Bratislava 26. júla (TASR) - Vo väzbe sa ocitol ďalší z obvinených v kauze 635 miliónového podvodu na DPH. Senát Najvyššieho súdu SR dnes zrušil rozhodnutie sudkyne Špeciálneho súdu z 19. júla 2005, ktorá nevzala Jozefa H. do väzby po tom, ako sa približne po roku vrátil na Slovensko a sám sa prihlásil na polícii.
Jozefova manželka Dana ako spoluobvinená bude stíhaná na slobode. Súd tak prihliadol na okolnosti prípadu, v ktorom nefiguruje ako jedna z hlavných obvinených, a zároveň zohľadnil aj ich rodinnú situáciu, keďže majú tri nezaopatrené deti.
Začiatkom júla 2004 trávila celá rodina dovolenku v Egypte. Ešte pred jej ukončením sa Jozef H. dozvedel o trestnom stíhaní, ktoré voči nemu začala polícia. Podľa vlastných slov sa z obavy o svoje životy presunuli do Turecka k "svojim obchodným partnerom", deväťročného syna však poslali na Slovensko do školy. "Syn žije hokejom," odôvodňovala Dana dnes pred súdom rozhodnutie manželov.
V kauze je obvinených spolu 25 osôb. Podľa doterajších zistení zločinecká skupina svojím konaním spôsobila štátu škodu za najmenej 635 miliónov korún. Medzi poslednými obvinenými z trestných činov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z pomoci podvodu sú štyria colníci a jeden ich bývalý kolega. Vyšetrovateľ tiež začal stíhať 39-ročného podnikateľa Ašota M. Polícia už v júli 2004 obvinila 19 členov tejto zločineckej skupiny. Medzi nimi aj troch hlavných zakladateľov - 59-ročného Miroslava K., 29-ročného Jozef H. a 45-ročného Ľudovíta K. Obvineným hrozí trest odňatia slobody na päť až dvanásť rokov.
Zločinecká skupina pôsobila na území celého Slovenska od roku 2002. Organizovala a legalizovala vedenie účtovníctva minimálne pätnástich spoločností. Registrovala ich na daňových úradoch ako platcov DPH. Konatelia spoločností buď priamo vyhotovovali, alebo podpisovali fiktívne faktúry či pokladničné doklady k neuskutočneným nákupom. Tie nezodpovedali fakturovaným tovarom alebo službám, ktoré predkladali ako pravé daňové doklady pri uplatňovaní DPH.
Členovia zločineckej skupiny údajne organizovali aj bezhotovostné finančné prevody peňazí a ich následné výbery v hotovosti. Prevody vykonávali medzi jednotlivými spoločnosťami, ktoré patrili k zločineckej skupine.
Podľa vyšetrovateľa 38-ročná colníčka Iveta T. údajne vyhotovovala nepravdivé colné doklady tzv. colné deklarácie. Tieto doklady iný člen zločineckej skupiny predkladal na výstupnej colnici colníkom. Obvinení colníci, 27-ročný Adrián S., 38-ročný Vladimír J., 36-ročný Pavol T. a už bývalý colník 37-ročný František Š., doklady aj napriek ich nepravdivosti potvrdzovali. Colníci robili fyzickú kontrolu tovaru. Vyvážaný tovar deklarovaný v dokladoch v skutočnosti neexistoval, alebo bol len v minimálnom rozsahu.
V takto vytvorenej sieti daňových subjektov získavali doklady, ktorými uviedli správcu dane do omylu. Správca dane nadmerný odpočet DPH týmto spoločnostiam sčasti uznal. Opakovaná daňová kontrola zabránila nevyplateniu 121 miliónov korún zo štátneho rozpočtu. Na policajnej akcii pracovalo viac než 200 policajtov. Polícia na prípade spolupracovala s Colným riaditeľstvom a Ústredným daňovým riaditeľstvom. Vyšetrovanie Úradu boja proti korupcii ukazuje, že počet obvinených osôb sa môže zvýšiť.