BRATISLAVA. Slovensko pošle na Ukrajinu stíhačky MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub.
Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera (Demokrati) o tom rozhodla na online rokovaní.
Heger o tom informoval na tlačovej konferencii.
Medzinárodná dohoda bola podľa Hegera schválená na vláde jednohlasne. Deklaroval, že o darovaní techniky rozhodol kabinet v súlade s Ústavou.
"Proces odovzdania stíhačiek je úzko koordinovaný s poľskou stranou, Ukrajinou a ďalšími spojencami," načrtol Heger. Zdôraznil, že technika je určená na ochranu civilistov. Odmieta, že sa týmto krokom Slovensko zaťahuje do vojny.
Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) priblížil, že Slovensko daruje 13 stíhačiek, časť systému protivzdušnej obrany, zodpovedajúce náhradné diely, ako aj muníciu do tohto systému.
Naď potvrdil, že Slovensko sa bude uchádzať o náhradu v rámci Európskeho mierového nástroja. Existuje tiež podľa neho bilaterálna ponuka zo strany Spojených štátov amerických na konkrétnu vojenskú techniku, ktorej pridaná hodnota vo finančnom vyjadrení pre Slovensko bude zhruba 700 miliónov dolárov.
Ešte vo februári ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oficiálne požiadal Slovensko o dodanie stíhačiek MiG-29 na obranu pred ruskou agresiou. Heger vtedy povedal, že Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo.
Prezidentka Zuzana Čaputová

Prezidentka Zuzana Čaputová rešpektuje rozhodnutie dočasne poverenej vlády. Spôsob prevodu, a to medzivládnou dohodou, považuje za dostatočný, no vhodnejšie by podľa nej bolo aj uznesenie parlamentu.
"Premiéra Hegera som vopred informovala, že v súčasnej situácii by bolo vhodnejšie mať k rozhodnutiu o stíhačkách aj uznesenie parlamentu. Za dostatočnú a legitímnu bázu pre prevod stíhačiek však považujem aj spôsob, ku ktorému vláda pristúpila, a teda uzavretie zmluvy medzi vládami Slovenskej republiky a Ukrajiny," skonštatovala.
Uzavretie medzivládnej dohody je podľa nej legitímnou cestou. "Ide o krok v súlade s medzinárodným právom a je aj v bezpečnostnom záujme Slovenska, ktorým je dosiahnutie spravodlivého mieru na Ukrajine a konsolidácia bezpečnostnej situácie na celom našom kontinente," vyhlásila.
Čaputová skonštatovala, že Slovensko darovaním stíhačiek nateraz vyčerpalo vojenskú pomoc, ktorú bolo schopné Ukrajine poskytnúť. Poukázala tiež, že vláda oznámila zámer darovania stíhačiek a až následne hľadala spôsob, či a ako je možné to urobiť, čo podľa nej nebolo najvhodnejšie.
OĽaNO

Riešenie darovania stíhačiek Ukrajine je ústavne čisté, potvrdzujú to názory viacerých právnikov. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. Poznamenal, že kompetenciu rozhodnúť si mohla zobrať aj prezidentka Čaputová, aktuálne riešenie je však podľa neho v poriadku.
"Podľa našich analýz a našich právnikov je toto riešenie, s ktorým prišla vláda, ústavne čisté. Overovali sme si to z viacerých zdrojov," uviedol.
Vysvetlil, že keď sa darovanie riešilo prvý raz, vláda na to chcela využiť iný mechanizmus a kompenzácia za odovzdanie strojov bola len 150 miliónov eur. Podotkol, že aktuálne vláda našla právne čisté riešenie a kompenzácia je 900 miliónov eur.
Deklaroval, že koalícia chcela darovanie stíhačiek vyriešiť ústavne tak, aby do budúcna nikto nikoho za rozhodnutie nemohol "poťahovať". Pritom sa podľa jeho slov snažili urobiť všetko pre pomoc Ukrajine aj preto, aby z toho slovenská strana niečo mala.
Hnutie OĽANO dodalo, že nesúhlasilo s "pôvodne navrhnutým neústavným spôsobom, skrývaním sa za parlament a malou výškou kompenzácie cca 150 až 180 miliónov eur".
Za ľudí

Za ľudí víta rozhodnutie o dodaní migov na Ukrajinu. Ubránenie Ukrajiny pred ruskou agresiou je podľa nej v národnom záujme Slovenska.
"Je naším životným záujmom, aby sa Ukrajina ubránila ruskej agresii a mali sme za suseda normálne fungujúcu krajinu. Preto sme sa rozhodli poskytnúť v súlade s Ústavou a poverením od prezidentky naše lietadlá MiG-29, ktoré môžu pomôcť zachrániť tisíce životov na Ukrajine," skonštatovala predsedníčka strany Veronika Remišová.
Tvrdí, že MiG-29 sú vyradené a slovenskej armáde sú už nanič.
SaS

