SME
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Výber rozhovorov: O alternatívnej pravde, zabíjaní bitcoinu či obrane Ukrajiny

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podpredsedníčka Demokratov: Neviem si predstaviť OĽaNO ako najbližšieho spojenca

Andrea Cocherová, podpredsedníčka strany Demokrati. Andrea Cocherová, podpredsedníčka strany Demokrati. (zdroj: SME/Marko Erd)

Tvrdí, že ako riaditeľka Plesu v opere sa sama postarala o to, aby na najvýznamnejšie podujatie už nebol pozývaný Marian Kočner, hoci sa účasti dožadoval.

Iniciátorka kampane proti extrémistom pred voľbami 2020 či pomoci ukrajinským utečencom Andrea Cocherová vstupuje do politiky.

Svojím presvedčením by sa skôr hodila do Progresívneho Slovenska, napriek tomu prijala ponuku povereného premiéra Eduarda Hegera a stala sa podpredsedníčkou jeho novej strany Demokrati.

SkryťVypnúť reklamu

Z jej odpovedí v rozhovore pre SME vyplýva, že Mikuláš Dzurinda nemá u Demokratov dvere zatvorené, ale bývalý prezidentský kandidát Robert Mistrík by sa musel vzdať ambície kandidovať za prezidenta proti Zuzane Čaputovej.

Sú Demokrati výťahom k moci pre Igora Matoviča? Je OĽaNO najbližším partnerom doterajšej dvojky v strane Eduarda Hegera? A kto z dvojice Pellegrini - Matovič by bol pre stranu prijateľnejší ako partner po voľbách?

Neexistuje nič také ako alternatívna pravda. Je to lož, ktorá sa za pravdu vydáva

Filozof Ivan Buraj z Katedry filozofie a dejín filozofie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Filozof Ivan Buraj z Katedry filozofie a dejín filozofie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. (zdroj: SME/Marko Erd)

Svojim študentom kladie nepríjemné otázky, ktoré získavajú naliehavosť v čase, keď verejný priestor zaplavuje demagógia a pravda a lož sa podľa ľubovôle zamieňajú.

"Neznášam pojem alternatívna pravda. Pretože je to jednoducho klamstvo, ktoré sa vydáva za akúsi alternatívnu či neoficiálnu pravdu. Musíme tiež rozlíšiť lož a nepravdu.

SkryťVypnúť reklamu

Nepravda je širší pojem, zahŕňa aj legendy, rozprávky, mýty či milosrdné lži, to sú však nevinné nepravdy. Obávať by sme sa mali takých neprávd, ktoré zasahujú a napokon ovládajú celú našu osobnosť: naše myslenie, cítenie, naše postoje i konanie," hovorí filozof Ivan Buraj, ktorý pôsobí na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Prednáša aj o tom, prečo sa ľudia uchyľujú veriť nepravdám, lžiam a hoaxom.

"Či chceme, alebo nechceme, manipulácia je, podobne ako moc, a zvlášť dnes, všadeprítomná," dodáva.

Šéf diskontu Pepco: Bohatá Bratislava nás podceňuje

Šéf diskontného obchodného reťazca Pepco Milan Drahoš. Šéf diskontného obchodného reťazca Pepco Milan Drahoš. (zdroj: Maňo Štrauch)

Obchodná sieť Pepco je lídrom v segmente textilných diskontov. Na Slovensku má 139 predajní a chce ďalej expandovať. Jej tržby kontinuálne rastú, vlani presiahli 126 miliónov eur. Zdá sa, že aj covidová pandémia mala na jej biznis napokon len obmedzený negatívny dosah.

SkryťVypnúť reklamu

Reťazec oslovuje predovšetkým ženy s deťmi, ktoré hľadajú lacné produkty v cene niekoľkých eur. Jeho biznis model narúša subjektívne vnímanie inflácie, keďže sa mu darí udržiavať ceny na nízkych úrovniach.

„Textil je sortiment, pri ktorom vieme vyššie náklady na isté obdobie absorbovať ukrojením marží. Samozrejme, robíme to s víziou, že o pol roka sa niektoré faktory, ktoré tlačia na zdražovanie, vrátia do zabehnutých koľají,“ vysvetľuje v rozhovore pre INDEX manažér Pepca pre Slovensko a Česko Milan Drahoš.

