Vy to ešte nevidíte, ale Smer už predbieha Hlas
Predčasné voľby nemôže vyhrať nikto iný, len Smer alebo Hlas. A väčšiu šancu na triumf má strana Roberta Fica, hoci to tak vo verejných prieskumoch zatiaľ nevyzerá, tvrdí politológ a sociológ Pavol Baboš, ktorý pôsobí na Katedre sociológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Baboš sa podieľa na tvorbe prieskumov a má prístup aj k dátam, ktoré ľudia bežne nevidia.
Na ich základe tvrdí aj to, že spájanie stredopravých strán pod vedením povereného premiéra Eduarda Hegera vôbec nie je jasne lepšou voľbou, ako keby ho organizoval Mikuláš Dzurinda.
Višňové a Čebrať sú nepodarky, podkopať sa dajú aj Tatry
Stavbu tunela vysvetľuje na pohári, ktorý má kruhový priemer. Mal by vydržať zemetrasenie aj tlak vody pod morom. Ján Kušnír je špecialista na tunely a poradca ministerstva dopravy pri ich výstavbe v diaľničných a železničných úsekoch.
Slovensko by podľa neho mohlo mať viac tunelov, ako má. Problémom nie je ani tak náročná geológia krajiny. Vidí ho skôr v manažérskych chybách investorov a staviteľov.
„Najprv staviame úseky na rovine a kopce si nechávame na koniec. Potom na to doplácame, lebo ceny materiálov rastú,“ hovorí.
Ako príklad uvádza plánovaný tunel Karpaty popod masív Malých Karpát pri Bratislave. Podľa neho už mohol byť prerazený spolu s bratislavským obchvatom a lacnejšie, ako keď sa začne stavať o päť rokov.
„Rúbanina z toho tunela sa mohla použiť pri násypoch okolo Bratislavy. Namiesto toho sa tam dávali všelijaké odpady a navážky,“ vysvetľuje Kušnír v rozhovore pre INDEX.
Bielorus, ktorý píše o vojne: Čo dokáže vysloviť Robert Fico je strašidelné
„S mojimi názormi by bol so mnou v Bielorusku veľmi krátky proces,“ hovorí Bielorus Andrej Poleščuk, ktorý žije s rodinou v Česku od roku 2003. „Myslím si, že oslobodenie Bieloruska bude musieť byť silovou cestou, Lukašenkov režim sa len tak nevzdá.“
Veľmi aktívny je na twitteri, kde teraz denne informuje o vojne na Ukrajine. Má takmer 100-tisíc sledovateľov. Na jeseň 2022 bol dvakrát na Ukrajine, najprv na charkovskej, potom na bachmutskej časti frontu. Teraz sa z Ukrajiny opäť vrátil.
„Musíme tlačiť na zmeny vnútri Ruska, aby urobilo sebareflexiu, aby sa demokratizovalo. Je to však beh na dlhú trať a nie som si istý, že sa to podarí,“ myslí si.
Neočakávam, že by Zeman ešte vedel ovplyvňovať politiku
Miloš Zeman musel po invázii odsúdiť Putina, inak by mu hrozila žaloba, hovorí v rozhovore český politológ Lubomír Kopeček. Končiaci prezident sa podľa neho desať rokov v úrade snažil spochybňovať príslušnosť Česka k Západu, ale nepodarilo sa mu to.
Kopeček neočakáva, že by po odchode z Hradu bol ešte Zeman aktívny v politike, nedovoľuje mu to zlý zdravotný stav či vek. Na rozdiel od jeho predchodcov sa nebude snažiť vybudovať ani inštitút či knižnicu s jeho menom.
Ako zmenil Miloš Zeman český prezidentský úrad? Existuje ešte vnímanie dôstojného prezidenta z čias Tomáša Garrigua Masaryka?
Mimi katapultuje rodičov i nerodičov do ich detstva a začnú znovu snívať
Bola už vyčerpaná po svojich predošlých filmov, ktoré riešili ťaživé otázky, napríklad aj rasizmus či domáce násilie. Preto sa rozhodla, že urobí niečo, pri čom sama načerpá energiu.
"Predošlé filmy vznikali v podmienkach relatívnej pohody, keď si spoločnosť neuvedomovala, že má problém. Mala som potrebu hovoriť o temnotách, lebo ich vtedy vnímal len málokto. Teraz je zase temnota okolo nás taká veľká, že som potrebovala urobiť niečo láskavé," hovorí režisérka Mira Fornay.
Svoju novinku Mimi nakrúcala ako nízkorozpočtový film bez ambície bodovať na veľkých festivaloch. Dostala sa však na Berlinale a získala tam Grand Prix v sekcii Generation Kplus, ktorá sa zameriava na tvorbu pre deti a mládež. A hoci Fornay tušila, že je to divácky film, reakcie berlínskeho publika ju prekvapili.
"Mali sme šesť projekcií a každá bola vypredaná. Pri premietaní som oveľa viac počúvala ako pozerala. Chcela som zachytiť reakcie publika. A tie boli výborné," spomína.
Príbeh snímky hovorí o malom dievčati Romy, ktoré sa vyberie do lesa, aby našlo svoju stratenú andulku Mimi. Stretáva tam rôznych ľudí a každý z nich odkryje nejakú črtu svojho životného príbehu.
Nie je čas vymýšľať plán B
Chcel byť kozmonautom, robiť okolo áut, vyštudoval dve vysoké školy, ale internátny rozhlas ho nasmeroval úplne inam – do sveta médií.
Obľúbený moderátor Novín Ján Mečiar sa dnes venuje vesmíru, vede a technike v relácii Spektrum 24 a autám – veteránom vo voľnom čase.
Lietajúce autá nepovažuje za perspektívne, teší sa na osobné drony a ak by mal možnosť, pokojne sa nechá vystreliť na obežnú dráhu Zeme.
O seriáli Iveta: Trebišov nám nevyhovoval, je príliš pekný
Kameraman Martin Žiaran, trebišovský rodák, je označovaný za skutočného majstra kamery. Na konte má mnohé úspešné celovečerné filmy, napríklad Čiara, Učiteľka, Čistič, Hany, Na střeše, Marhuľový ostrov a ďalšie.
Za kamerou bol aj pri vzniku minisérií a televíznych seriálov Herec, Spravedlnost, Případ pro exorcistu, Prípady 1. oddelenia, Mesto tieňov, Slovania a iné. Žiaran je kameramanom aj niekoľkých dokumentárnych filmov Meky, Mečiar či série o kriminálnych prípadoch.
Spolupracuje s najznámejšími súčasnými režisérmi, akými sú Peter Bebjak, Jan Hřebejk, Jiří Mádl, Robert Šveda či Tereza Nvotová. Vlani získal Cenu Asociace Českých Kameramanů za vynikajúce kameramanské filmové dielo za film Správa. Žije v Prahe.
Úlohy kameramana sa zhostil aj v najnovšom seriáli Iveta Televízie JOJ. Scenáristom je Petr Kolečko, režisérom Jan Hřebejk. Práve seriál Iveta bol hlavnou témou nášho rozhovoru.
Ak dieťa v škole nahlas počíta, urobí pauzu a opäť pokračuje, malo epileptický záchvat
Keď mal šesť rokov, videl prvýkrát epileptický záchvat. Dostal ho jeho otec počas spoločného sledovania televízie.
Dnes pomáha v Národnom ústave detských chorôb na Kramároch liečiť detských pacientov, ktorí trpia rôznymi neurologickými ochoreniami, pričom sa zameriava práve na epilepsiu.
"Niekedy je to boj. Spomínam si na jednu detskú pacientku. Bol to zvláštny prípad. Záchvaty mala už ako trojmesačné dieťa. Keď už bola schopná to vnímať, hovorila, že vždy cítila predzvesť, že záchvat príde, že bude vedieť, čo sa stane, mala čudný pocit v žalúdku a mľaskala," hovorí pre SME detský neurológ Gonzalo Alonso Ramos Rivera.
"Navyše, patrila do skupiny farmakorezistentných pacientov. Nálezy na vyšetreniach boli nevýrazné, a tak bola v jej prípade spochybnená diagnóza epilepsie. Opakovane skončila na psychiatrii. Záchvaty u nej pretrvávali, mávala ich každý deň. Zistili sme, že vychádzajú z jednej konkrétnej časti v mozgu. Išla do Brna, lekári vyhodnotili, že je vhodná na podstúpenie chirurgického zákroku. Po ňom prestala mať záchvaty. To už mala 18 rokov."
Každý ruský športovec je reklama na Putinovu vojnu a jej zločiny
Hokejoví pamätníci si spomínajú ešte na jeho výborné výkony v tíme Tesla Pardubice vo federálnej lige a v drese československej reprezentácie. Pre ďalších je predovšetkým strojca najväčšieho úspechu v histórii českého hokeja - olympijského zlata z Nagana, alebo hviezda zámorskej NHL.
Bývalý skvelý hokejový brankár Dominik Hašek vedie od vypuknutia vojny na Ukrajine kampaň na bojkot ruských športovcov bez výnimky.
"Považujem za hrozné, keď akékoľvek športové organizácie umožňujú Rusom účasť na ich akciách," tvrdí v rozhovore pre Sportnet.
Rozhovory ZKH
- Podpredseda strany Demokrati Miroslav Kollár: Ľudsky som taký sklamaný, že nemám chuť a silu si to s Dzurindom vysvetľovať
- Redaktorka televízie Markíza Gabriela Kajtárová: Skúste na Ukrajine povedať, že vojnu rozpútala Amerika. Napľujú vám do tváre
- Viceprimátor Bratislavy Jakub Mrva: Po škrtoch z parlamentu nemáme peniaze na žiadne zelené opatrenia
Podcasty SME
- Dejiny: Spisovateľka Elena Lacková: Na 20. storočie sa treba pozrieť aj očami Rómov
- Neumlčaní: Erika Lakatošová upozornila na šafárenie v obci a dostala výpoveď: Musela som dokázať pravdu
- Ľudskosť: Prečo od neho neodišla? Odpovedá Dáša Malíková, odborníčka na tému násilia

Beata
Balogová
