Poverený premiér Eduard Heger po týždňoch čakania ohlásil odchod z OĽaNO Igora Matoviča. Do septembrových volieb plánuje ísť so stranou Demokrati. Snem strany, ktorá sa volala Spolu a pred piatimi týždňami sa premenovala na Modrú koalíciu, schválil Hegera za predsedu.
Neozbrojený vojak s cigaretou sa pozrie do kamery a zvolá „Sláva Ukrajine!“, vzápätí ho Rusi zastrelia. Ukrajinskí predstavitelia hovoria, že poprava zajatca je ďalším dôkazom genocídy a žiadajú medzinárodné vyšetrovanie.
Vďaka vstupu Eduarda Hegera do strany Miroslava Kollára už Slovensko podľa všetkého definitívne pozná všetkých relevantných hráčov v predvolebnej kampani. Dokáže v nej Heger uspieť bez toho, aby sa konečne vyhranil voči Igorovi Matovičovi? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Heger preberá stranu od Miroslava Kollára, predstavil projekt Demokrati
- Z univerzitnej nemocnice odchádzajú desiatky lekárov a sestier. Idú do Borov
- Aj vojna má svoje pravidlá. Po poprave vojnového zajatca Ukrajina žiada medzinárodné vyšetrovanie
- Namiesto biznisu dlhy. Arabi sa popálili na projekte v Piešťanoch
- Najdrahší hráč? Kmotrík hovoril o desiatich miliónoch, ale Slovan nemá nárok
- Chcete sa v Bratislave vyhnúť pokutám? Vieme, kde a za čo mestskí policajti trestajú najčastejšie
Heger preberá stranu od Miroslava Kollára, predstavil projekt Demokrati

Poverený premiér Eduard Heger po týždňoch čakania ohlásil odchod z OĽaNO Igora Matoviča a necelých sedem mesiacov pred predčasnými voľbami prebral vedenie v strane Modrá koalícia Miroslava Kollára. Jej nový názov je Demokrati.
Podľa vízie premiéra by mali spojiť stredopravé strany a ľudí s blízkymi hodnotami. Chcú ponúknuť „umiernenú stredovú politiku, ktorá ľudí nebude otravovať a rozdeľovať“.
Heger vylúčil spoluprácu s Hlasom, so Smerom, s Republikou či s ĽSNS. „Ich hodnoty už nemusíme spoznávať, o ich morálnom kompase sme sa dozvedeli viac ako dosť,“ povedal.
Za najvyššie hodnoty pre stranu označil demokraciu, slobodu, spravodlivosť, mier, toleranciu, spoluprácu aj politiku založenú na slušnosti. Vravel, že chcú podporovať pomoc napadnutej Ukrajine a prozápadné smerovanie Slovenska. Program podrobne rozpracujú v nasledujúcich týždňoch.
Heger bude aj naďalej premiérom, ostávajú aj ministri, ktorí odišli do strany Demokrati. Poverený predseda vlády o tom rokoval s koaličnými partnermi, ktorí s tým súhlasili.
- Kto v septembri zabojuje o hlasy voličov: Keďže dočasne poverený premiér Eduard Heger oznámil odchod z OĽaNO a prebral vedenie v strane Demokrati, jasnejšie sa ukazuje, ktoré politické strany a zoskupenia zabojujú v septembri o hlasy voličov. Črtá sa deväť až desať politických subjektov a zoskupení, ktoré sa môžu dostať do parlamentu.
- Hegerova „last minute“ vízia: Heger nesie spoluzodpovednosť za chaos, ktorý Matovič svojím vládnutím spôsobil v krajine. Mohol agóniu ukončiť oveľa skôr. Lavíroval a zvažoval svoje možnosti. Medzitým Matovičovi poskytoval takmer neobmedzený vplyv na chod štátu. Ak nepredvídal následky, tak asi nebude mať najlepšie politické inštinkty, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
- Mali by sme byť znepokojení: Kým hegerovci nevyriešia svoj vzťah k zamlčanému predsedovi OĽaNO, nebudeme veriť, že nevpustia oberpopulistu a gigadeštruistu k moci. Bude namieste sa domnievať, že Heger iba pokračuje v tom, čo mu išlo skvelo. Kryje Matoviča, píše Zuzana Kepplová.
- Bizarný oblúk slovenskej politiky: Napriek všetkému, Heger a Dzurinda sa nevylučujú. Majú skúšať spoločnú platformu, keďže všetci, ktorí „nechceme byť ešte raz čiernou dierou Európy“, by sa mali zapojiť do minimalizácie odpadu pod čiaru ponoru, píše Peter Schutz.
Z univerzitnej nemocnice odchádzajú desiatky lekárov a sestier. Idú do Borov

Z Univerzitnej nemocnice Bratislava odišlo od začiatku roka takmer sedem desiatok zdravotníkov - 38 lekárov a 30 sestier. Väčšina z nich ide do Nemocnice Bory na severozápade Bratislavy. Jej majiteľ Penta ju otvára 30. marca, avšak už od pondelka v nej v skúšobnej prevádzke fungujú viaceré ambulancie.
Väčšina zdravotníkov ide do nej pre vyšší plat a modernejšie pracovné prostredie. „Sú z rôznych oddelení – gynekológia, interné, chirurgia, centrálny príjem či rádiológia,“ vymenúva hovorkyňa UNB Eva Kliská, kde pracovali odchádzajúci zdravotníci.
Počet takmer 70 lekárov a sestier, ktorí idú do Borov, nemusí byť konečný, lebo Penta momentálne robí nábor na jej urgent. Chce ho otvoriť na jeseň. Koľko ľudí jej ešte chýba, nechce prezradiť.
„Myslím si, že nastane stav, že budeme mať dve nie plne funkčné nemocnice,“ komentoval vlani odlev zdravotníkov šéf lekárskych odborov UNB Miroslav Mendel. Môže to zhoršiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Bratislave.
V krátkosti z domova:
- Chaotická výzva na rekonštrukcie nemocníc: Odchádzajúci minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vybral v poslednej chvíli osem nemocníc, ktoré majú dostať 212 miliónov eur z plánu obnovy. Poverený minister zdravotníctva a zároveň premiér Eduard Heger je nespokojný a dá urobiť audit. Nepozdáva sa to víťazom výzvy ani porazeným, a peniaze môžu aj prepadnúť.
- Vypovedal hlavný aktér vojny v polícii: Málokedy sa obžalovanému na úteku podarí dosiahnuť, aby na súde vypovedal cez telemost a zvyšok procesu sa konal v jeho neprítomnosti. Podarilo sa to teraz bývalému šéfovi policajných operatívcov Jánovi Kaľavskému. O sebe hovoriť nechcel, skôr o vyšetrovateľoch, ktorých pomáhal sporne obviniť.
- Návšteva holandského kráľa: Holandský kráľ Viliam Alexander s manželkou Máximou prijali pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej a prileteli na prvú návštevu Slovenska. Počas dvojdňového programu si uctia pamiatku obetí komunizmu, zavraždeného novinára a jeho snúbenice, ako aj obetí vraždy v Teplárni.
Aj vojna má svoje pravidlá. Po poprave vojnového zajatca Ukrajina žiada medzinárodné vyšetrovanie

