BRATISLAVA. Mimoriadna schôdza parlamentu k stíhačkám Mig-29, ktoré by Slovensko mohlo darovať Ukrajine, bude v utorok, 14. februára.
Informoval o tom predseda parlamentu Boris Kollár. Zvolanie mimoriadnej schôdze inicioval opozičný Smer.
Prísľub dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera o prípadnom darovaní stíhačiek Ukrajine označila strana za protiústavný.
Líder Smeru Robert Fico navrhol, aby Národná rada vyslovila nesúhlas so zaslaním stíhačiek práve z dôvodu protiústavnosti.

Darovanie stíhačiek pomôže Ukrajine i Slovensku
Na Ficovu kritiku zareagoval Heger po skončení summitu EÚ. Líder Smeru je podľa neho pri výzvach na neposkytnutie vojenskej pomoci Slovenska Ukrajine buď cynik alebo klamár – alebo je oboje.
Heger pripomenul, že stíhačky ruskej výroby Mig-29 v súčasnosti nelietajú, nemajú žiadnu hodnotu a Slovensko ich nevie predať.
Nedokáže si k nim zabezpečiť ani servis, kým ukrajinská strana ich bude vedieť využiť.
Stroje by zároveň Slovensku cez európsky mierový mechanizmus preplatila EÚ, podotkol.
"Fico je buď úplný cynik, alebo úplný klamár. Obávam sa, že oboje je pravda. Hovorí, že ak bude vo vláde alebo predsedom vlády, tak zastaví pomoc Ukrajine. Čiže hovorí ľuďom, ktorí dnes zomierajú pod útokmi ruských rakiet, že im nepomôže a nechá ich zomrieť," povedal Heger.
"Toto je realita na Ukrajine. A ak Fico hovorí, že nemáme im pomáhať, tak odkazuje Ukrajincom: 'Umierajte, my sa vám otočíme chrbtom a budeme sa tváriť, že nevidíme, ako umierate.' Alebo má potom nejaké partnerstvo, o ktorom nevieme, s Vladimirom Putinom," tvrdí Heger.
Zdôraznil, že darovanie stíhačiek pomôže Ukrajine i Slovensku.
"Pokiaľ ja budem predsedom vlády, budeme pomáhať občanom Ukrajiny pred tým, aby nezomierali pod ruskými raketami," odkázal.
Slovenský vzdušný priestor je chránený
Nezaradení poslanci Tomáš Valášek a Juraj Šeliga sa zhodli, že Slovensko stíhacie lietadlá aktuálne nevyužíva a ani ich využívať nevie.
Podľa nich Ukrajina dokáže zabezpečiť ich servis a využitie. Valášek vyzval vládu, aby neváhala.
Stíhačky môžu podľa neho splniť svoju poslednú úlohu pre bezpečnosť Slovenska. Poslanie stíhačiek na Ukrajinu podporuje aj predseda parlamentného brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa.
"Ukrajina ich potrebuje teraz. Tie stíhačky Ukrajinci dôverne poznajú a na rozdiel od iných západných systémov by ich vedeli prakticky okamžite nasadiť do obrany pred ruským agresorom," skonštatoval Krúpa.
Odmieta náznaky zo strany Smeru o odzbrojovaní Slovenska. Pripomenul, že slovenský vzdušný priestor chránia spojenci a čoskoro prídu aj nové stíhačky F-16. "Žiadna diera v obrane slovenského neba nie je a nehrozí," vyhlásil.
Aj Heger uviedol, že Slovensko dostane stíhačky F-16, ktoré objednali a kúpili vlády Fica a Petra Pellegriniho. Dovtedy Česko, Poľsko a Maďarsko budú chrániť slovenský vzdušný priestor, a to za oveľa menej peňazí.
Stíhačky stoja v hangároch, nevieme ich používať
Odmieta tiež argumenty Smeru o predlžovaní vojny na Ukrajine dodávkami zbraní. "Ak Ukrajine prestaneme pomáhať, tak nevypukne mier, naopak. Vladimir Putin neprejavil najmenší záujem o mier, odbil mnohé snahy západných lídrov zastaviť vojnu či predísť jej," poznamenal s tým, že bez našej pomoci sa vojna neskončí, ale rozšíri na celú Ukrajinu.
"Pokiaľ tieto lietadlá pomôžu zachrániť životy Ukrajincov pred barbarskými náletmi ruských zabijakov, a oni ich pomôžu zachrániť, som jednoznačne za čo najrýchlejšie vyslanie na Ukrajinu," deklaroval Krúpa. Dodal, že každý deň zbytočného meškania znamená ďalšie vraždenie ukrajinského národa.
Šeliga rovnako vyjadril súhlas, aby Slovensko po dohode so spojencami postúpilo stíhačky Ukrajine.
"Naše stíhačky MiG-29 stoja v hangároch na letisku. Nevieme ich používať, pretože servis zabezpečujú ruskí technici, ktorí tu nie sú, keďže Rusko napadlo Ukrajinu. Náš vzdušný priestor pomáhajú chrániť naši spojenci a budúci rok dorazia prvé lietadlá F-16. Na Ukrajine tieto lietadlá vedia zachraňovať ľudské životy a chrániť ukrajinský ľud," podčiarkol.
Všetko ukážu rokovania
Ukrajinský prezident na samite v Bruseli osobne požiadal Hegera o dodanie stíhačiek MiG-29 na obranu pred ruskou agresiou.
"Požiadal o širokú pomoc. Oslovil nás ohľadom lietadiel MiG-29. Povedal som mu, že budeme o tom rokovať na domácej pôde a verejnosť bude informovaná o výsledku týchto rokovaní," vysvetlil.
Rokovať podľa Hegera bude treba aj s Kyjevom o ďalších špecifikáciách a o prípadnom presune tejto vojenskej techniky.
Do tretice pôjde o rokovania na európskej úrovni, lebo lietadlá MiG-29 by Slovensko dodalo v rámci mechanizmu EÚ, ktorý prepláca dodávky vojenskej techniky pre Ukrajinu.
Ministerstvo obrany potvrdilo, že o ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine sa rokuje.
"Rezort obrany aj naďalej intenzívne rokuje so spojencami a, samozrejme, tiež s ukrajinskou stranou o forme ďalšej (aj) vojenskej pomoci Ukrajine v obrane proti nevyprovokovanej, neopodstatnenej a najmä nezmyselnej a neakceptovateľnej ruskej vojnovej agresii," skonštatovala hovorkyňa rezortu Martina Kakaščíková.
Slovensko predčasne uzemnilo stíhačky MiG-29 a už ich nevyužíva. Náš vzdušný priestor chránia Česko s lietadlami JAS-39 Gripen a Poľsko s americkými strojmi F-16. Zapojiť sa plánuje aj Maďarsko.
Slovenské nebo majú chrániť do dodania nových stíhačiek F-16. Prvé kusy by mali prísť v roku 2024.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine