Podpredsedníčka Demokratov: Neviem si predstaviť OĽaNO ako najbližšieho spojenca
Tvrdí, že ako riaditeľka Plesu v opere sa sama postarala o to, aby na najvýznamnejšie podujatie už nebol pozývaný Marian Kočner, hoci sa účasti dožadoval.
Iniciátorka kampane proti extrémistom pred voľbami 2020 či pomoci ukrajinským utečencom Andrea Cocherová vstupuje do politiky.
Svojím presvedčením by sa skôr hodila do Progresívneho Slovenska, napriek tomu prijala ponuku povereného premiéra Eduarda Hegera a stala sa podpredsedníčkou jeho novej strany Demokrati.
Z jej odpovedí v rozhovore pre SME vyplýva, že Mikuláš Dzurinda nemá u Demokratov dvere zatvorené, ale bývalý prezidentský kandidát Robert Mistrík by sa musel vzdať ambície kandidovať za prezidenta proti Zuzane Čaputovej.
Sú Demokrati výťahom k moci pre Igora Matoviča? Je OĽaNO najbližším partnerom doterajšej dvojky v strane Eduarda Hegera? A kto z dvojice Pellegrini - Matovič by bol pre stranu prijateľnejší ako partner po voľbách?
Neexistuje nič také ako alternatívna pravda. Je to lož, ktorá sa za pravdu vydáva
Svojim študentom kladie nepríjemné otázky, ktoré získavajú naliehavosť v čase, keď verejný priestor zaplavuje demagógia a pravda a lož sa podľa ľubovôle zamieňajú.
"Neznášam pojem alternatívna pravda. Pretože je to jednoducho klamstvo, ktoré sa vydáva za akúsi alternatívnu či neoficiálnu pravdu. Musíme tiež rozlíšiť lož a nepravdu.
Nepravda je širší pojem, zahŕňa aj legendy, rozprávky, mýty či milosrdné lži, to sú však nevinné nepravdy. Obávať by sme sa mali takých neprávd, ktoré zasahujú a napokon ovládajú celú našu osobnosť: naše myslenie, cítenie, naše postoje i konanie," hovorí filozof Ivan Buraj, ktorý pôsobí na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Prednáša aj o tom, prečo sa ľudia uchyľujú veriť nepravdám, lžiam a hoaxom.
"Či chceme, alebo nechceme, manipulácia je, podobne ako moc, a zvlášť dnes, všadeprítomná," dodáva.
Šéf diskontu Pepco: Bohatá Bratislava nás podceňuje
Obchodná sieť Pepco je lídrom v segmente textilných diskontov. Na Slovensku má 139 predajní a chce ďalej expandovať. Jej tržby kontinuálne rastú, vlani presiahli 126 miliónov eur. Zdá sa, že aj covidová pandémia mala na jej biznis napokon len obmedzený negatívny dosah.
Reťazec oslovuje predovšetkým ženy s deťmi, ktoré hľadajú lacné produkty v cene niekoľkých eur. Jeho biznis model narúša subjektívne vnímanie inflácie, keďže sa mu darí udržiavať ceny na nízkych úrovniach.
„Textil je sortiment, pri ktorom vieme vyššie náklady na isté obdobie absorbovať ukrojením marží. Samozrejme, robíme to s víziou, že o pol roka sa niektoré faktory, ktoré tlačia na zdražovanie, vrátia do zabehnutých koľají,“ vysvetľuje v rozhovore pre INDEX manažér Pepca pre Slovensko a Česko Milan Drahoš.
Brezno môže byť Zakopaným, podnikatelia to ale nemôžu platiť
Tohtoročná zimná sezóna sa spočiatku pre prevádzkovateľov lyžiarskych vlekov a hotelierov nevyvíjala ideálne. Do polovice januára bolo aj na horách relatívne teplo, a tak sa nemohli spoľahnúť na prírodný sneh.
"Našťastie sme veľmi dobre zasnežili ešte v decembri, takže sme fungovali nonstop aj v januári," spomína Michal Kič, riaditeľ rodinného hotela Partizán na Táloch a prevádzkovateľ lyžiarskeho strediska Mýto pod Ďumbierom.
Väčšie problémy im spôsobil dodávateľ energií, s ktorým síce ešte v roku 2020 uzatvorili dlhodobú zmluvu, napriek tomu im ceny počas jej trvania viackrát zdvihol.
"Doteraz sa o tom s dodávateľom doťahujeme. Vtedy nám povedal, že keď nezvýši ceny, tak skrachuje," dodáva riaditeľ hotela. S tým, že napokon prešli na spotovú (burzovú) cenu. "A urobili sme dobre," hovorí Michal Kič v rozhovore pre INDEX.
Vlády by boli hlúpe, ak by bitcoin zabili
Ak by sa krajiny globálne zjednotili, mohli by kryptomeny zakázať alebo ich použitie minimalizovať, hovorí profesor Alfred Taudes, šéf Inštitútu pre kryptoekonomiku na Viedenskej ekonomickej univerzite.
Lenže to by podľa neho bolo v tejto fáze rozvoja a použitia kryptomien skôr kontraproduktívne. Inovácie, ktoré technológia na pozadí bitcoinu prináša, sú užitočné aj pre vlády.
