SME
Streda, 7. jún, 2023 | Meniny má Róbert

Výber rozhovorov: O požiari v Banskej Štiavnici, novom nazeraní na vojnu či čínskych signáloch Západu

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Banskej Štiavnici je celý rad domov jeden požiarny úsek

Poškodené budovy po požiari v centre Banskej Štiavnice. Poškodené budovy po požiari v centre Banskej Štiavnice. (zdroj: TASR)

V sobotu predpoludním začala horieť historická budova v centre Banskej Štiavnice, v ktorej je známa Banka lásky.

Denník SME sa rozprával s Miroslavom Ondrušom, technikom požiarnej ochrany a šéfom firmy Bexpo z Martina, o tom, ako sú na Slovensku zabezpečené proti ohňu historické budovy a aké nedokonalosti má ich protipožiarna ochrana.

Odborník tiež vraví, čo treba robiť, aby nedochádzalo k takým požiarom ako v Banskej Štiavnici.

Šéf národného archívu v Štiavnici: Horelo nám za stenou, sú tu nesmierne cenné dokumenty

Požiar v Banskej Štiavnici. Požiar v Banskej Štiavnici. (zdroj: TASR)

Dom turistickej atrakcie v Banskej Štiavnici s názvom Banka lásky prežil takmer päťsto rokov, v sobotu predpoludním sa pod jeho plechovou strechou rozhorel požiar, ktorý zasiahol aj okolité budovy banského múzea a banského archívu.

SkryťVypnúť reklamu

Denník SME hovoril s riaditeľom Slovenského národného archívu Ivanom Tichým, pod ktorý spadá aj ohrozená susedná budova Slovenského banského archívu.

Nemôžeme nariadiť návrat do kancelárií, stále platí mimoriadna situácia

Ivan Tomko. Ivan Tomko. (zdroj: Archív I.T.)

Sektor centier zdieľaných a podnikových služieb za posledných viac ako 20 rokov vyrástol na tretí najsilnejší pilier slovenskej ekonomiky. Za toto obdobie sa tomuto sektoru podarilo zbaviť mýtov, napríklad, že sú len call centrami, aj keď niekedy sa len ťažko vysvetľuje, akým činnostiam sa venujú.

„Tým, že tento sektor zamestnáva približne 40-tisíc ľudí, máme 40-tisíc ambasádorov, ktorí vysvetľujú svojim známym a rodine, čo vlastne robíme. A je toho oveľa viac, než len volanie zákazníkom,“ hovorí Ivan Tomko, podpredseda Fóra centier podnikových služieb pri Americkej obchodnej komore.

SkryťVypnúť reklamu

Poskytujú profesionálne služby, ako napríklad finančné a IT služby, čím pomáhajú materským spoločnostiam rásť. Nárast manažérskych pozícií v týchto centrách na Slovensku z 9 na 11 percent v roku 2022 je dôkazom toho, že priťahujú sofistikovanejšie pracovné miesta a projekty.

„Nesú zodpovednosť nielen za Slovensko, ale aj za väčší región a dokonca preberajú aj globálne role,“ hovorí Tomko. Ako zjednodušený príklad uvádza účtovníka, ktorý má na starosti zaúčtovanie všetkých faktúr danej spoločnosti na svete v celkovej výške desiatok miliónov dolárov.

The Slovak Spectator sa s Tomkom porozprával o dopadoch pandémie Covid-19 na sektor, novej vlne digitalizácie a automatizácie, ako aj o možnom využití chatbota ChatGPT v reálnom svete biznisu.

Rusko zmenilo spôsob, ako sa pozeráme na vojnu

Komentátor Financial Times Gideon Rachman. Komentátor Financial Times Gideon Rachman. (zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Diktátorský systém, aký zaviedol, stráca čaro pre iné štáty, ale éra silných lídrov sa ešte nekončí, hovorí v rozhovore pre SME hlavný zahraničnopolitický komentátor denníka Financial Times Gideon Rachman. Autoritári sa podľa neho správajú podobne aj vtedy, keď pôsobia v demokracii.

SkryťVypnúť reklamu

Európska únia podľa neho nemôže ustupovať Viktorovi Orbánovi. Upozorňuje tiež, že už o pár rokov môže vypuknúť veľká vojna svetových mocností o Taiwan. Aj preto je zo symbolického hľadiska dôležitá dohoda anglofónnych štátov AUKUS.

