Viedeň/Bratislava 26. júla (TASR) - Pred blížiacimi sa regionálnymi voľbami s perspektívou parlamentných volieb na jeseň 2006 sa na Slovensku aktivizujú aj menšie politické strany. Ich možnosti presadiť sa na politickej scéne sú ale obmedzené. Spravidla ponúkajú totiž "čistejšiu" verziu politických programov väčších strán pôsobiacich v politickom spektre, píše vo svojej dnešnej analýze rakúska agentúra APA.
Isté šance na prekročenie päťpercentnej hranice sa pritom dávajú Slobodnému fóru, založenému poslancami, ktorí v uplynulom roku opustili SDKÚ premiéra Mikuláša Dzurindu a ANO. Tento politický subjekt sa medzitým profiluje ako strana pravého stredu a jeho volebné preferencie sa pohybujú momentálne pod štyrmi percentami, pokračuje APA, dopĺňajúc, že na čele SF stojí bývalá redaktorka BBC Zuzana Martináková.
Dve ďalšie menšie strany založili politici, ktorí sa otočili chrbtom k Mečiarovmu HZDS, píše APA a predstavuje Hnutie za demokraciu, na čele ktorého stál terajší prezident Ivan Gašparovič a Ľudovú úniu, ktorú agentúra označuje za neúspešný projekt.
Vo svojich aktivitách pokračuje aj Demokratická strana (DS), ktorá pred parlamentnými voľbami v roku 2002 vyzvala svojich voličov, aby dali hlasy SDKÚ. Zato odmenila SDKÚ predsedu DS Ľudovíta Kaníka postom ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, informuje APA, pripomínajúc, že DS zastáva jednoznačne neoliberálne pozície. Veľa jej členov pôsobí v poradných grémiách pripravujúcich daňovú, sociálnu a zdravotnícku reformu.
Politickí pozorovatelia sú pritom v otázke úspešnosti malých strán vo voľbách skeptickí. Podľa APA zostáva skoro bez šancí Občianska konzervatívna strana (OKS) a moderná kresťanskodemokratická strana Misia 21.
Množstvo osobností, ktoré sa profilovali v menších stranách, dostáva často šancu vo väčších stranách. Ako príklad uvádza APA v závere analýzy súčasného ministra financií Ivana Mikloša, ktorý bol do roku 1998 podpredsedom DS.