Bratislava 6. februára (TASR) - Celý šiesty rokovací deň 54. schôdze Národnej rady SR patril diskusii poslancov o vyhlásení parlamentu o Zákone o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách. Stanovisko vlády zákonodarcom tlmočil premiér SR Mikuláš Dzurinda, ktorý zdôraznil, že je pripravený kedykoľvek podpísať politický dokument s Maďarskou republikou, ktorý bude spĺňať parametre akceptovateľné SR.
Obsahom dokumentu by mal byť konsenzus, že sa uvedený zákon nebude uplatňovať voči SR ako krajine alebo sa nebudú uplatňovať ustanovenia narúšajúce zvrchovanosť právneho poriadku SR vedúce k diskriminácii občanov na etnickom princípe. Zároveň povedal, že zmluva by mala byť prijateľná pre obe strany.
Pred poslancami vystúpil aj šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan. Odmietol názor, že zákon od 1. januára platí aj na Slovensku. Zdôraznil, že zákonodarné akty sú platné a majú účinky iba v jurisdikcii štátu, kde vznikli. Vyhlásenie parlamentu smeruje k potvrdeniu základnej zásady medzinárodného práva a vláda má nástroje na ich realizáciu v praxi.
Kukan nesúhlasil s názorom časti politického spektra, že na vnútropolitický život v SR nemá spomínaný zákon vplyv. Ak totiž zákon zakotvuje, že sa vzťahuje na občanov iného štátu, potom vniká do jeho právomocí - je to zasahovanie do vnútorných vecí iného suverénneho štátu, povedal minister zahraničných vecí SR.
Za sčasti odborne nerelevantné považujú poslanci Strany maďarskej koalície (SMK) výhrady uvedené v návrhu vyhlásenia. V mene klubu Árpád Duka-Zólyomi žiadal prerušiť rokovanie o tomto bode. Vzhľadom na to, že parlament nebol uznášaniaschopný, o procedurálnom návrhu sa nehlasovalo. SMK nechce, aby sa o návrhu vyhlásenia rokovalo aj z dôvodu, aby sa parlament vyhol zbytočným emocionálnym prejavom a osočovaniu.
Minister vnútra SR Ivan Šimko si vypočul apel, aby z moci štátu dal príkaz na zrušenie registrácie Združenia za spoločné ciele. Podľa názoru autorky výzvy Marty Podhradskej (HZDS) tieto občianske združenia na jedenástich miestach v piatich krajoch Slovenska tým, že zhromažďujú údaje o žiadateľoch o vydanie preukazu zahraničného Maďara, porušujú slovenský právny poriadok.
"Beda národu, ktorý stratil svoju pamäť" - konštatoval počas rozpravy o maďarskom krajanskom zákone Július Binder (HZDS). Jozef Kalman z rovnakého poslaneckého klubu je tej mienky, že "vládny kabinet situáciu nezvládol a mal by v tichosti odísť". Premiérovi i ministrovi zahraničných vecí vyčítal váhavosť pri prezentácii odmietania ducha predmetného zákona, pretože je v rozpore s medzinárodnými dokumentmi a navyše nesú politickú zodpovednosť za výnimočné postavenie jednej menšiny v SR.
Víťazoslavovi Moricovi (PSNS) pripomínajú rôzne vyhlásenia o priateľstve medzi Maďarskom a Slovenskom rozhovor medzi hluchým a slepým. Podľa Morica sa Maďari robia hluchými voči našim požiadavkám a Slováci sú zrejme slepí, keď nevidia, že Maďarsko robí postupné kroky k vytvoreniu autonómie na južnom Slovensku.
V rokovacej sieni parlamentu zaznelo aj to, že súčasnú situáciu spôsobilo pozvanie Strany maďarskej koalície do vlády SR a prílišné spoliehanie sa na podporu Maďarska ako členského štátu NATO pri naplnení ambícií SR získať členstvo v Severoatlantickej aliancii. Podľa názoru opozície sa Slovensko stalo v tejto kauze so zákonom v očiach Európy "druhoradým štátom", pretože Rakúsko si včas uplatnilo voči tejto právnej norme výhrady a nebude tak platiť na jeho území.
Ku kurióznej situácii došlo dnes v parlamente počas vystúpenia nezávislého poslanca Miroslava Kotiana, ktorému na prezentáciu svojich názorov nestačil časový limit - necelých päť minút. Rozhodol sa však, že aj napriek tejto skutočnosti vystúpenie dokončí. Jeho podstatnú časť tak predniesol pred plénom bez zapnutého mikrofónu.
V rozprave o vyhlásení Národnej rady SR o Zákone o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách bude NR SR pokračovať vo štvrtok 7. februára od 9. hodiny.