Čína signalizuje Západu, že Ukrajina Rusko neporazí

Richard Turcsányi. Richard Turcsányi. (zdroj: Archív R.T.)

Čína má novú vládu, Si Ťin-pching je potvrdený tretíkrát ako prezident a vrcholoví čínski predstavitelia sa otvorene vyhranili voči Spojeným štátom. Je to novinka, v minulosti väčšinou Američanov priamo nemenovali.

"Krajina má veľa vnútorných problémov a obviňovanie USA je veľmi elegantný spôsob, ako nájsť pôvodcu všetkého zla," hovorí expert na Čínu Richard Turcsányi.

Európa teraz úplne mení svoju zahraničnú politiku a napadnutie Ukrajiny Ruskom je pre nás zásadný historický zlom. Zdá sa však, že Čína tomu nerozumie.

SkryťVypnúť reklamu

"Čína hovorí: vieme, že je to problém, a teraz sa poďme rozprávať o niečom inom, investíciách a obchode," hovorí Turcsányi.

Snažili sa vo mne vyvolať pocit menejcennosti

Henrieta Farkašová s tanečným partnerom Marekom Kličom. Henrieta Farkašová s tanečným partnerom Marekom Kličom. (zdroj: SME/Marko Erd)

"Počula som názor, že škúlim naschvál. Bolo to vtedy, keď zverejnili fotky s tanečnými partnermi v rámci propagácie. V prvom rade s tým musím žiť ja a ostatní sa na to nemusia pozerať, keď nechcú," hovorí najúspešnejšia slovenská paralympionička Henrieta Farkašová, ktorá vystupuje v tanečnej šou Let's Dance.

Nad svojou účasťou najskôr váhala, no dúfa, že môže ukázať, čo dokážu ľudia so zdravotným znevýhodnením a prispeje k ich pozitívnemu vnímaniu.

Keď som unavený, vyzerám prísne

Herec a riaditeľ divadla Vladimír Černý. Herec a riaditeľ divadla Vladimír Černý. (zdroj: TV JOJ/Stanka Topolska)

Tvorcovia novej komédie Villa Lucia mali ambíciu napísať mu hlášky, ktoré zľudovejú rovnako ako jeho legendárne debušé!

SkryťVypnúť reklamu

Herec a riaditeľ Astorky Vladimír Černý začínal ako malý Juro Jánošík, no kladné úlohy si zahral skôr v divadle ako vo filmoch či seriáloch.

Na odpočinok sa nechystá, hranie aj riaditeľovanie ho stále baví a dúfa, že aj on baví ľudí okolo seba. Neresti si pestuje len pod dohľadom manželky, tlak si meria stále a v kondícii sa ako bývalý päťbojár udržiava športom, najmä hraním hokeja.

Príčinou problémového správania detí v škole môže byť aj hlad. Prehliada sa to

Pedagogička a autorka knihy Škola nie je výchovný tábor, Mária Belešová. Pedagogička a autorka knihy Škola nie je výchovný tábor, Mária Belešová. (zdroj: SME/Marko Erd)

„Ivan je veľmi neposedný žiak. Po poslednej naháňačke okolo neho prebehol mladší žiak a nechtiac doňho narazil, pričom sa mu ten mladší aj hneď ospravedlnil. Ivan ho chytil a okrem toho, že ho začal biť a kopať, vulgárne mu nadával. Učiteľka to začala riešiť najprv medzi chlapcami, aby zistila, čo sa stalo. Keď sa Ivana spýtala, odkiaľ tieto vulgarizmy počul, povedal – otec tak hovorí doma mame, keď sa hádajú.“

SkryťVypnúť reklamu

Aj takýto príbeh opísala univerzitnej pedagogičke Márii Belešovej jedna z učiteliek, s ktorými sa rozprávala. Belešová zozbierala naprieč Slovenskom desiatky podobných skúseností do príručky Škola nie je výchovný tábor.

Šikanovanie, vulgarizmy, krádeže, drogy, ale aj neúcta zo strany rodičov či poruchy správania sú problémy, ktoré sa v školstve objavujú a mnohé učiteľky a učitelia si s nimi nevedia dať rady.

„V minulosti bol učiteľ niekto, dnes bez okolkov rodič príde a háji si záujmy svojho dieťaťa bez toho, aby si vypočul výpoveď druhej strany. Stáva sa, že rodičia napadnú učiteľky slovne aj fyzicky. Sú agresívni, vyhrážajú sa, zastrašujú, sú schopní rozbiť okná na dome,“ približuje v rozhovore.

