BRATISLAVA. Pohyb medveďa, ktorý si zvykol chodiť do obce či mesta, budú po novom pomáhať monitorovať GPS obojky. Ide o opatrenie pre vybrané jedince, ktoré stratili plachosť.
Členovia Zásahového tímu medveďa hnedého zvieraťu stanovia virtuálny plot a vždy, keď ho medveď prekročí, automaticky o tom dostanú správu, vysvetľuje pre SME MICHAL HARING zo zásahového tímu na severe Slovenska.
"Vieme použiť aj gumené projektily, ktoré medveďa nezrania, ale zabolia. Ak nás pustí k sebe bližšie, používame medvedie spreje, ale aj pomerne silnú pyrotechniku," opisuje, ako plašia medveďa, na ktorého nefungujú zvuky či svetlo.
Už sa medvede zobudili?
Niektoré áno, ale skôr v južnejšie časti Slovenska. U nás na severe v Tatrách zatiaľ hibernujú. Zimný spánok medveďa je naviazaný na teplotu a pokrývku snehu. Keďže v nižších polohách nie sú také mrazy a sneh, niektoré medvede sú už v pohybe. Bežne sa ale budia koncom marca.
Posunulo sa im aj obdobie párenia a teda treba si dávať v lesoch na juhu väčší pozor?
Niektoré medvede na juhu nehibernujú vôbec, lebo aj v zime dokážu nájsť v lese potravu. Tam treba byť opatrnejší, dávať o sebe v lese viac vedieť. Ešte ale nenastal čas párenia, medvedia ruja prichádza spravidla koncom apríla alebo začiatkom mája a trvá zhruba do júla.
Zavádzate nové opatrenie - medvede, ktoré budú prichádzať do obcí a miest pri lesoch, môžu dostať obojok. Vytvoríte im virtuálny plot, ktorý by nemali prekračovať. Ako to bude fungovať?