BRATISLAVA. Parlament do druhého čítania neposunul novelu zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže SR a Železničnej polície z dielne hnutia Sme rodina, jeho poslanca Miloša Svrčeka.
Cieľom návrhu zákona bolo zlepšenie nepriaznivej situácie týkajúcej sa náboru a stabilizácie personálu v rámci bezpečnostných zborov, a to realizáciou úpravy fakultatívnej výšky rizikového príplatku, osobného príplatku, príspevku na bývanie a odstránenia 20 percentného zníženia funkčného platu počas doby denného štúdia na získanie základného policajného vzdelania.
Svrček uviedol, že v prípade rizikového príplatku, osobného príplatku, aj príspevku na bývanie ide o fakultatívnu možnosť ich individuálneho priznania, respektíve zvýšenia, bez vzniku automatického právneho nároku na ich priznanie alebo zvýšenie a k ich priznaniu, respektíve zvýšeniu môže dôjsť len v prípade, ak bezpečnostný zbor disponuje dostatočnými finančnými prostriedkami.
„Obdobne je tomu aj v súčasnosti, keď legislatíva pozná možnosti priznania a zvýšenia uvedených dávok, avšak v nedostatočnej výške, bez toho, aby bezpečnostné zbory disponovali finančnými prostriedkami na ich plné krytie, nakoľko nejde o ich celoplošné priznávanie, respektíve zvyšovanie pre všetkých príslušníkov," tvrdí poslanec.
Do druhého čítania parlament neposunul aj návrh poslancov z klubu Sloboda a Solidarita (SaS), aby sa výnos z poplatku za rozvoj dal použiť aj na stavbu a rekonštrukciu pohrebísk, ako aj na rekonštrukciu kultúrnych pamiatok. Cieľom bolo dať samosprávam širšie možnosti zapojenia prostriedkov z vybraného poplatku za rozvoj do svojich rozpočtov.
„Špecifickým účelom použitia poplatku v samosprávach je výstavba, rozširovanie, prípadne dostavba cintorínov, v širšom význame pohrebísk, ktoré môžu obsahovať cintoríny, kolumbáriá, urnové háje, rozptylové lúky a vsypové lúky. Táto infraštruktúra je neodmysliteľnou súčasťou miest a obcí a jej rozširovanie nutnou podmienkou skvalitňovania života občanov,“ píšu predkladatelia.
ravidelnú obnovu a reštaurovanie si vyžadujú aj kultúrne pamiatky v správe miest a obcí, napríklad kostoly, kaplnky, cintoríny, sochy, školy, rôzne meštianske a bytové domy.
Zväčša ide o stavby, ktorých využitie je nekomerčné, respektíve výnosy z ich využívania nepostačujú ani na ich základnú údržbu. Preto by samosprávam pomohlo zapojenie poplatku za rozvoj ako jeden zo zdrojov na ich obnovu, zdôvodňujú predkladatelia návrhu.
Návrh zákona predložili poslanci Marek Hattas, Peter Cmorej, Vladimíra Marcinková, Juraj Krúpa, Ján Benčík, Peter Osuský, Jarmila Halgašová a Marián Viskupič (všetci SaS).
Do druhého čítania prešli
- Poslanci posunuli do druhého čítania novelu zákona o cestnej premávke. Cieľom je upraviť zmeny v dvoch oblastiach - zákaz jazdy nákladnej dopravy v určité dni a vozidlá s právom prednostnej jazdy. Zmeny týkajúce sa zákazu jazdy nákladnej dopravy by mali s časti vyjsť v ústrety požiadavkám podnikateľského prostredia. Úpravou okruhu vozidiel a časov zákazu jazdy by sa mala znížiť administratívna záťaž pri udeľovaní výnimiek bez toho, aby to malo negatívny vplyv na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Pri zmenách týkajúcich sa vozidiel s právom prednostnej jazdy sa navrhuje rozšíriť okruh vozidiel, ktoré budú takýmito vozidlami zo zákona a v nadväznosti na to zrušiť možnosť Ministerstva vnútra SR udeľovať výnimky na používanie zvláštnych výstražných znamení pre iné vozidlá. Výnimka by sa tak mala udeliť len vozidlám s právom prednostnej jazdy už iba vo vzťahu k používaniu prenosných zariadení. Návrh do parlamentu predložila nezaradená poslankyňa Jana Žitňanská (Za ľudí) a poslanci OĽaNO - Lukáš Kyselica a Dominik Drdul.
- Plénum do druhého čítania posunulo i návrh na vydanie zákona o Európskom hlavnom meste kultúry a úpravu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry SR. Podľa navrhovateľov - Márie Šofranko, Milana Potockého (obaja OĽaNO) a nezaradenej poslankyne Moniky Kozelovej skúsenosti minulých období ukázali, že pre úspešnú realizáciu projektu Európske hlavné mesto kultúry je nevyhnutné pripraviť adekvátny právny rámec, ktorý by umožňoval efektívne napĺňanie programových aktivít v súlade s právnym poriadkom SR a podmienkami stanovenými Európskou komisiou.
- Do druhého čítania prešla i novela zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže SR a Železničnej polície. Zrušením štátnej služby kadeta a opätovnou možnosťou prijímania do štátnej služby príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu a príslušníkov Zboru väzenskej s justičnej stráže SR dovŕšením osemnásteho roku veku by sa tak mala odstrániť dvojkoľajnosť v systéme prijímania do služobného pomeru. Očakáva sa, že zmena prispeje k väčšiemu záujmu občanov o službu v Policajnom zbore bezprostredne po ukončení úplného stredoškolského vzdelania, čo by malo mať vplyv na kvalitnejšie a zároveň udržateľné personálne obsadenie. Návrh predložili poslanci OĽaNO.
- Poslanci do druhého čítania posunuli aj novelu ústavného zákona. Jej cieľom je zakotviť v Ústave SR právo vykonať platbu za nákup tovarov a poskytnutie služieb v hotovosti zákonným platidlom, pričom zákon ustanoví podmienky a obmedzenia tohto práva. Pri platbách za nákup tovarov a poskytnutie služieb by sa tak malo zabezpečiť, že platba v hotovosti ostane aj v budúcnosti ako jedna z dostupných možností.
- Národná rada posunula aj novelu zákona o Environmentálnom fonde. Cieľom je zefektívnenie a urýchlenie niektorých procesov v činnosti Environmentálneho fondu, ako štátneho účelového fondu zriadeného na uskutočňovanie štátnej podpory starostlivosti o životné prostredie.
- Do druhého čítania prešla i novela zákona o rodnom čísle. Cieľom je zabezpečiť, aby bolo možné zmeniť rodné číslo osoby pri nesprávne určenom pohlaví osoby na základe lekárskeho posudku, ktorý je potvrdením genetických výsledkov určenia skutočného biologického pohlavia. Predkladateľmi sú poslanci hnutia Sme rodina - Jozef Lukáč a Eva Hudecová i poslankyne hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti - Anna Andrejuvová a Anna Záborská. „Návrh zosúlaďuje použitie pojmu pohlavie v návrhu zákona s Ústavou a ostatnými platnými zákonmi v SR tým, že jednoznačne stanovuje, za akých podmienok môže byť rodné číslo zmenené. Doterajším úzusom bola možnosť zmeny rodného čísla v prípade, že požadovaná zmena bola dokladovaná lekárskym posudkom, ktorý však nebol v zákone bližšie špecifikovaný," tvrdia navrhovatelia. Novelou zákona by sa mala ponechať možnosť administratívnej zmeny rodného čísla nesprávne určeného pohlavia. Podmienkou však ostáva lekársky posudok, ktorý na základe genetických testov preukazuje, že v minulosti sa pohlavie nesprávne určilo.
- Plénum posunulo do druhého čítania aj návrh na vydanie novely zákona o Fonde na podporu vzdelávania. V prípade schválenia umožní študentom predčasne splatiť pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania bez úhrady poplatkov alebo iných nákladov súvisiacich s predčasným splatením pôžičky.
- Do druhého čítania prešiel aj návrh novely školského zákona a zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Cieľom novely zákona z dielne poslancov Jany Žitňanskej (Za ľudí), Lucie Drábikovej (OĽaNO), Vladimíry Marcinkovej (SaS) a Ondreja Dostála (SaS) je zavedenie možnosti poskytovania osobnej asistencie v školách a školských zariadeniach pre deti, žiakov a študentov so zdravotným postihnutím.
- Do druhého čítania ide i novela zákona o vysokých školách. Cieľom návrhu je upraviť podmienky nezlučiteľnosti funkcie člena správnej rady verejnej vysokej školy. Návrhom by sa tak mala odstrániť chyba v zákone. Návrh do parlamentu predložili poslanci Jozef Habánik a Dušan Jarjabek (obaja Smer)