Sexualizované násilie alebo dokonca znásilnenie je traumatickou udalosťou. Zároveň ide o trestný čin, ktorý podľa odborných kruhov často zostáva nenahlásený.
Policajné štatistiky za rok 2022 ukazujú, že na Slovensku bolo nahlásených 107 prípadov znásilnenia a 88 prípadov sexualizovaného násilia. V skutočnosti sa však mohli takéto činy týkať až stoviek či tisícok osôb, v drvivej väčšine žien.
Dôvodom môže byť okrem nedôvery v políciu či súdy aj to, že obeť takéhoto činu nevie, ako presne postupovať a netuší, čo očakávať po tom, ako čin nahlási a začne ho riešiť.
Väčšinu páchateľov sexualizovaného násilia alebo znásilnenia obete poznajú. Takisto platí, že nie všetky takéto prípady sa musia diať za prítomnosti intenzívneho fyzického násilia, ktoré vyústi do množstva poranení na tele.

Obete často zažívajú stav zamrznutia, ktorý je normálnou reakciou tela v ohrození, a preto sa nebránia. Ako sa teda zachovať po tom, keď osobu niekto sexuálne napadne, aby bola čo najvyššia šanca usvedčiť páchateľa?
Odporúčania súdneho lekára
Predstavme si aspoň modelový prípad a niekoľko odporúčaní, pričom viaceré sa dajú aplikovať aj za individuálnych okolností tej-ktorej obete.