Počas jarných prác objavili robotníci pri hradskej neďaleko Baruthu, južne od Berlína, telo neznámeho muža. Ležalo tam už dlhšie a obžrala ho zver, no nieslo známky týrania a stopy po viacerých guľkách. Noviny priniesli články o mysterióznom náleze mŕtvoly.
Identifikovať sa ho podarilo až podľa krajčírskeho monogramu na drahom obleku. Išlo o slávneho mága, jasnovidca a telepata Erika Jana Hanussena, ktorý vystupoval v Berlíne a mal blízko k nacistickým pohlavárom. Predpovedal dokonca úspech Adolfovi Hitlerovi.
Pred 90 rokmi, na ceste k uchopeniu moci, nacisti Hanussena zatkli, v noci z 24. na 25. marca 1933 zastrelili, v jeho vlastnom aute vyviezli za mesto a vyhodili do priekopy. Čo sa mu stalo osudným?
Hochštapler v Bratislave
„Dňa 5. mája vo veľkej sále Reduty predvedie Erik Jan Hanussen experimentálny večer o výklade okultistických predmetov. Ďalšie experimenty sú čítanie myšlienok a odhalenie takzvanej tajnosti papierov, pichanie ihlou, pitie roztopeného olova, zastavenie pulzu s srdečného chodu,“ lákal návštevníkov Slovenský denník 1. mája 1927.
Okrem toho mal na programe jasnovidec takzvanú gymnastiku nervov, telepatiu, ohýbanie železa či líhanie na klincovú posteľ. Možno ukázal aj hypnotizovanie ženského média a nechal ho v tranze predvádzať sexuálne gestá, čo tiež patrilo medzi jeho kúsky.

Erik Jan Hanussen neohuroval len publikum v Bratislave. Vystupoval vo Viedni, v Prahe a napokon skončil v Berlíne, kde sa ocitol v prostredí vysokých nacistických pohlavárov. Bol na vrchole slávy.
„Tesne po víťazstve hitlerovcov sa tešil Hanussen v Nemecku veľkej popularite,“ konštatoval časopis Ferdinanda Peroutku Přítomnost v čísle z 12. apríla 1933. „Kolovali o ňom fantastické povesti a gáža, ktorú dostával, bola hollywoodska.“
O to paradoxnejšie je, že tento mág so škandinávskym menom bol v skutočnosti Žid Herschel Chajm Steinschneider s koreňmi v moravskom Prostějove.
Jeho umelecké meno však patrilo k najnevinnejším podvodom, na ceste za slávou ich tento celoživotný hochštapler využil oveľa viac.
Veštby pre nacistov
Bola to senzácia, keď 26. februára 1933 Hanussen otvoril v Berlíne Palác okultizmu. Dobová tlač sa predháňala v superlatívoch a opisovala prepychový interiér, spola chrám a spola budoár s ultramoderným zariadením, stolíky pre seansy mali podsvietené sklá a luxusné miestnosti čakali na vybranú politickú aristokraciu.