Aj strana SaS rozhodnutie vlády víta. na Ukrajinu stíhačky MiG-29.
"Migy oveľa lepšie poslúžia Ukrajincom. U nás predstavujú len kopu šrotu a sú odstavené. Pri ochrane vzdušného priestoru s nimi už nepočítame a ak by nebola vojna na Ukrajine, platili by sme za ich likvidáciu," vyhlásil predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa s tým, že Slovensko teraz za ne dostane kompenzáciu.
Rozhodnutie vlády vníma preto ako správne. Slovensko podľa neho jasne ukazuje, na ktorej strane stojí.
Hlas

Rozhodnutie o darovaní stíhačiek štátu vo vojnovom konflikte je zásadnou otázkou zahraničnej politiky a odvolaná vláda na to nemá žiadnu právomoc. Tvrdí to Hlas.
Jediným orgánom, ktorý môže raz a navždy rozhodnúť, či odvolaná vláda má, alebo nemá právo rozhodnúť o takejto otázke, je Ústavný súd.
Strana si stanovila jasné podmienky, za ktorých je ochotná o pomoci Ukrajine rokovať. „Jednou z nich bolo ústavne čisté riešenie dodávky vojenského materiálu a táto požiadavka z pohľadu Hlasu splnená nebola. Hlas preto v žiadnom prípade nemôže súhlasiť s krokom, pre ktorý sa dnes Hegerova vláda rozhodla,“ uvádza sa v stanovisku strany.
Ďalej zdôrazňuje, že celý problém so slovenskými stíhačkami spôsobili poverený premiér Heger a poverený minister obrany Naď , ktorí nedokázali verejnosť presvedčiť o potrebe svojich krokov.
Smer

Smer avizuje trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru pre zneužitie právomoci verejného činiteľa. Obráti sa aj na predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), aby preveril, či vláda neobišla právomoci NR SR, keďže medzivládnu dohodu s Ukrajinou považuje strana za dohodu vojenskej povahy.
Ako poukázal líder strany Robert Fico, takéto zmluvy si vyžadujú súhlas parlamentu a ratifikáciu prezidentky.
"Nikto neukázal žiadnu právnu analýzu, na základe ktorej sa vláda rozhodla konať. Naďalej sme presvedčení, že vláda a prezidentka konajú protiústavne," vyhlásil Fico.
Vládny kabinet aj prezidentka Zuzana Čaputová sa podľa neho dopustili trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Trvá na tom, že darovanie vojenskej techniky je zásadnou otázkou zahraničnej politiky a nemôže o ňom rozhodovať dočasne poverený kabinet.
Darovanie stíhačiek hodnotí Fico ako zbytočné politické gesto.
PS

Progresívne Slovensko považuje postúpenie stíhačiek na Ukrajinu za správne a v bezpečnostnom záujme Slovenska. Pripomína, že na takýto krok vyzvalo už minulý rok. Piatkové rozhodnutie vlády podporuje.
"Migy konečne môžu splniť jednu poslednú, pre bezpečnosť Slovenska veľmi dôležitú úlohu. Ruské sily chceme udržať čo najďalej od našich hraníc a vyslaním stíhačiek neoslabujeme ani našu obranyschopnosť," konštatuje predseda PS Michal Šimečka s tým, že vzdušný priestor Slovenska chránia jeho spojenci.
Podpredseda PS Tomáš Valášek poukazuje, že slovenské stíhačky poslúžia Ukrajine najmä na zničenie rakiet s plochou dráhou letu.
Modrí - Európske Slovensko

Expremiér a zakladateľ vznikajúcej strany Modrí - Európske Slovensko Mikuláš Dzurinda rozhodnutie vlády víta.
V otázke, či odvolaný kabinet mohol o takejto zásadnej otázke rozhodnúť, má Dzurinda jasno, keďže súhlasí s myšlienkou "morálka je nad právo".
"Tu sa pácha genocída na Ukrajine. V tomto zmysle to mám čierno-bielo jasné. Nech sa ústavní právnici sporia a vysvetľujú, ale morálne a politicky sa vláda rozhodla správne," vyhlásil Dzurinda.
Zdôrazňuje, že na Ukrajine sa agresor snaží odkrojiť kus role svojmu susedovi.
Kotlebovci - ĽSNS
Strana ĽSNS podá na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie na všetkých členov vlády, ktorí hlasovali za darovanie stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu.
Strana v tejto súvislosti hovorí o zneužití moci verejného činiteľa.Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera podľa poslanca Rastislava Schlosára nemala kompetenciu rozhodovať o takejto otázke.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine