SME

Sú najväčšie aj najohrozenejšie. Začnú u nás dropy konečne hniezdiť?

Prednedávnom na Slovensku takmer vyhynuli.

Kŕdeľ najťažších lietajúcich vtákov Európy na Sysľovských poliach. (Zdroj: Jozef Chavko )

Stojíme uprostred Chráneného vtáčieho územia Sysľovské polia, kúsok za Rusovcami, pri bývalých štátnych hraniciach. Neďaleko je trojmedzie s Rakúskom a Maďarskom. Kým na rakúskej a maďarskej strane tvoria krajinu drobné políčka s rôznymi obilninami, remízkami a lesíkmi, na slovenskej strane sú to zliate súvislé celky.

Kam sa človek pozrie, obrovská monotónna plocha, na rozlohe niekoľkých futbalových ihrísk len monokultúra, z hľadiska prírody prakticky mŕtva pôda.

Pritom práve tu sa má chrániť náš najohrozenejší druh vtáka, drop veľký. Majestátny vták s dlhým krkom je vôbec najväčším lietajúcim vtákom na kontinente. Nič ťažšie už vzlietnuť nedokáže.

Pred časom na Slovensku takmer vyhynul.

A ani prísna ochrana na papieri nedokáže zabezpečiť, aby tu hniezdil. V zóne monokultúr to má totiž veľmi ťažké. Situácia sa má ale konečne zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mimoriadne plaché

„Drop kedysi žil na Slovensku úplne bežne, bol prirodzenou súčasťou našich stepí. Mali sme výrazne väčšiu populáciu ako susedné Rakúsko. Dnes je to naopak. U nás takmer vyhynul. Aktuálne medzi slovenským, rakúskym a maďarským územím zimuje 500 dropov. Takže všetky tri krajiny sú rovnako kľúčové pre zimovanie tejto populácie na trojmedzí, ide tu doslova o spoločnú populáciu,“ hovorí Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

Na lánoch sa pasú vtáky, menšie sliepky aj väčšie kohúty s fúzmi, ktoré vážia až dvadsať kíl. Dropy sú veľmi plaché. Nedovolia priblížiť sa na menej ako 300 metrov, pozorovať sa dajú len ďalekohľadmi. Ustavične striehnu s natiahnutými krkmi v oráčine, pri najmenšom podozrení spozornejú a vzlietnu. Pohľad na kŕdeľ na mohutných krídlach je impozantný. Slobodne si lietajú medzi hranicami.

„To je však zimujúca populácia. Iná vec je tá hniezdiaca,“ vysvetľuje ornitológ. „Prvýkrát po rokoch zahniezdilo u nás niekoľko samíc dropa až v roku 2021, tri sliepky sme zaznamenali pri vodení mláďat, minulý rok sme našli aj dve hniezda s vajíčkami. Čiže toto sú ´naše´ dropy, keďže sú viazané na polia na území Slovenska.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9HSG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Kotlár, splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19.

František Majerský z KDH označil vyjadrenia splnomocnenca za provoaprílový žart.


SITA 8
Ilustračné foto.

Prípad desí aj po rokoch.


1

Organizácie hovoria o neodbornom rozhodnutí a neefektívnom opatrení vlády.


TASR 9
Medveď hnedý.

Podľa Fica vláda prijala citlivé rozhodnutie.


TASR 4
SkryťZatvoriť reklamu