BRATISLAVA. Zásadná otázka zbavenia sa slovenských stíhačiek MiG-29 v prospech Ukrajiny nestojí len na tom, či to odvolanej vláde Eduarda Hegera (OĽaNO) s obmedzenými právomocami vôbec umožňuje ústava.
Rovnako podstatné totiž je, či vôbec môže existovať lepší spôsob využitia uzemnených migov, ako posilniť nimi ukrajinských obrancov proti vojenskej agresii Ruska, ktoré má Slovensko na zozname nepriateľských krajín.

Existuje obava, že by slovenské stíhačky mohli napokon skončiť ako nový majetok Ruska, ktorý by bol priamo využitý proti bezpečnostným záujmom Slovenska.
"Hádajte, kde by skončili tie migy? Už sme dostali niekoľko ponúk od pseudospoločností z celého sveta. Na konci dňa by skončili niekde v Rusku. Alebo ich vieme dať Ukrajine, kde im reálne pomôžu," tvrdil v piatok minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).
Predaj vojenskej techniky na Slovensku za posledných tridsať rokov je totiž príbehom rôznych pochybných obchodov najmä počas vlád HZDS Vladimíra Mečiara a tiež vlád Smeru pod vedením Roberta Fica.
Smer sa podobne ako proruská propaganda snaží zastaviť dodávanie akejkoľvek vojenskej pomoci Ukrajine. Navyše opakovane naznačuje, že sa prikláňa k možnosti, aby bola vojna ukončená aj za cenu straty územia Ukrajiny v prospech Ruska.
"Ďalšie vyzbrojovanie Ukrajiny neprinesie nič iné ako státisíce mŕtvych. Táto vojna, ktorá mimoriadne vyhovuje Spojeným štátom americkým, môže akurát tak viesť k zvýšeniu rizika použitia neštandardných zbraní," tvrdil naposledy Fico v piatok.
Denník SME zmapoval, či by Fico v prípade, ak by sa po predčasných voľbách v septembri vrátil k moci, mohol obnoviť prevádzku migov, ako sa štát zbavoval vojenskej techniky počas jeho vlád a aké má vláda možnosti naložiť s migmi, ktoré od augusta 2022 prestali chrániť slovenský vzdušný priestor.