Brezno môže byť Zakopaným, podnikatelia to ale nemôžu platiť

Hotel Partizán, Tále Hotel Partizán, Tále (zdroj: Hotel Partizán)

Tohtoročná zimná sezóna sa spočiatku pre prevádzkovateľov lyžiarskych vlekov a hotelierov nevyvíjala ideálne. Do polovice januára bolo aj na horách relatívne teplo, a tak sa nemohli spoľahnúť na prírodný sneh.

SkryťVypnúť reklamu

"Našťastie sme veľmi dobre zasnežili ešte v decembri, takže sme fungovali nonstop aj v januári," spomína Michal Kič, riaditeľ rodinného hotela Partizán na Táloch a prevádzkovateľ lyžiarskeho strediska Mýto pod Ďumbierom.

Väčšie problémy im spôsobil dodávateľ energií, s ktorým síce ešte v roku 2020 uzatvorili dlhodobú zmluvu, napriek tomu im ceny počas jej trvania viackrát zdvihol.

"Doteraz sa o tom s dodávateľom doťahujeme. Vtedy nám povedal, že keď nezvýši ceny, tak skrachuje," dodáva riaditeľ hotela. S tým, že napokon prešli na spotovú (burzovú) cenu. "A urobili sme dobre," hovorí Michal Kič v rozhovore pre INDEX.

Vlády by boli hlúpe, ak by bitcoin zabili

Profesor Alfred Taudes. Profesor Alfred Taudes. (zdroj: Viedenská ekonomická univerzita)

Ak by sa krajiny globálne zjednotili, mohli by kryptomeny zakázať alebo ich použitie minimalizovať, hovorí profesor Alfred Taudes, šéf Inštitútu pre kryptoekonomiku na Viedenskej ekonomickej univerzite.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže to by podľa neho bolo v tejto fáze rozvoja a použitia kryptomien skôr kontraproduktívne. Inovácie, ktoré technológia na pozadí bitcoinu prináša, sú užitočné aj pre vlády.

Navyše, najstaršia kryptomena bola vymyslená tak, aby sa kontrole štátu vyhla. Preto pri nej nefungujú ani tradičné investičné poučky.

"Bitcoin je naozaj ako náboženstvo. Sedemdesiat percent bitcoinových nadšencov túto kryptomenu nepredáva, ale drží ju napriek prepadom," vysvetľuje Alfred Taudes v rozhovore pre INDEX.

Ukrajina sa bráni, lebo bola pripravená. Západ musí zmeniť myslenie

Analytik Nico Lange. Analytik Nico Lange. (zdroj: nicolange.eu)

Postupy ukrajinskej armády pri ruskej invázii prinášajú aj lekcie pre armády NATO. V správe pre think-tank Globsec niekoľko odporúčaní spísal ako hlavný autor nemecký analytik Nico Lange, ktorý v minulosti pôsobil aj na nemeckom ministerstve obrany.

SkryťVypnúť reklamu

Kupujeme zbrane, ktoré sme potrebovali pred piatimi rokmi, nepozeráme do budúcnosti, varuje odborník. Západ by sa mal zamerať na drony, strategickú komunikáciu či zabezpečenie vlastných satelitov. Ľudia sa tiež musia vzdať časti luxusu a chystať sa na krízové časy.

Rusko už podľa Langeho vo vojne prehralo, no boje sa tak skoro neskočia. Úvahy o použití jadrovej zbrane považuje len za súčasť psychologickej vojny Moskvy.

Keira Knightley na fotkách? To by v našej komédii nestačilo

Michal Kollár. Michal Kollár. (zdroj: SME/Marko Erd)

K srdcu si berie slová režiséra Guillerma del Tora, ktorý povedal, že život nie je o úplnom víťazení, ale o kompromisoch, s ktorými dokáže človek filmársky žiť.

Slovenský režisér, producent a scenárista Michal Kollár má za sebou aj projekt, o ktorom nehovorí rád. Je to jeho celovečerný režijný debut Poslední plavky. Túto komédiu nepovažuje za svoj film a aktuálne do kín vysiela novú komédiu Villa Lucia. Za tou si stojí.

SkryťVypnúť reklamu

"V súčasnosti existuje tlak urobiť z filmu rýchloobrátkový tovar. Ale ja by som si neodpustil, keby Villa Lucia nebola kinematografiou. Chcem, aby mala hodnotu teraz, ale bol to súčasne pokus o to, aby mala hodnotu aj o päť rokov. Preto bolo treba vybojovať každý záber," hovorí.

