BRATISLAVA. Koncesionárske poplatky sa zrušia. Hlavným príjmom RTVS bude po novom nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu.
Zmena pôvodne prešla v pléne Národnej rady ešte v decembri ako súčasť pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o dani z osobitnej stavby.
Prezidentka Zuzana Čaputová novelu následne vetovala, parlament ju však v piatok opätovne schválil.
Príspevok z rozpočtu
"Navrhuje sa zrušenie úhrady za služby verejnosti poskytované RTVS, tzv. koncesionárskych poplatkov, a nahrádza ich nárokovateľným príspevkom zo štátneho rozpočtu v zákonom stanovenej výške, ktorý sa bude každoročne valorizovať o mieru inflácie," vysvetlili autori zmeny.
Výber koncesionárskych poplatkov označili za nespravodlivý a neetický, keďže zaväzuje občanov prispievať na verejnoprávne médiá bez ohľadu na to, či ich služby využívajú.
Hlavným príjmom RTVS tak bude nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu poskytovaný každoročne na úhradu nákladov na zabezpečenie služby verejnosti v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania. Ustanovujú sa aj podmienky poskytnutia a použitia príspevku. Príspevok sa bude poskytovať do 31. januára príslušného kalendárneho roka.
Účinnosť má zmena nadobudnúť od 1. júla 2023. Legislatíva ráta aj s prechodnými ustanoveniami.
O zmenách v osobitnom odvode rozhodnú až v marci
Hlasovanie o návrhu novely zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach posunuli poslanci na nasledujúcu marcovú schôdzu. Osobitný odvod sa má rozšíriť na ďalšie subjekty. Zároveň sa má zvýšiť jeho sadzba na približne trojnásobok.
Rozsah regulovaných osôb sa mal podľa návrhu rozšíriť o subjekty, ktoré majú oprávnenie na výkon činnosti vykonávanej na základe povolenia Národnej banky Slovenska, okrem bankového povolenia. Tiež o subjekty s oprávnením na výkon činnosti v oblasti vysielania a retransmisie, ako aj činnosti v oblasti výberu mýta vykonávanej na základe poverenia Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).
Osobitný odvod platí už v súčasnosti subjekt pôsobiaci v zákonom stanovenej regulovanej oblasti, ak jeho zisk dosiahne minimálne tri milióny eur. Platí sa mesačne zo zisku z regulovanej činnosti. Jeho aktuálna sadzba je 0,00363. Po novom má stúpnuť na 0,01.
V druhom čítaní predložili poslanci k novele viaceré pozmeňujúce návrhy. Z pôvodného návrhu sa mali vynechať médiá a prevádzkovateľ elektronického mýta, na druhej strane viacerí presadzujú zahrnutie bánk pod osobitný odvod.
O všetkých zmenách by sa malo rozhodnúť na najbližšej riadnej schôdzi, ktorá začína 14. marca.
Súhrn hlasovaní v parlamente:
Poslanci opätovne schválili nový zákon o ochrane ovzdušia, ktorý prezidentka Čaputová vrátila na opätovné prerokovanie. Poslanci odsúhlasili aj pripomienku hlavy štátu. Legislatíva sleduje tri hlavné ciele, a to znižovanie celkového množstva emisií vypúšťaných do ovzdušia, zvyšovanie kvality ovzdušia aj obmedzenie množstva emisií priamo na zdroji.
Proces povoľovania revitalizácie vodných tokov sa má zjednodušiť, predpokladá novela vodného zákona, ktorú schválili poslanci. Definovať sa tiež majú nové pojmy "revitalizácia vodného toku" a "prírode blízke opatrenia".
Ochrana psov či mačiek pred týraním by sa mohla rozšíriť. Poslanci posunuli do druhého čítania novelu Trestného zákona, ktorú predložila poslankyňa Petra Krištúfková (Sme rodina). Novela by mohla upraviť aj trestnú zodpovednosť za usmrtenie spoločenského zvieraťa.
Poslanci prelomili veto prezidentky a opätovne schválili aj novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Hlava štátu žiadala, aby parlament pri opätovnom prerokovaní zákon neprijal ako celok.
- Poslanci schválili zákon o dani z osobitnej stavby vrátený prezidentkou aj so zohľadnením jej pripomienky. Zo zákona tak vypadlo samotné zdanenie tranzitného plynovodu. Schválená právna norma prináša zmenu vo výpočte registračných poplatkov za motorové vozidlá