SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Horecký odložil kritizovanú novelu, školský zákon je naviazaný na plán obnovy

Gröhling hovorí o návode na segregovanie.

Dočasne poverený minister školstva Ján Horecký.Dočasne poverený minister školstva Ján Horecký. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Dočasne poverený minister školstva Ján Horecký chce získať viac času na podporu školského zákona v parlamente.

Uviedol to na tlačovej konferencii po tom, ako novelu presunul na ďalšiu schôdzu.

Rokovanie o novele zákona o výchove a vzdelávaní bolo pôvodne v parlamente naplánované na utorok ráno.

Súvisiaci článok Vládny návrh nepodporili ani koaliční poslanci, 800 miliónov môže prepadnúť Čítajte 

Minister pozýva na rokovanie poslancov demokratických strán. "Nemienim pri takom dôležitom zákone nič riskovať. Chcem pracovať tak dlho s ďalšími aktérmi v rámci všetkých politických demokratických reprezentácii, aby som mal istotu, že zákon prejde tak, ako ho potrebujeme," povedal Horecký.

SkryťVypnúť reklamu

Školský zákon označil za dobrý pre deti, mládež aj rodičov.

Odklad by nemal ohroziť peniaze z plánu obnovy

Horecký je pripravený pri školskom zákone ustúpiť všade tam, kde "celkový súčet pozitívnych opatrení preváži prípadné nedokonalosti".

Zároveň poukázal, že posunutie školského zákona zatiaľ neohrozuje financie z plánu obnovy, na ktorý je naviazaný. Tretia žiadosť o platbu je posunutá na september a zákon môže v júni podpísať prezidentka Zuzana Čaputová, vysvetlil Horecký. Všetko by tak podľa neho bolo splnené.

Súvisiaci článok Štát prikáže, aby škôlky brali aj štvorročné a trojročné deti. Kam dajú dieťa, keď miesto nemajú? Čítajte 

Návrh novely zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) z dielne rezortu školstva ráta so zavedením právneho nároku na prijatie v materskej škole.

Uľahčiť by mohol sprístupnenie právneho nároku najmä deťom z marginalizovaných rómskych komunít a zo sociálne znevýhodneného prostredia. Novelou sa majú plniť aj niektoré ciele plánu obnovy.

SkryťVypnúť reklamu

Horecký chce hľadať dohodu aj s Gröhlingom

Novela by v prípade schválenia dávala školám návod aj na segregovanie, tvrdí poslanec a bývalý minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Navrhovaná legislatíva podľa neho hovorí o vyčleňovaní detí so špeciálnymi potrebami a prináša tiež nevymožiteľnosť pomoci deťom, keďže by školy mohli odmietnuť pomoc, o ktorú rodičia požiadajú.

Návrh je podľa Gröhlinga proti deťom, rodičom a kritizujú ho odborníci, medzi nimi aj komisárka pre osoby so zdravotným znevýhodnením Zuzana Stavrovská.

Gröhling tvrdí, že pokiaľ by rodič prišiel s dieťaťom na školu a požiada o podporné opatrenia, teda buď o asistenta, stretnutie s psychológom či doučovanie, podľa návrhu by mu škola mohla odmietnuť poskytnúť pomoc.

Súvisiaci článok Školstvu hrozí strata 815 miliónov eur za neplnenie plánu obnovy, upozornil Gröhling Čítajte 

"V praxi sa stane, že školy nedostanú finančné prostriedky na to, aby mohli poskytnúť takúto pomoc a budú odmietať žiakov so znevýhodnením. Rodičia sa buď zmieria s tým, že nebudú mať takúto podporu, alebo im zákon hovorí, že sa im bude hľadať iná škola. Niekde inde, kde budú môcť cestovať. Vznikne jedna škola v regióne, ktorá sa obetuje a bude prijímať všetky takéto deti," priblížil Gröhling na utorkovej tlačovej konferencii. Tvrdí, že ide o ukážkový príklad segregovania.

SkryťVypnúť reklamu

Gröhling kritizuje, že Horecký neprišiel návrh predložiť. Chcel, aby sa o ňom rokovalo v parlamente a aby následne dočasne poverený minister školstva novelu stiahol na prepracovanie. O mesiac na ďalšej riadnej schôdzi by mal podľa poslanca prísť s novým znením návrhu.

Horecký podľa svojich slov od Gröhlinga nepočul veľké výhrady. Dočasne poverený minister vecné nedostatky z jeho strany nevníma ako zrozumiteľné. "Som pripravený hľadať s ním dohodu," dodal.

Pôvodný návrh zákona zavádzal podľa exministra povinné financovanie asistentov, ako aj podporné opatrenia, ktoré mali byť pre žiakov narokovateľné, riešil tiež pomoc žiakom pre každé dieťa aj bez diagnostiky.

Počet segregovaných detí rastie, kvalita ich vzdelania klesá

Novelu kritizuje aj Amnesty International. Návrh podľa organizácie ignoruje, že desiatky tisíc rómskych detí sú v dôsledku segregácie uväznené v bludnom kruhu chudoby a vyčleňovania.