Jeden hráč mi chýba medzi vyvolenými. To ma mrzí, je to osobné

Tréner Vladimír Weiss starší získal cenu Tréner roka v ankete Futbalista roka 2022. Tréner Vladimír Weiss starší získal cenu Tréner roka v ankete Futbalista roka 2022. (zdroj: TASR)

Tretíkrát za sebou sa stal na Slovensku trénerom roka. Päťdesiatosemročný Vladimír Weiss st. v rozhovore hovoril o viacerých témach.

SkryťVypnúť reklamu

Na galavečeri, počas priameho prenosu vyhlásil, že tam stojí asi poslednýkrát. Ako to myslel? Plánuje čoskoro ukončiť kariéru? Aký potenciál má súčasná reprezentácia a kde mu chýba jeho syn? Ako opisoval trénera Calzonu? Prečo si myslí, že je chránený?

Lobotku treba odpojiť zo zásuvky. S Kloppom hovorím, pýta sa naňho

František Straka. František Straka. (zdroj: TASR)

Je žoviálny, o futbale hovorí s vášňou - ako málokto. Šestnásť rokov ho živil futbal v Nemecku. Zahral si na majstrovstvách sveta v roku 1990.

Ako tréner pôsobil v devätnástich kluboch, v deviatich krajinách. Viedol najväčšie české kluby, pražskú Spartu, Slaviu i Plzeň. Je posledný tréner, ktorý dostal Spartu do Ligy majstrov. Vždy sa bil dom pŕs, že je kovaný sparťan. Keď neskôr viedol Slaviu, tak mu chuligáni pomaľovali dom s odkazom, že je zradca.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku pôsobil v Ružomberku a v Slovane. Žiaden tréner tímu z Tehelného poľa nebol tak blízko k Lige majstrov ako on v roku 2014. V rozhovore pre Sportnet František Straka spomína na angažmán v Slovane či vzťah s Ivanom Kmotríkom.

Rozhovory ZKH

 • Dočasne poverený premiér Eduard Heger: Migy pošleme na Ukrajinu. Vláda nebude čakať na parlament
 • Exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská: Som nahnevaná. Ak by lekári videli víziu, do Borov by pracovať nešli
 • Analytik a ekonóm INESS Juraj Karpiš: Politici si zvykli míňať, prichádza finančná zima

Podcasty SME

 • Ľudskosť: Filozof Michal Lipták o tom, ako mať viac voľného času a ako ho dobre využiť
 • Index: Prevážanie vzduchu vo fľašiach sa deje minimálne. O prvom roku zálohovania hovorí marketingová manažérka Monika Farka
 • Vizita: Pacientov s parkinsonom netrápi len trasenie. Vedľajším účinkom liečby môže byť aj gamblovanie, hovorí neurovedkyňa Dominika Fričová
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 3. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 4. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 5. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 7. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 2. Čo priznali rodičia?
 3. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 5. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 8. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 13 709
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 754
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 10 733
 4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 870
 5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 584
 6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 634
 7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 983
 8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 942
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Exprimátora Žiliny a bývalého šéfa SNS Jána Slotu obvinili z korupcie.

Usvedčuje ho exsudca Polka, ktorý v obdobnej kauze na súde odmietol vypovedať.


5 h
Lietadlo spoločnosti AirExplore.

AirExplore sa stane súčasťou Avia Solutions Group.


3 h
Nataša Holinová

Ešte aj Fico si dáva pozor, aby neschvaľoval ruskú agresiu. Harabin nie.


4 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


2 h

Sportnet

Hráči Fiorentiny.

Duel sa odohrá v Prahe.


TASR 1 h
Karim Benzema s dresom saudskoarabského klubu Al Ittihad.

Pozrite si prehľad zaujímavých transferov v letnom prestupovom období 2023 na Slovensku aj v zahraničí.


Sportnet a 1 ďalší 1 h
Cesar Blackman (vľavo) v zápase DAC Dunajská Streda - ŠK Slovan Bratislava.

Hráč sklamal vedenie klubu.


Sportnet 2 h
Trofej pre víťaza Európskej konferenčnej ligy.

Pozrite si prehľad športových udalostí v stredu 7. júna. Aký je program dňa?


Sportnet 1 h
SkryťZatvoriť reklamu