Napriek tomu, že ubehlo trištvrte roka, odkedy Slovensko prijalo postupy pre zdravotníkov, ako zbierať dôkazný materiál od obetí znásilnenia, lekári o nich stále nemajú veľké povedomie.
Majú pritom prispieť k tomu, aby získali čo najviac dôkazov a konali spôsobom, ktorý čo najmenej traumatizuje obeť.
To, že mnohí lekári o nových štandardoch nevedia, potvrdzujú nemocnice aj samotní lekári.
V Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici napríklad lekári všetky dostupné štandardné postupy evidujú. „Podotýkajú však, že systém informovania o nových štandardoch vo všeobecnosti nie je nastavený tak, aby sa informácia o aktualitách automaticky dostala ku každému lekárovi v danej odbornosti," uviedla hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.
Denníku SME to potvrdili aj viacerí gynekológovia z nemocníc na východnom Slovensku. Na účely článku však odmietli vystúpiť pod svojím menom.
Aj bratislavský gynekológ, pôrodník a zároveň súdny znalec Jozef Záhumenský potvrdil, že nevie o žiadnych školeniach, ktoré by lekárov a lekárky oboznamovali s tým, čo nové štandardné postupy pre zdravotnícky personál vyšetrujúci obete v prípadoch podozrenia na sexualizované násilie obsahujú.

Ešte minulý rok v júli ich schválil bývalý minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Záhumenský stál na čele pracovnej skupiny. "Chystáme odborný kongres, kde tieto štandardné postupy predstavíme," vraví. Podobných kongresov môže byť viac po celom Slovensku.
Do leta minulého roka nemalo Slovensko vytvorené žiadne postupy pre zdravotníkov, ako zbierať dôkazný materiál od obetí znásilnenia. Ak napríklad žena prišla bezprostredne po sexuálnom útoku na vyšetrenie, mohlo sa stať, že sa na niektoré kroky nemyslelo alebo sa neurobili dostatočne.