SME
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Naši černoškovia. Tak volali deti z Namíbie, ktoré prišli do Považskej Bystrice

U nich zúrila vojna, u nás padal komunizmus.

Deti z Namíbie prišli do Považskej Bystrice v septembri 1989. Spoznávali Slovensko, slovenčinu aj lásku. (Zdroj: Archív TASR)

Namíbia, krajina na juhu Afriky s významnými náleziskami diamantov a púšťou Kalahari, je dnes členom OSN. Nebolo to tak vždy. O nezávislosť bojovala desaťročia s rasistickým režimom Juhoafrickej republiky, ktorý ju okupoval.

Obeťami vojny boli aj deti. Tie namíbijské ju poznali na vlastnej koži, rodili sa a žili v utečeneckých táboroch. V roku 1989 nasadli do lietadla a keď z neho vystúpili, ocitli sa v inom svete. Dva roky žili na hornom Považí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Nevedeli, kam idú. Naložili ich do lietadla, leteli tisíce kilometrov a potom pristáli v Československu. Jedným z najväčších šokov bolo to, že zrazu všade videli veľa bielych ľudí. Treba si uvedomiť, že v ich regióne sa bojovalo a bolo to jasne vyjadrené: biely človek je nepriateľ, biely človek bol ten, proti komu sa bojuje. A odrazu videli všade množstvo bielych ľudí, ktorí sa o nich mali starať. Musel to byť brutálny šok,​​" hovorí MARTINA JAKUBCOVÁ, ktorá pátrala po ich osudoch.

Kedy ste sa začali zaoberať touto témou?

O pohnutých osudoch detí z Namíbie vychovávaných v Československu som sa dozvedela asi pred piatimi rokmi na univerzite od kolegyne, afrikanistky Kateřiny Mildnerovej, ktorá sa tejto téme venovala už dlhšie. Pre mňa to bola úplná novinka. Ide síce o úzko lokalizovanú tému, no súčasne sa týka dejín celého vtedajšieho Československa a obdobia okolo prevratu v roku 1989. Oslovila ma s tým, že namíbijské deti neboli umiestnené len na českej, ale aj na slovenskej strane republiky.

Súvisiaci článok Ako dieťa sa ocitla z Namíbie na Slovensku: Olízali mi kožu a povedali, že je od čokolády Čítajte 

Na Slovensku ide prakticky o neznámu kapitolu dejín.

Ani v čase, keď som sa o tom dozvedela, nevedelo sa o tom dohromady nič. Znelo to zaujímavo a jediné, čo som v podstate vedela, bolo to, že deti boli v Bystrici, ale už nie v ktorej. Nikde sa o tom nepísalo, na internete nevybehlo prakticky nič. Až následne som zistila, že neboli v Banskej, ale v Považskej Bystrici a od toho som sa odpichla ďalej.

Vychádzali ste aj zo svedectiev svedkov alebo z dobových dokumentov?

Môj výskum zahŕňal rozhovory so zainteresovanými, hľadanie v archívoch, v dobovej tlači, v literatúre. Skladala som kúsočky dohromady – do obrazu či skôr príbehu. Od jedného som sa dozvedela, že jeho rodičia zvažovali adopciu malého Afričana, iný si zasa spomenul, že ako malí chalani s namíbijskymi chlapcami hrávali futbal. A že všetky decká bývali v priestoroch motela pri výpadovke na Trenčín.

V Považskej Bystrici som v podstate hneď po príchode dostala ´zaručenú´ informáciu, že ´tie chúďatká mali všetky lepru´. Čiže napriek minime dovtedy dohľadateľných informácií bolo jasné, že nejaké povedomie o namíbijskej skupine v Považskej Bystrici stále koluje, keď prežíva takýto fake news.

Normalizačné Československo bolo vtedy krajinou hermeticky uzavretou pred svetom. Príchod afrických detí musel byť úkazom, tobôž na severnom Považí.

To by platilo na celom Slovensku. Len možno by v klebetách figurovala nejaká iná choroba. Navštívili sme aj chátrajúci motel, kde deti bývali, robili rozhovory s ľuďmi, pustili sa do etnologického, respektíve historicko-antropologického výskumu. Postupne som sa dozvedala čoraz viac. Podarilo sa mi skontaktovať pedagógov a vychovávateľov, ktorí sa o deti na Slovensku starali, takisto sa mi podarilo skontaktovať niektoré z vtedajších detí.

Čo stálo za príchodom detí z Namíbie na Slovensko?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Po skvelom seriáli Černobyl prichádza miniséria o Fukušime.


a 2 ďalší 23m
Útroby Kostola svätého Juraja zdobia unikátne fresky.

Vzácne fresky v malej novohradskej obci kedysi považovali za bezcenné.


6 h
Pôvodné UDS z 80. rokov 20. storočia

Konateľ CMS Industry Tisovec hovorí o trojstranne výhodnej transakcii.


10 h
Kúpalisko v Rapovciach mnohí vyhľadávajú najmä pre reliktnú vodu, ktorej pôvod je v období druhohôr.

Sprevádzkovať by ich chceli ešte v tomto roku.


13 h

Sportnet

Sergio Ramos.

Svoje rozhodnutie uverejnil na sociálnych sieťach.


Sportnet 8 h
Anna Karolína Schmiedlová na Roland Garros 2023.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu 3. júna. Aký je program dňa?


Sportnet 6 h
Faith Kipyegonová prekonala svetový rekord na 1500 m na podujatí Diamantová liga 2023 vo Florencii.

Má už zlato z olympiády a je aj dvojnásobná majsterka sveta.


TASR 8 h
SkryťZatvoriť reklamu