BRATISLAVA. Mal tridsať rokov a s obeťami útokov neonacistov a skinhedov vo vtedajšej Bratislave sa stretával pravidelne ako výkonný riaditeľ mimovládky Ľudia proti rasizmu.
Na Slovensku dovtedy zdokumentovali deväť takto motivovaných vrážd, ale až smrť študenta filozofie Daniela Tupého podľa DANIELA MILA pohla vtedajšou spoločnosťou natoľko, aby sa proti prejavom nenávisti postavila.
Milo sa v prípade vyšetrovania Tupého vraždy spred sedemnástich rokov aj angažoval a organizoval podujatia proti extrémizmu. Teraz má 47 rokov, polícia zadržala ôsmich podozrivých a prípad má šancu byť konečne uzatvorený.
V rozhovore pre denník SME odpovedá, čo mohla polícia zistiť po takom čase, čo nedokázala zistiť hneď po vražde. Spomína aj na prešľapy polície aj politikov, ktoré vyšetrovanie sťažili, a porovnáva aj to, aké spoločenské dosahy vyvolala vražda Tupého v porovnaní s vraždou novinára Jána Kuciaka.

Čo mohla polícia vypátrať nové po sedemnástich rokoch od vraždy Daniela Tupého, ak prípad nedokázala uzavrieť, keď boli stopy ešte živé? V minulosti vyšetrovatelia nedokázali vypátrať ani takéto množstvo podozrivých. Útočníkov malo byť asi dvanásť, polícia vtedy identifikovala piatich podozrivých.
Pre mňa tento krok polície znamená zásadný zlom a je pozitívnym signálom nielen pre rodinu Daniela Tupého, ale aj pre celú spoločnosť.