Ukrajinské sociálne siete v pondelok obletelo video, na ktorom vidno popravu ukrajinského vojnového zajatca. Jeho posledné slová boli „Sláva Ukrajine”, známe heslo na podporu ukrajinského víťazstva. Strelcov na zábere nevidno.
Ukrajinskí predstavitelia sú však presvedčení, že ide o ruských vojakov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už povedal, že vrahov ukrajinského vojaka nájdu.
Ukrajinská armáda o deň neskôr povedala, že šlo o vojaka Tymofija Šaduru. Jeho jednotka oznámila, že bol nezvestný od 3. februára. Naposledy ho videli neďaleko mesta Bachmut na východe Ukrajiny, o ktoré sa intenzívne bojuje už niekoľko mesiacov.
Ukrajinská generálna prokuratúra už začala smrť vojaka vyšetrovať. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba označil popravu za ďalší dôkaz toho, že Rusko na Ukrajine pácha genocídu. Zároveň vyzval na vyšetrovanie Medzinárodný trestný súd.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Týždeň na Ukrajine: Krvavé boje o Bachmut vyvolávajú debatu o tom, či má pre Ukrajinu zmysel naďalej menšie a dnes úplne zničené mesto v Donbase držať. Kyjev popiera, že by v tejto otázke dochádzalo medzi vedením armády a prezidentom ku konfliktu. Cieľom má byť vyčerpať a naviazať na mesto čo najviac ruských jednotiek. Pozrite si prehľad kľúčového diania nielen na fronte.
- Situácia v Bachmute: Ukrajinská obrana Bachmutu naďalej oslabuje sily na oboch stranách, píše britské ministerstvo obrany. Po predchádzajúcom ruskom postupe však ukrajinské sily pravdepodobne stabilizovali svoj obranný perimeter. Obrancovia sa pri Bachmute čoraz viac uchyľujú k využívaniu nespevnených ciest, ich zásobovanie zrejme komplikuje blato.
- Posily na obranu Bachmutu: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že ozbrojeným silám Ukrajiny dal pokyn nájsť jednotky na posilnenie obrany Bachmutu. Podľa jeho slov neexistuje žiadna časť Ukrajiny, o ktorej by sa dalo povedať, že ju možno opustiť.
- Česká firma vyrába nafukovacie návnady: Pôsobia vierohodne a naoko dokážu zväčšiť na bojisku množstvo techniky. Na radaroch mätú nepriateľov. V skutočnosti ide o atrapy vyrobené z textilu. Vyrába ich firma Inflatech z českého Děčína. Do výroby zaradila aj americký salvový raketomet HIMARS. Spolumajiteľ firmy je presvedčený, že si nájdu cestu aj na Ukrajinu.
- Žiadosť o kontroverznú muníciu: Ukrajina požiadala USA o kontroverznú kazetovú muníciu. Kyjev chce údajne bomby MK-20 rozmontovať, aby z nich získal protipancierové bombičky, ktoré potom plánuje zhadzovať z dronov na ruské jednotky.
- Útok na Nord Stream: Za vlaňajší útok na plynovod Nord Stream môže byť zodpovedná proukrajinská skupina, píše denník The New York Times. Nie sú však žiadne dôkazy, že by do operácie boli zapojení alebo o nej vedeli ukrajinskí činitelia, naznačujú nové spravodajské informácie USA.
Zo zahraničných webov:
- TIME: Čo teraz musí urobiť Západ, aby pomohol Ukrajine vyhrať vojnu
- The Atlantic: Učím medzinárodné vzťahy. A myslím si, že na Ukrajine robíme chybu
- The New Yorker: Počiatky Netanjahuovho „všesystémového útoku“ na izraelskú demokraciu
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Víkendový výber dobrého čítania. Odoberať >
Namiesto biznisu dlhy. Arabi sa popálili na projekte v Piešťanoch

Adeli Medical Centrum založili v roku 2004 rakúski a slovenskí lekári a manažéri. Špecializovalo sa na pacientov zo zahraničia, predovšetkým z Nemecka a Rakúska. Spočiatku dokázalo kapacitne zvládnuť päťdesiatku pacientov ročne, postupne sa rozširovalo a nasťahovalo do väčších priestorov.
Časom sa vypracovalo na medzinárodne uznávané pracovisko, špecializované na rehabilitáciu detí a dospelých s neuromuskulárnymi a neurologickými poruchami pohybového aparátu. Do Piešťan prichádzali pacienti z celého sveta, ich príbehy prinášali aj médiá.
V roku 2014 do skupiny Adeli vstúpili noví investori, a to ruský občan Jury Esipov a firma Adeli Rehabilitation z Britských Panenských ostrovov. O dva roky neskôr k nim pribudli aj investori z Dubaja.
Rehabilitačná skupina teraz posiela do konkurzu jednu zo svojich spoločností. A v dobrej kondícii nie je ani ďalšia firma skupiny, za ktorou stoja majitelia z Dubaja a Ruska.
V krátkosti z ekonomiky:
- Ako si uplatniť nezdaniteľné minimum: Trojročné dieťa mu do škôlky nevzali. Manželka preto zostala doma, stará sa oň, nepracuje a ani sa neprihlásila na úrade práce. Znížiť si dane aj cez manželku si však nemôže. Na čo si treba dať pozor pri daňovom priznaní?
- Súkromné pôžičky šéfa NDS: Šéf Národnej diaľničnej spoločnosti Vladimír Jacko neodpovedá, odkiaľ má súkromné pôžičky. Jeho zástupca má zasa dva príjmy. Poznať na prvý pohľad súkromné finančné záležitosti je vo verejnom záujme, rozhodujú o stovkách miliónov štátnych eur ročne.
- Prešli na spot a urobili dobre: Rodinnému hotelu Partizán na Táloch a prevádzkovateľovi lyžiarskeho strediska Mýto pod Ďumbierom robil problémy dodávateľ energií, s ktorým síce ešte v roku 2020 uzatvorili dlhodobú zmluvu, napriek tomu im ceny počas jej trvania viackrát zdvihol. Napokon prešli na spotovú (burzovú) cenu a urobili dobre.
Najdrahší hráč? Kmotrík hovoril o desiatich miliónoch, ale Slovan nemá nárok

O cene futbalistu rozhoduje viacero faktorov. V prvom rade je to výkonnosť, kvalita súťaže, post, vek či dĺžka zostávajúceho kontraktu.
Výhodu majú ľaváci, brankári sú všeobecne najlacnejší. Po tridsiatke cena hráča výrazne klesá, čo je príklad trebárs najväčších hviezd ligy: Vladimíra Weissa a Juraja Kucku. Napriek tomu, že majú najviac skúseností aj z najlepších súťaží, Slovan by dnes za nich už veľa financií nedostal.
Slovinec Andraž Šporar prestúpil v januári 2020 zo Slovana do Sportingu Lisabon. Hodnota transferu dosiahla šesť až sedem miliónov eur.
Šporar sa tak vyšvihol na čelo rebríčka najdrahších futbalistov, ktorí prestúpili zo slovenskej ligy do zahraničia. Hrá dnes na Slovensku niekto cennejší? Ktorý futbalista zo Slovenskej ligy má dnes najvyššiu cenu?
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Chcete sa v Bratislave vyhnúť pokutám? Vieme, kde a za čo mestskí policajti trestajú najčastejšie

Nasadenie blokovacieho zariadenia, známeho ako papuča, na koleso alebo rovno odtiahnutie auta. Bratislavská mestská polícia rieši denne v priemere 356 prípadov, z ktorých sa až 200 týka dopravy.
Súhrnné štatistiky za minulý rok prezrádzajú, kde v hlavnom meste udeľuje mestská polícia najviac pokút, ako aj to, o aké priestupky ide.
Peter Borko z Mestskej polície Bratislava konštatuje, že ak by boli vodiči pozornejší a dodržiavali predpisy, jeho kolegom by ostávalo viac času na riešenie množstva iných úloh.
Najproblematickejším miestom v Bratislave je Tyršovo nábrežie, kde mestská polícia minulý rok zaznamenala 1 746 priestupkov. Druhou v poradí bola Majerníkova ulica v Karlovej Vsi s 1 624 porušeniami a treťou Bajkalská ulica, na ktorej zistili a riešili 1 452 protiprávnych konaní.
Auto novinky v skratke:
- Najpredávanejšie autá v Európe: Hoci januárové predaje nových áut v Európe aj na slovenskom trhu rástli, minulý rok bol pre mnohých výrobcov sklamaním. Spoločnosť JATO Dynamics zverejnila finálne štatistiky za rok 2022. Celkovo sa vlani v Európe predalo 11 309 310 nových áut, ide o najhorší výsledok za posledných 37 rokov.
- Najlacnejší elektromobil na trhu: Odrazovým mostíkom pri zorientovaní sa v cenách nových elektromobilov je už dva roky najlacnejší z nich – Dacia Spring. Je dobrou ukážkou toho, koľko dnes stojí malý elektromobil bez akýchkoľvek dotácií. Dacia Spring teraz nemení len cenu a vzhľad, ale aj technické parametre.
- Nestresujúci elektrický dojazd: Výrobcovia pri elektromobiloch odporúčajú, aby sa batéria nabíjala len na 80 percent a nevybíjala pod 20 percent. Podobne vieme fungovať so smartfónmi aj s notebookmi, no ako vyzerá reálny dojazd elektromobilu, keď vyrazíte bez plného nabitia? Jazdu po diaľnici aj po okresných cestách v zime sme si tentoraz vyskúšali s Volkswagenom ID.5.
Rozhovory ZKH

Ospravedlní sa prezidentke za to, že ju obviňoval z liberálneho puču? Prečo hovorí, že Progresívne Slovensko sú extrémisti? Aké zakotvenie Slovenska chce Sme rodina? A s kým si vedia predstaviť spoluprácu? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Milanom Krajniakom, podpredsedom Sme rodina a povereným ministrom práce.
Podcasty SME
- Vizita: Spúšťačom epilepsie môžu byť zvýšená teplota, stres, ale aj čítanie alebo spln
- Všesvet: V Mauritánii vykrmujú dievčatá, aby boli obézne. Tradícia je na ústupe
Karikatúra

Recept dňa

Upečte si kura: V celku, na kúsky aj ako koláč. S bylinkami, slaninou či jablkami.
Voľný čas
Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.
Ak vás to však ťahá na svah, máme pre vás aj aktuálne snehové správy.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
