BRATISLAVA. Od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej uplynulo päť rokov. Prečítajte si reakcie politikov.

Zuzana Čaputová - prezidentka

Dnešok má byť pripomienkou toho, aký veľký význam má práca novinárov pre demokraciu. Zároveň je namieste klásť si otázku, či sa dosiahli zmeny a slušné Slovensko, po ktorých ľudia pred piatimi rokmi na námestiach volali, uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.
"Pokiaľ ide o slušné Slovensko, myslím si, že slušnosť je asi to posledné, čo nám pri charakteristike slovenskej politiky napadne. Klamstvo sa chce legitimizovať ako alternatívny názor, u politikov často slová predbiehajú myšlienky. Napriek tomu nesmieme na slušnosť nikdy rezignovať," vyhlásila Čaputová. Apelovala na ľudí, aby nezabudli, po čom volali na námestiach pred piatimi rokmi, napríklad keď sa budeme rozhodovať pri voľbách.
Vyšetrovanie závažnej kriminality, korupcie, zneužívania moci je podľa prezidentky na dobrej ceste. "Množstvo káuz sa vyšetruje a niektoré sú už aj uzatvorené. Je to vďaka statočnosti mnohých vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov," zhodnotila.
Eduard Heger - premiér

Slobodné a nezávislé médiá sú podľa dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera jedným z pilierov demokracie.
"V demokratickej spoločnosti je neakceptovateľné, aby predstavitelia vládnej moci verbálne atakovali novinárov, ktorí oprávnene upozorňujú na ich pochybenia. Som presvedčený, že medzi politikmi a novinármi má fungovať vzájomná korektná a konštruktívna komunikácia. Dôveru v médiá musíme pomôcť posilňovať, o to viac, že čelíme hybridnej vojne a dezinformáciám," uviedol Heger.
"Ani dnes situácia nie je ideálna, vnímame však, že sme nastavili pozitívny trend. Dôkazom je aj medziročný posun Slovenskej republiky v rámci indexu slobody médií, ktorý každoročne pripravuje organizácia Reportéri bez hraníc. Oproti roku 2021 sme sa v minulom roku zlepšili o 8 priečok a umiestnili sme sa na 27. mieste spomedzi 180 krajín," uviedol.
Boris Kollár - Sme rodina

Predseda Národnej rady a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár verí, že vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bude spravodlivo potrestaná.
"Hoci od smutnej udalosti vraždy Jána a Martiny dnes už uplynulo päť rokov, v srdciach Slovákov bude vrytá už navždy. Dátum 21. 2. 2018 zmenil životy nielen ich rodinám, ale zmenu zaznamenala celá naša spoločnosť. Pevne verím, že tento hrozný skutok raz nájde svojich vinníkov a táto obrovská strata bude spravodlivo potrestaná," uviedol.
Roman Mikulec - OĽaNO

Brutálna vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej spôsobila zlom, ktorý objednávatelia ohavného činu neočakávali, uviedol dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec.
Objednávatelia vraždy si podľa šéfa rezortu boli istí, že dlhoročný prekvitajúci systém podpory organizovaného zločinu zo strany štátu im zabezpečí beztrestnosť a udalosť "vyšumí". "Polícii sa podarilo násilný čin relatívne rýchlo rozlúsknuť. Ukázalo sa, že polícia, aj keď bola dlhé roky riadená istou skupinou ľudí z Nitry, vyšetrovať nezabudla," uviedol Mikulec. Verí, že zadávatelia skutku budú spravodlivo odsúdení.
Vražda Jána Kuciaka dostala Slovensko podľa Mikulca do zoznamu krajín, kde sa zabíjajú novinári, pozerajúci na prsty politikom a podnikateľom všetkých kategórií. "Behá mi mráz po chrbte, keď vidím, čo si na tlačových konferenciách dovoľujú voči novinárom aj poctivým policajtom osoby, za ktorých vládnutia sa táto ohavná vražda žurnalistu a jeho budúcej manželky stala," podotkol.
Roberta Metsolová - šéfka europarlamentu

Európsky parlament bude pokračovať v boji za lepšiu ochranu novinárov, uviedla šéfka europarlamentu Roberta Metsolová. "Budeme si ich pamätať. Budeme si ich ctiť. Budeme za nich bojovať," uviedla. Pripomenula, že Európa bola pred piatimi rokmi touto vraždou "pobúrená".
"Naprieč týmto kontinentom zdieľame ten istý zmysel pre rozhorčenie, keď novinárov zabíjajú za výkon ich povolania, za to, že sa ozývajú, za odhaľovanie nepríjemnej pravdy," uviedla. "Zdieľame odhodlanie pre spravodlivosť," tvrdí.
"Boj za pravdu a spravodlivosť je bojom Európy. Bez slobody tlače neexistuje demokracia," povedala. Europarlament podľa jej slov bude pokračovať v boji za vytváranie ďalších nástrojov na ochranu novinárov.
Richard Sulík - SaS

Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bola pre Slovensko zlomom, ktorý sa nikdy nemal stať, vyhlásil bývalý minister hospodárstva a šéf strany SaS Richard Sulík. Vražda sa podľa neho stala symbolom arogancie moci, ktorá sa nezastavila pred ničím.
"Nemalo to zájsť tak ďaleko, že až smrťou dvoch mladých ľudí sa Slovensko dostalo zo zovretia smeráckych vlád. Považujem za svoju povinnosť zabrániť tomu, aby sme ešte niekedy dovolili korupcii spáchať taký ohavný skutok. Vražda novinára sa na Slovensku už nikdy nesmie zopakovať," uviedol Sulík.
Veronika Remišová - Za ľudí

Dočasne poverená ministerka investícií Veronika Remišová si myslí, že vražda otriasla krajinou a ľudia v roku 2020 vo voľbách rozhodli, že takto Slovensko už ďalej nemôže ísť. "Nezabudneme! Zlo a korupcia už nesmú sa vrátiť," vyhlásila s tým, že očista spoločnosti od korupcie sa nikdy nedeje sama od seba a automaticky.
"Na to je potrebná odvaha, silná politická vôľa a vytrvalé úsilie. Toto úsilie prinieslo pozitívne výsledky, v rebríčku vnímania korupcie sme sa zlepšili o rekordných 11 miest," dodala. Po piatich rokoch však Slovensko podľa nej opäť stojí na križovatke.
Juraj Šeliga - Za ľudí

Vražda novinára a jeho snúbenice sa nikdy nemala stať. Musíme v sebe objaviť to, čo nás spája a pokračovať v zápase, aby pokračoval aj odkaz nádeje, boja za spravodlivosť, slušnosť a boja proti korupcii, povedal poslanec za stranu Za ľudí Juraj Šeliga.
"Teraz to máme vo svojich rukách a verím, že to nepokazíme, že všetci ukážeme kus dobrej vôle, rešpektu a snahy sa spojiť. Aby aj voľby, ktoré nás čakajú, a budúcnosť bola dobrá. Aby sa už nikdy nestalo, že novinár alebo ktokoľvek, kto sa venuje verejnému záujmu, bol zavraždený," uviedol.
Šeliga vyzval, aby smrť novinára a jeho snúbenice bola pre spoločnosť zároveň silou pokračovať v boji za to lepšie v našej krajine. Vražda je podľa neho aj po piatich rokoch tragédiou a ranou pre Slovensko. Zároveň však vyzdvihol nádej a schopnosť spoločnosti spojiť sa pred piatimi rokmi.
"Dokázali sme sa po vražde spojiť a dostať tých, ktorí nesú politickú zodpovednosť za vraždu, preč z vlády," uviedol. Šeliga verí, že v apríli bude známy rozsudok súdu v kauze vraždy a že bude potrestaný objednávateľ i vykonávatelia skutku.
Juraj Krúpa - SaS

Šéf výboru pre obranu a bezpečnosť a poslanec za SaS Juraj Krúpa vyzýva na ochranu novinárov a slobody tlače. Útoky na novinárov podľa neho doteraz neprestali.
"Spochybňujú ich prácu, urážajú ich a zastrašujú. Toto je neprijateľné a neakceptovateľné," uviedol.
Ján Budaj

Novinári sa stali pri budovaní štátu kľúčovým prvkom, tvrdí poverený minister životného prostredia Ján Budaj. Pamätník zavraždených Jána Kuciaka a jeho snúbenice na Námestí SNP pripomína podľa Budaja etapu, keď si jedna politická sila myslela, že unesie štát občanom a odvážny hlas Jána Kuciaka stál proti tomu.
Na udalosti spred piatich rokov by nemali zabúdať podľa neho ani politici, ktorých správanie bolo na začiatku tragédie.
Branislav Gröhling - SaS

Bývalý minister školstva a podpredseda strany SaS Branislav Gröhling považuje deň, keď mala vražda zastaviť pravdu, za čierny deň slovenskej histórie.
"Ani päť rokov po tomto odpornom čine sa Slovensko nedokázalo spamätať, aj keď to postupne viedlo k odkrývaniu prepojení medzi vládou, oligarchami, podnikateľmi, vyšetrovateľmi či súdnou mocou. Pre systém 'našich ľudí' a korupcie vyhasli dva mladé životy. Je zahanbujúce, že ich rodiny sa dodnes nedočkali spravodlivosti, keďže objednávatelia stále neboli potrestaní," uviedol.
Kristián Čekovský

Predseda parlamentného mediálneho výboru Kristián Čekovský ocenil, že oproti minulosti polícia nie je nepriateľom novinárov. Pripomenul i zlepšovanie pozície Slovenska v rebríčku slobody tlače.
Čekovský upozornil, že až dve tretiny novinárov čelia tlaku alebo vyhrážkam, najmä v online priestore. Na rozdiel od minulosti je však podľa neho polícia novinárom nápomocná. V rámci ochrany novinárov a zlepšovania mediálneho prostredia vyzdvihol napríklad novelu infozákona či zmeny v RTVS. V rámci predloženej novely Trestného zákona upozornil na zmenu skutkovej podstaty trestného činu ohovárania, aby sa nezneužíval proti novinárom.
"Verím, že všetky tieto zmeny prispejú k tomu, aby sme patrili ku krajinám, ktoré majú najlepší prístup k novinárom a zabezpečujú im ich slobodu prejavu a patričnú ochranu," uviedol.
Zahraniční diplomati na Slovensku
Pamiatku novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej si uctili v Bratislave aj veľvyslanci a zástupcovia diplomatických misií z približne 25 krajín. "Musíme slobodu a demokraciu posilňovať," uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha.
Ak si ľudia vážia život, ktorý položili, tak podľa Šuchu nemôžu poľaviť a zabudnúť. "Nemôžeme nechať, aby nás krízy unavili, potom unavíme aj demokraciu," doplnil.
Vedúca sekcie verejnej diplomacie z americkej ambasády Tamara Sternberg-Greller podotkla, že zavraždený novinár a jeho snúbenica bojovali za slobodu médií, transparentnosť a podporu novinárov. Zároveň sloboda médií a transparentnosť sú silné piliere otvorenej a slobodnej demokracie. "Je to niečo, čo by sme sa mali všetci snažiť chrániť," doplnila.