BRATISLAVA. V rámci čerpania finančných prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti Európskej únie je Slovensko „na špici pelotónu". V diskusnej relácii O 5 minút 12 RTVS to vyhlásil predseda poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Michal Šipoš.
„Sme medzi šiestimi krajinami v rámci Európskej únie, čo sa týka čerpania," povedal Šipoš s tým, že Slovensko prebralo na rozdiel od susedných krajín už druhú platbu. „My sme dobre naštartovaní, máme to dobre rozpracované," skonštatoval poslanec.
Blanár: Plán obnovy je zle nastavený
Podpredseda strany Smer Juraj Blanár v tejto súvislosti povedal, že plán obnovy bol urobený na poslednú chvíľu a je zle nastavený.
„Do plánu obnovy nedali napríklad ani cent do podpory agrosektoru, ktorý je významným, čo sa stýka cien potravín," zdôraznil Blanár.
Zároveň skonštatoval, že plán obnovy je pôžičkou. „To nie sú peniaze, ktoré dostaneme a už nebudeme musieť vracať," povedal Blanár s tým, že 6,2 miliardy eur bude Slovensko musieť splatiť.
„Máme tam výhodné podmienky, preto je to pre Slovensko výhodné, avšak táto vláda nie je schopná sa dohodnúť na tom, ako to urobiť," dodal Blanár.

Pri 500 eurách za voľby budú mať poslanci OĽANO voľnú ruku
Skorší termín volieb by podľa Šipoša schvaľovanie zákonov v Národnej rade neovplyvnil. Zopakoval, že keby SaS nepovalila vládu, zákony by prechádzali a nehovorilo by sa o predčasných voľbách.
Podľa Blanára by bolo férové, ak by boli voľby tri mesiace po tom, ako bola odvolaná vláda.
Odmenou 500 eur za voľby chce OĽANO vytvoriť volebnú korupciu, čo nepomôže ľuďom, myslí si Blanár.
Šipoš priblížil, že o 500 eurách budú rokovať budúci týždeň. Doplnil, že pri hlasovaní o tomto zákone môže každý poslanec OĽANO hlasovať, ako chce. Podľa hnutia je dobré, aby bola účasť vo voľbách čo najvyššia.
Šipoš popiera, že by robili zákony proti LGBT
V súvislosti s prechádzaním kultúrno-etických zákonov v Národnej rade poznamenal, že tieto zákony nejdú proti LGBTI komunite. Pri novele zákona o rodnom čísle budú mať podľa neho poslanci OĽANO voľnú ruku.
Zároveň poukázal, že žiadnemu poslancovi nebude zakazovať, aby prichádzal s nejakým návrhom zákona. "Je len na pléne, či ten zákon podporí alebo nepodporí," ozrejmil.
Podľa Blanára to pre Slovensko nie je téma.