Navyše, najstaršia kryptomena bola vymyslená tak, aby sa kontrole štátu vyhla. Preto pri nej nefungujú ani tradičné investičné poučky.
"Bitcoin je naozaj ako náboženstvo. Sedemdesiat percent bitcoinových nadšencov túto kryptomenu nepredáva, ale drží ju napriek prepadom," vysvetľuje Alfred Taudes v rozhovore pre INDEX.
Ukrajina sa bráni, lebo bola pripravená. Západ musí zmeniť myslenie
Postupy ukrajinskej armády pri ruskej invázii prinášajú aj lekcie pre armády NATO. V správe pre think-tank Globsec niekoľko odporúčaní spísal ako hlavný autor nemecký analytik Nico Lange, ktorý v minulosti pôsobil aj na nemeckom ministerstve obrany.
Kupujeme zbrane, ktoré sme potrebovali pred piatimi rokmi, nepozeráme do budúcnosti, varuje odborník. Západ by sa mal zamerať na drony, strategickú komunikáciu či zabezpečenie vlastných satelitov. Ľudia sa tiež musia vzdať časti luxusu a chystať sa na krízové časy.
Rusko už podľa Langeho vo vojne prehralo, no boje sa tak skoro neskočia. Úvahy o použití jadrovej zbrane považuje len za súčasť psychologickej vojny Moskvy.
Keira Knightley na fotkách? To by v našej komédii nestačilo
K srdcu si berie slová režiséra Guillerma del Tora, ktorý povedal, že život nie je o úplnom víťazení, ale o kompromisoch, s ktorými dokáže človek filmársky žiť.
Slovenský režisér, producent a scenárista Michal Kollár má za sebou aj projekt, o ktorom nehovorí rád. Je to jeho celovečerný režijný debut Poslední plavky. Túto komédiu nepovažuje za svoj film a aktuálne do kín vysiela novú komédiu Villa Lucia. Za tou si stojí.
"V súčasnosti existuje tlak urobiť z filmu rýchloobrátkový tovar. Ale ja by som si neodpustil, keby Villa Lucia nebola kinematografiou. Chcem, aby mala hodnotu teraz, ale bol to súčasne pokus o to, aby mala hodnotu aj o päť rokov. Preto bolo treba vybojovať každý záber," hovorí.
Bojím sa len seba
Keď Gabriela Marcinková zistila, že bude musieť skončiť s behom cez prekážky, presedlala na polmaratóny a herectvo a napokon si zahrala aj s hviezdami ako Anthony Hopkins či Mads Mikkelsen.
Keď začala trénovať do Let's Dance, spomenula si, že ju baví učiť sa len pre samotné učenie. Jej ambíciou nie je byť najlepšou či prekonať Janku Kovalčíkovú, skôr sa chce niečo naučiť a užiť si každú chvíľu.
Len dúfa, že nebude nepriamym dôvodom kariérnej stagnácie svojho tanečného partera. Na tréningy za ním cestuje vlakom do Prahy a aj to si užíva ako taký materský wellness.
Aj muži prežívajú tehotenstvo a pôrod partneriek intenzívne. Potrebujú podporu
Čo všetko človeka formuje ešte pred narodením? Čo vplýva na to, kým sa stane, keď sa ešte vyvíja v maternici? A ako tehotenstvo a prežívanie počas neho vplýva na samotné ženy? Týmto a aj mnohým ďalším otázkam sa venuje prenatálna psychológia.
"Na dieťa vplývajú rôzne stresory fyzického prostredia. Silné svetlo spôsobí zvýšenie srdcového tepu. Hlasná hudba spôsobí zvýšené pohyby dieťaťa, doslova kope ženu do brucha. Keď žena pozerá násilné, hororové filmy, dieťa je tiež vystresované a býva hyperaktívne. Ale aj väčšie stresory, napríklad násilie zo strany partnera vie dieťa veľmi intenzívne vnímať," vysvetľuje psychologička Katarína Greškovičová.
Na dieťa má vplyv napríklad aj to, či bolo chcené, alebo nechcené. Výskumy ukazujú, že nechcené deti sú v dospelosti častejšími psychiatrickými pacientmi a pacientkami oproti chceným deťom.
Rozhovory ZKH
- Podpredseda Sme rodina a minister práce Milan Krajniak: Viem si predstaviť spoluprácu s Hlasom
- Lektori modernej sebaobrany Pavel a Jasmína Houdek: Násilie sa nikdy nezačína bitkou, ale verbálne
- Komik Matej Makovický: Skúsil som si podľa rád zabehať. Bol som stále depresívny, len so svalovicou
Podcasty SME
- Vizita: Psychiater Jiří Horáček: Prečo zažívajú psychedeliká renesanciu a aký je ich potenciál v liečbe depresie
- Ľudskosť: Psychologička Michaela Trúchla: Pre veľa ľudí je láskavosť k sebe samému niečo cudzie
- Index: Má ich Rakúsko, môžeme aj my. Prečo zatvorené nedele nedávajú ekonomicky zmysel? Odpovedá analytik oddelenia výskumu NBS Peter Tóth

Beata
Balogová