SkryťVypnúť reklamu

Neschopnosť presadiť zákaz diskriminácie v prístupe k vzdelaniu má podľa Amnesty dlhodobé a ďalekosiahle dôsledky pre 20 000 až 30 000 rómskych detí, ktoré sú naďalej vystavené segregácii a vzdelávaniu nízkej kvality.

Organizácia konštatuje, že počet segregovaných detí rastie, kvalita ich vzdelania však klesá.

"Aj novovznikajúce nástroje na predchádzanie diskriminácii, akým je právny nárok na miesto v materskej škole, môžu mať len veľmi malý vplyv na predchádzanie segregácii a jej odstránenie, ak nie sú sprevádzané systémovými a komplexnými opatreniami, ktoré v zákone celkom chýbajú," upozorňuje riaditeľ organizácie Rado Sloboda.

Súvisiaci článok Svetoví rekordéri alebo ako stvoriť sebavedomý národ Čítajte 

Amnesty konštatuje, že až 65 percent rómskych detí je vzdelávaných v triedach, ktoré navštevujú len alebo prevažne rómske deti. Väčšina škôl, ktoré navštevujú len alebo prevažne rómske deti, sa nachádza v blízkosti segregovaných rómskych lokalít.

SkryťVypnúť reklamu

Organizácia pripomína nedávny rozsudok Najvyššieho súdu, ktorý vytýčil, že "štát v spolupráci s obcou musia prijať účinné opatrenia, aby segregácii zabránili, nie sa iba nečinne prizerať a odvolávať sa na strohú, často zle interpretovanú dikciu zákona".

Súdom navrhované opatrenia sa v novele zákona podľa Amnesty nenachádzajú. Novela prináša i zavedenie úvodných ročníkov, ktoré Amnesty považuje za rizikové riešenie, a obáva sa, že prakticky ide o znovuzavedenie nultých ročníkov, ktoré sa v minulosti ukázali ako segregačné, s negatívnym vplyvom na kvalitu vzdelania aj úspešnosť detí v ďalšom štúdiu.

Amnesty upozorňuje aj na neprimerane vysoké zastúpenie rómskych detí v systéme špeciálneho vzdelávania. Na viac ako troch štvrtinách špeciálnych škôl a tried sa vzdelávajú prevažne alebo výlučne rómske deti.

SkryťVypnúť reklamu

Organizácia žiada, aby vláda a ministerstvo prijali účinné a komplexné opatrenia na predchádzanie segregácii a jej odstraňovanie.

Trom hodinám telesnej chýba systémový prístup

Vyučovací predmet telesná a športová výchova by mohla byť povinným predmetom na základných školách v rozsahu minimálne troch hodín týždenne a na stredných školách dve hodiny týždenne.

Vyplýva to z novely školského zákona, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania. Predložili ju poslanci za OĽANO.

Výnimku by mali podľa návrhu základné školy, ktoré majú menej ako päť tried, keďže sa predpokladá, že nemajú telocvičňu.

Predkladatelia tvrdia, že telesná a športová výchova je jediným predmetom, ktorý má priamy vplyv na fyzické aj duševné zdravie detí a mládeže. Navrhovaná legislatíva by v prípade schválenia mohla byť účinná od 1. septembra.

SkryťVypnúť reklamu

Zavedenie povinných troch vyučovacích hodín telesnej výchovy je v súčasnej situácii nepremyslené nesystémové riešenie, ktoré drvivá väčšina riaditeľov nedokáže reálne zabezpečiť.

Reagovali predstavitelia piatich organizácií zastupujúcich štátne aj neštátne základné školy – Asociácia evanjelických škôl Slovenska, Asociácia súkromných škôl Slovenska, Združenie katolíckych škôl Slovenska, Združenie základných škôl Slovenska a Zväz školských asociácií a združení SR.

V stanovisku Horeckému síce zdôraznili potrebu zvýšenej pohybovej aktivity na zlepšenie fyzického i psychického zdravia detí, avšak upozornili na to, že "jej zavedenie bez zohľadnenia ďalších súvislostí by dostalo drvivú väčšinu riaditeľov a zriaďovateľov do pozície vazalov úlohy, ktorú v súčasnosti z viacerých dôvodov nedokážu ani reálne zabezpečiť".

SkryťVypnúť reklamu

Realizáciu zámeru zvýšenia hodín telesnej výchovy bez komplexného systémového riešenia považujú školské organizácie za škodlivý, jednostranný a nekoncepčný krok s predpokladanými vážnymi dôsledkami pre školskú prax.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 4. V Bratislave sa koná Globsec
 5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 1. Content agency mení svoje meno na Contedy
 2. Ako správne napúšťať bazén
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 4. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 5. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
 6. Kto stretne legendárneho Ronalda?
 7. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
 8. V Bratislave sa koná Globsec
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 217
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 905
 3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 351
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 102
 5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 2 726
 6. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 497
 7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 267
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 1 964
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu