BRATISLAVA. Prezidentka Zuzana Čaputová požiadala dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera, aby vláda stiahla nomináciu Martina Klusa na kandidáta za člena Európskeho dvoru audítorov.
Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.
"Na možné reputačné riziká pre Slovensko prezidentka upozornila premiéra vopred, hoci vláda na schválenie nominácie nepotrebovala prezidentkin súhlas," uviedol Strižinec.
Poverený premiér potvrdil, že sa situáciou zaoberá. Klus by sa podľa neho mal k situácii postaviť čelom.

Heger zdôraznil, že Klus by mal vyvodiť dôsledky z toho, ako dopadlo stredajšie hlasovanie vo výbore europarlamentu pre kontrolu rozpočtu, keď po jeho vypočutí hlasovalo proti nemu 20 členov výboru, nikto nehlasoval za a traja členovia sa hlasovania zdržali.
"Hlasovanie hovorí jasne. Čísla rozhodli. Ja vždy preferujem ten prístup, že tí najlepší majú vyhrať. Takže treba, aby sa Klus postavil k tomu čelom," uviedol premiér.
Na otázku, či jeho vláda už hľadá náhradníka za Klusa na pozíciu pre Slovensko v EDA, odpovedal, že vláda sa bude touto otázkou zaoberať po jeho návrate z dvojdňového samitu EÚ.
Klus pre Denník N povedal, že s Hegerom sa plánuje stretnúť v piatok a preberú možnosti.
"Nebolo by to prvý, ani posledný raz, čo kandidát vypočutím vo výbore neprešiel. O to viac, že vo svojom prípade cítim vysokú mieru krivdy. Stále neviem pochopiť, čo sa tam vlastne v stredu stalo," povedal.
Aj podľa podpredsedu Sme rodina a parlamentu Petra Pčolinského by bolo normálne, ak by Heger stiahol Klusovu nomináciu. "Nemal by to siliť," skonštatoval.
"Myslím si, že to nie je práve najlepšia vizitka pre Slovensko, najmä ak nedostal žiaden hlas," povedal Pčolinský novinárom po tom, ako výbor europarlamentu odporučil plénu neschváliť Klusa za člena EDA.
"Považujem ho za slušného človeka, čiže trošku ma to aj ľudsky mrzí, že to takto dopadlo, ale myslím si, že si treba z toho zobrať ponaučenie. Minimálne tí, ktorí ho nominovali, by si mali zobrať ponaučenie," doplnil poslanec.
Vláda schválila Klusovu nomináciu ako kandidáta Slovenska za člena Európskeho dvora audítorov ešte koncom januára tohto roka.
Klus podľa návrhu vlády spĺňa požiadavku nezávislej a osobitne kvalifikovanej osobnosti vzhľadom na jeho skúsenosti zo zastávania vysokých štátnych funkcií, konkrétne z jeho pôsobenia ako štátneho tajomníka na ministerstve zahraničných vecí.
Ako v stredu informoval tlačový odbor Európskeho parlamentu, kandidatúru poslanca slovenského parlamentu nepodporilo 20 členov, pričom nikto nehlasoval za a traja sa hlasovania zdržali.
Mandát predchádzajúceho slovenského člena Európskeho dvora audítorov Ladislava Balka sa skončil 6. mája minulého roka.
Európsky parlament bude hlasovať o odporúčaní výboru na nasledujúcej plenárnej schôdzi v Bruseli 29. až 30. marca.