BRATISLAVA. Keď sa po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej rozkývala vláda Roberta Fica, mafián Marian Kočner vo svojich správach v Threeme viditeľne znervóznel.
"Dopi.e, rúti sa to do záhuby. Ku..a, keď to padne, tak nestihneme utiecť. Na každej tlačovke Ty a ja uj..li sme aj s Bödörom stovky miliónov €," písal si vtedy Kočner s daňovým podvodníkom Ladislavom Bašternákom.
Kočner sa vtedy obával aj o budúcnosť strany Smer, o ktorej písal, ako by mu zabezpečovala krytie pre jeho zločiny. Šéf Smeru vtedy na obrazovke vyzeral podľa Kočnera veľmi zle.
"Ťažko to nesie. Veľmi. Nedá sa s ním veľmi teraz," odpísal mu vtedy oligarcha Norbert Bödör.
Po piatich rokoch sa ukazuje, že Kočner mal pravdu len v tom, že zákon doľahol na nižšie stupne v slovenskej hierarchii zločinu vrátane jeho samotného.
Naopak Kočner podcenil schopnosť Roberta Fica zmobilizovať svojich voličov napriek sérii obrovských káuz, ktorá sa s ním vlečie.
Päť rokov od vraždy je Fico lídrom druhej najsilnejšej politickej strany z hľadiska preferencií.
Pri príležitosti piateho výročia vraždy sme sa pozreli, ako sa dvanástim vybraným aktérom tejto kauzy darí v súčasnosti.
1. Marian Kočner

Hoci Špecializovaný trestný súd v pôvodnom verdikte nevidel dostatok dôkazov na usvedčenie Mariana Kočnera z objednávky vraždy, Najvyšší súd rozhodnutie zvrátil a tak je Kočner v tejto veci stále obžalovaný.
V súčasnosti prebieha obnovené konanie na Špecializovanom trestnom súde, verdikt sa predpokladá v apríli. Kočner naďalej vinu popiera.
V jeho neprospech svedčí sprostredkovateľ Zoltán Andruskó, ktorý tvrdí, že sa k nemu objednávka na vraždu dostala od Kočnera cez jeho volavku Alenu Zsuzsovú.
Prokuratúra má proti Kočnerovi aj viaceré nepriame dôkazy napríklad správy medzi ním a Zsuzsovou o Kuciakovi či informácie o ich stretnutí v Bratislave na druhý deň po vražde.