SME

Maďarsko si predvolalo slovenského veľvyslanca, Káčer sa neospravedlní

Káčer tvrdí, že nekritizuje Maďarov, ale politiku, ktorá z lídra boja za demokraciu v regióne urobila čiernu dieru.

Načítavam video...

BRATISLAVA. Poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer sa nebude ospravedlňovať za svoj výrok o možných územných nárokoch Maďarska na Slovensku. Uviedol to na sociálnej sieti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Nebudem sa nikomu ospravedlňovať za to, že chránim záujmy svojej krajiny, že jej teritoriálnu integritu, suverenitu a slobodu považujem za svätý grál snaženia našej diplomacie,“ napísal.

Káčerovo ospravedlnenie žiadali v stredu na tlačovej konferencii poslanci hnuti OĽaNO Igor Matovič a György Gyimesi.

SkryťVypnúť reklamu

Kritika politiky, nie národa

Šéf slovenskej diplomacie napísal, že reaguje na „standup obľúbenej dvojice parlamentných zabávačov“.

Káčer v diskusnej relácii televízie Markíza odpovedal na otázku, či v najbližších rokoch hrozí, že sa Maďarsko dopracuje k územným nárokom na Slovensko.

„Keby bol býval Vladimir Putin úspešnejší a dnes ho máme na východných hraniciach, myslím si, že takýmto nárokom by sme už dnes priamo čelili, bohužiaľ,“ odpovedal.

Súvisiaci článok Niekto o Orbánovi klame (komentár) Čítajte 

Vo svojom statuse Káčer zdôraznil, že bol vymenovaný za ministra zahraničných vecí a stále je hlavou štátu poverený touto prácou.

„Nekritizujem Maďarov. Mám sám veľmi dobré maďarské korene, prežil som v Maďarsku päť rokov, elég jól értek magyarul, mám rád Maďarov,“ podčiarkol Káčer.

Podľa jeho slov to nie je konflikt národov, ale kritika konkrétnej politiky, ktorá z lídra boja za demokraciu v regióne na začiatku 90. rokov urobila čiernu dieru na európskej politickej mape a trójskeho koňa záujmov Vladimira Putina v Európe.

SkryťVypnúť reklamu

„Mečiar nebol Slovensko, Orbán nie je Maďarsko, Matovič je nikto a kto je Gyimesi, netuším, môžem iba hádať. Slováci a Maďari tu spolu žijú tisíc rokov, budú aj ďalej. Verím, že v harmónii,“ skonštatoval Káčer.

Podľa neho si každý môže vybrať, na ktorej strane histórie chce stáť. On sám chce byť tam, kde bol Štefánik, Masaryk, Hodža, Papánek, Golian, Viest, Havel a nie tam, kde bol Henlein, Tuka, Ďurčanský, Tiso, Biľak a im podobní.

Matovič a Gyimesi žiadali ospravedlnenie

Matovič v stredu na tlačovke povedal, že zo strany Káčera ide o zásadné obvinenie voči významnému partnerovi Slovenska. Takisto si myslí, že podobné vyhlásenia sú nevhodné aj v súvislosti s nastupujúcou volebnou kampaňou

„Nebolo by dobré prebudiť spacieho džina maďarskej karty," vyhlásil šéf OĽaNO.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec Gyimesi v tejto súvislosti pripomenul aj tvrdenie ministra, že svoj výrok môže podporiť dôkazmi.

„Vyzývam pána ministra, aby tie dokumenty predložil," povedal poslanec s tým, že ak ich nepredloží bezpečnostnej rade, pácha tým trestný čin. Zároveň doplnil, že ak ich Káčer nemá, mal by sa ospravedlniť Maďarsku. „Toto nepatrí do roku 2023, to patrí do štvrtej cenovej," dodal Gyimesi.

Predseda platformy Most-Híd v rámci strany Szövetség-Aliancia Konrád Rigó v stredu v reakcii uviedol, že takzvanú maďarskú kartu vytiahli a hodili do politického ringu v reakcii na nešťastné slová Káčera „veľmajstri slovenského populistického politického bulváru Igor Matovič a György Gyimesi".

„Kritika Viktora Orbána mi nevadí. Čo mi vadí, to je, keď sa niekto urazí v mene Maďarov žijúcich na Slovensku, čiže aj v mene mojom. Rovnako mi vadí, keď nás niekto chce použiť a zneužiť vo volebnej kampani," vyhlásil Rigó.

SkryťVypnúť reklamu

Budapešť si predvolala veľvyslanca

V reakcii na vyhlásenia ministra Káčera si maďarské ministerstvo zahraničných vecí si v stredu predvolalo slovenského veľvyslanca Budapešti.

Štátny tajomník maďarského rezortu diplomacie zodpovedný za dvojstranné vzťahy Tamás Menczer uviedol, že Európa čelí veľkým krízam a v takom prípade sú potrební rozumní politici, no súčasný minister zahraničia Slovenska takým nie je.

"Minister Káčer v zásade útočí na Maďarsko preto, lebo sme za mier a proti sankciám. Ale to nezmeníme, ani keď sa to ministrovi Káčerovi nebude páčiť. Dnes som predvolal slovenského veľvyslanca v Budapešti na ministerstvo zahraničných vecí a povedal som mu, že vyjadrenia Rastislava Káčera sú neprijateľné a nezmyselné klamstvá," napísal Menczer s tým, že maďarsko-slovenské partnerstvo a spojenectvo Vyšehradskej štvorky prežijú také postavy, akým je Rastislav Káčer.

Igor Matovič

Protest Bratislava nie je Moskva, Slovensko je Európa.

O tom, či a kedy sa zo Slovenska stane ruská gubernia, rozhodne strata našej citlivosti.


9

Záujmy Slovenska sú niekde inde ako v Moskve, hovorí Ivan Korčok.


a 3 ďalší 23
Súvisiace témy: Maďarsko, Rastislav Káčer
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  2. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  3. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  4. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  5. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  6. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  7. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  8. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  1. Sovy chránia lesy: LESY SR hlásia úspech s vtáčími búdkami
  2. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  4. Šaca v Lige majstrov futbalovej medicíny
  5. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  6. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  7. Nové Planeo v Košiciach
  8. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  1. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 9 310
  2. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 971
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 5 174
  4. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 4 830
  5. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 3 718
  6. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 635
  7. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd 3 198
  8. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 3 007
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister Drucker

Optimalizácia siete škôl prebieha podľa Druckera bez výraznejších protestov.


SITA
Táto plocha bude onedlho vyzerať inak.

Mesto hľadá dodávateľa stavebných prác.


SITA 1
Daniel Lipšic.

Žilinka uvádza v návrhu tri dôvody.


SITA 2

Ministerstvo ju previezlo z dôvodu adekvátnej ochrany diela.


TASR 4

Sportnet

Oscar Piastri.

Pole position získal Austrálčan Oscar Piastri.


a 1 ďalší
Jiří Lehečka v zápase s Jannikom Sinnerom na Roland Garros 2025

Český tenista získal prvý gem v zápase so svetovou jednotkou až po necelej hodine hry.


TASR
Danick Martel v drese Košíc

Klub z metropoly východu oznámil zotrvanie a odchody viacerých hráčov.


SITA
Tigran Barseghjan sa raduje z gólu v zápase proti AC Miláno.

Belasých predbehlo aj sedem najlepších klubov z Európskej ligy.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu