Text je prepisom z relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Prepísala ho Kamila Sopková.
Päť rokov po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej čelia dve tretiny novinárov útokom. Vyplýva to z prieskumu Investigatívneho centra Jána Kuciaka, ktoré spúšťa pre novinárov nový systém na ich ochranu. Bezpečná.žurnalistika.sk je inšpirovaná holandským systémom, pomôcť má novinárom v ohrození.
Šéf Investigatívneho centra Jána Kuciaka LUKÁŠ DIKO v rozhovore opisuje aktuálnu ochranu novinárov a to, akým útokom čelia.
Lukáš Diko
- pracoval ako redaktor v denníku Sme a neskôr v rádiu Twist,
- bol šéfredaktorom spravodajstva v televízii Markíza,
- pôsobil ako riaditeľ spravodajstva a publicistiky v RTVS,
- po odchode z RTVS bol externým konzultantom portálu Refresher.sk.
Dve tretiny novinárov za posledných 12 mesiacov čelila útokom. Akým útokom?
Skúmali sme nielen to, akým útokom čelia, ale aj ako ich novinári vnímajú, lebo nie všetko môže byť vnímané ako útok. Povedali nám, že najčastejšie to boli verbálne útoky, pričom najväčšia miera bola v online priestore a potom bezprostredne zoči-voči. Týchto typov útokov bolo až 75 percent, ktoré zažili novinári v posledných dvanástich mesiacoch.
Čiže keď niekoho stretnú na ulici a začnú naňho kričať? Takto si to mám predstaviť?
Áno, tak si to môžeme predstaviť. Máme veľa dát, ktoré nemôžeme zverejniť, lebo išlo o anonymný dotazník. Sú v ňom aj takéto útoky, ale aj napríklad výhražné e-maily a odkazy na sociálnych sieťach či veľmi nepríjemné prenasledovanie na ulici a podobne.