Text je prepisom z relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísala ho Kamila Sopková.
Mnohí Slováci netušia, že aj Rómovia bojovali v SNP a ešte menej vedia o rómskom holokauste, v ktorom zahynulo až 500-tisíc Rómov. Slováci vyviezli do koncentračných táborov tisíc slovenských Rómov, no v školách sa o tom veľa neučí.
Režisérka, scenáristka, producentka VERA LACKOVÁ, ktorá natočila film Ako som sa stala Partizánkou, získala Cenu Nadácie Tatra banky za umenie ako mladá tvorkyňa. V rozhovore opisuje príbeh svojho pradeda a to, prečo zaniká rómska kultúra a ich jazyk.
Vera Lacková
- založila produkčnú spoločnosť Media Voice,
- v roku 2019 sa zúčastnila na IDFA Academy v Amsterdame,
- podieľala sa na medzinárodnom dokumentárnom projekte Pretože, je nádej,
- natočila krátkometrážny dokumentárny film Alica,
- celovečerný film Ako som sa stala partizánkou uviedla na medzinárodnom filmovom festivale goEast v nemecnom Wiesbadene.
Váš pradedo Ján Lacko bojoval v SNP. Natočili ste o tom celovečerný dokument. Rozprávalo sa o tom u vás doma?
Mne to už ako malému dievčatku rozprávala starká. Malo to taký rozprávkový motív. Veľmi ma ten príbeh zasiahol aj preto, že sa pradedovi stala veľká tragédia. V čase, keď bol zajatý v koncentračnom tábore, mu gestapo vypálilo dom a vyvraždilo šesťčlennú rodinu.
To bola jeho žena a deti?
Jeho matka, žena a štyri deti. Už len tá predstava je úplne strašná. Niečo to vo mne zanechalo. Keď sa naša rodina stretávala, zvykli sa o tom rozprávať. Vždy keď sme prechádzali okolo toho lesa, starká na to poukazovala.
Keď som bola už staršia, rozhodla som sa k príbehu vrátiť. Pred tým, ako starká zomrela, som jej sľúbila, že urobím všetko pre to, aby sa ľudia dozvedeli, že aj Rómovia boli v odboji a neboli len obeťami vojny.
Čo ste sa už ako dospelá dozvedeli o svojom pradedovi? Prekvapilo vás niečo?