BRATISLAVA. Bývalý minister obrany Pavol Kanis mal vraj v tipovaní športových zápasov také šťastie, že aj vďaka výhram dokázal platiť výstavbu trojpodlažnej vily v jednej z najlukratívnejších lokalít Bratislavy.
Reči typu - Číňania, choďte domov - zas sprevádzali opileckú potýčku pred ázijskou reštauráciou v centre Bratislavy, pri ktorej bol aj minister životného prostredia László Sólymos z Mosta-Híd.
Vytrhnutie už odovzdanej demisie z rúk úradníka prezidentského paláca Igorom Matovičom bolo síce najmenej dôstojným, no nie jediným prípadom, keď si člen vlády náhle vlastnú demisiu rozmyslel.
Odchod ministrov naprieč existenciám rôznych vlád už sprevádzali slová o zrade, krik, slzy na krajíčku, ale aj náhle hospitalizácie, pre ktoré si dekrét o demisii nemohli prebrať osobne.
"Nebudem ďalej pracovať pod tlakom v takomto prostredí, ktoré je v súčasnosti škodlivé, plné politickej korupcie a politickej neskúsenosti," reagoval ostro koncom týždňa aj inokedy zdržanlivý minister zdravotníctva a nominant OĽaNO Vladimír Lengvarský. Čo presne myslel "politickou korupciou", nevysvetlil.
Brigádny generál, ktorý pred dvoma rokmi prebral riadenie pandémie a už po dvoch mesiacoch sa stal v prieskumoch najdôveryhodnejším členom vlády, končí teraz za otvorenej kritiky dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (tiež OĽaNO).
Vypočul si ju za meškanie pri výstavbe a rekonštrukcii nemocníc a za nezvládnuté manažovanie plánu obnovy, z ktorého má ísť na zdravotníctvo 1,4 miliardy eur.
Heger ministra z funkcie vyprevádzal slovami, že nechá preveriť dokumenty, ktoré podpísal tesne pred odchodom - vrátane vyhodnotenia výzvy, v ktorej sa má rozdeliť 212 miliónov eur aj schválenia štandardu pre transrodových ľudí, aby mohli prejsť tranzíciou bez nútenej sterilizácie.
"Nie som politik a po tejto skúsenosti ním asi ani nechcem byť," zhodnotil Lengvarský.
Denník SME zhrnul, ako vyzerali tie najnezvyčajnejšie okolnosti, za ktorých ministri svoje posty opúšťali.