Bojím sa len seba

Gabriela Marcinková. Gabriela Marcinková. (zdroj: TV Markíza)

Keď Gabriela Marcinková zistila, že bude musieť skončiť s behom cez prekážky, presedlala na polmaratóny a herectvo a napokon si zahrala aj s hviezdami ako Anthony Hopkins či Mads Mikkelsen.

Keď začala trénovať do Let's Dance, spomenula si, že ju baví učiť sa len pre samotné učenie. Jej ambíciou nie je byť najlepšou či prekonať Janku Kovalčíkovú, skôr sa chce niečo naučiť a užiť si každú chvíľu.

Len dúfa, že nebude nepriamym dôvodom kariérnej stagnácie svojho tanečného partera. Na tréningy za ním cestuje vlakom do Prahy a aj to si užíva ako taký materský wellness.

SkryťVypnúť reklamu

Aj muži prežívajú tehotenstvo a pôrod partneriek intenzívne. Potrebujú podporu

Katarína Greškovičová. Katarína Greškovičová. (zdroj: archív K.G.)

Čo všetko človeka formuje ešte pred narodením? Čo vplýva na to, kým sa stane, keď sa ešte vyvíja v maternici? A ako tehotenstvo a prežívanie počas neho vplýva na samotné ženy? Týmto a aj mnohým ďalším otázkam sa venuje prenatálna psychológia.

"Na dieťa vplývajú rôzne stresory fyzického prostredia. Silné svetlo spôsobí zvýšenie srdcového tepu. Hlasná hudba spôsobí zvýšené pohyby dieťaťa, doslova kope ženu do brucha. Keď žena pozerá násilné, hororové filmy, dieťa je tiež vystresované a býva hyperaktívne. Ale aj väčšie stresory, napríklad násilie zo strany partnera vie dieťa veľmi intenzívne vnímať," vysvetľuje psychologička Katarína Greškovičová.

Na dieťa má vplyv napríklad aj to, či bolo chcené, alebo nechcené. Výskumy ukazujú, že nechcené deti sú v dospelosti častejšími psychiatrickými pacientmi a pacientkami oproti chceným deťom.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhovory ZKH

 • Podpredseda Sme rodina a minister práce Milan Krajniak: Viem si predstaviť spoluprácu s Hlasom
 • Lektori modernej sebaobrany Pavel a Jasmína Houdek: Násilie sa nikdy nezačína bitkou, ale verbálne
 • Komik Matej Makovický: Skúsil som si podľa rád zabehať. Bol som stále depresívny, len so svalovicou

Podcasty SME

 • Vizita: Psychiater Jiří Horáček: Prečo zažívajú psychedeliká renesanciu a aký je ich potenciál v liečbe depresie
 • Ľudskosť: Psychologička Michaela Trúchla: Pre veľa ľudí je láskavosť k sebe samému niečo cudzie
 • Index: Má ich Rakúsko, môžeme aj my. Prečo zatvorené nedele nedávajú ekonomicky zmysel? Odpovedá analytik oddelenia výskumu NBS Peter Tóth
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 2. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 4. dm sa zameriava na ženské zdravie
 5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 14 693
 2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 041
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 137
 4. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 5 833
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 166
 6. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 4 169
 7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 3 916
 8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 836
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Po skvelom seriáli Černobyl prichádza miniséria o Fukušime.


a 2 ďalší 34m
Útroby Kostola svätého Juraja zdobia unikátne fresky.

Vzácne fresky v malej novohradskej obci kedysi považovali za bezcenné.


6 h
Pôvodné UDS z 80. rokov 20. storočia

Konateľ CMS Industry Tisovec hovorí o trojstranne výhodnej transakcii.


10 h
Kúpalisko v Rapovciach mnohí vyhľadávajú najmä pre reliktnú vodu, ktorej pôvod je v období druhohôr.

Sprevádzkovať by ich chceli ešte v tomto roku.


13 h

Sportnet

Sergio Ramos.

Svoje rozhodnutie uverejnil na sociálnych sieťach.


Sportnet 8 h
Anna Karolína Schmiedlová na Roland Garros 2023.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu 3. júna. Aký je program dňa?


Sportnet 7 h
Faith Kipyegonová prekonala svetový rekord na 1500 m na podujatí Diamantová liga 2023 vo Florencii.

Má už zlato z olympiády a je aj dvojnásobná majsterka sveta.


TASR 9 h
SkryťZatvoriť reklamu