zrejme iba vnútri ľadových mesiacov.
 • Netflix a zdieľanie hesla: Láska je, keď sa delíte o heslo. Takmer pred šiestimi rokmi sa táto veta objavila na oficiálnom profile Netflixu na twitteri. Dnes sa už streamovací gigant neteší, ak sa o heslo k jednému účtu delí viacero domácností. V niektorých krajinách si už za človeka, ktorý sleduje program z Netflixu mimo domova, musia používatelia priplatiť.

Rozhovory ZKH

Prečo každoročne opakovane skúšame diéty? Aký máme na Slovensku vzťah k strave? Čo si myslí o stravovaní detí? Majú doplnky výživy význam? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Michalom Páleníkom, odborníkom na zdravú životosprávu.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Aj pôstne jedlo môže byť originálne a chutné. Vyskúšajte šošovicový šalát s hubami a kelom.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.

Ak vás to však ťahá na svah, máme pre vás aj aktuálne snehové správy.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 3. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 4. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 1. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
 2. Sodastream sa mení
 3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 5. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 6. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 7. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 8. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 435
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 5 081
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 4 490
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 373
 5. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 3 504
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 3 317
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 688
 8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 561
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kristína Pomothy

Psychologička Kristína Pomothy vraví, že naša kultúra sa odklonila od mystických zážitkov.


23. mar
Miralem Pjanič (vľavo) na MS v drese Bosny a Hercegoviny.

Džeko? Možno to bude znieť hlúpo, ale naozaj nebolo cítiť, že nehral.


5 h
Krojovaný pár víta prezidenta T.G.Masaryka na Morave v Čejkoviciach (1924).

Keď prišiel November, myslela som si, že sa vrátia názvy ulíc a budov po T. G. M.


20. mar
Renault Espace prvej generácie vyrobený v roku 1990 a piatej generácie z roku 2020.

Založil európsky segment MPV, dnes sa s ním lúčime.


Oliver Varchol 23. mar
SkryťZatvoriť reklamu