Ostrov nie je veľký, na šírku má pätnásť a na dĺžku dvadsať metrov. Nevyrastá zo zeme, pláva na hladine.
Predtým bol priviazaný k mólu, teraz ho loď ťahá do stredu Sĺňavy, vodnej nádrže pri Piešťanoch. Napokon ostrov odpútavajú od lode a potápači ho kotvia ku dnu.
Ostrov nebude slúžiť dovolenkárom ani iným ľuďom. Ale vtákom, ktoré kvôli ľuďom takmer vyhynuli.

Zachrániť pred vymretím
„Plávajúci vtáčí ostrov je určený pre vodné vtáctvo, ktoré tisícročia žilo a hniezdilo na Váhu. Niektoré druhy ako rybár malý tu už vyhynuli, iné sa dostali na pokraj vymretia ako rybár riečny. Výrazne ubudli aj bahniaky štrkových náplavov, kulík riečny a kalužiačik riečny. Na ich záchranu ostrovy cielia," hovorí ornitológ Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Birdlife Slovensko.
Vysvetľuje, prečo je plávajúci ostrov holý.
„Imituje pôvodné štrkové ostrovy ktoré boli kedysi na Váhu bežné. Práve takéto miesta potrebuje napríklad rybár riečny - bez vegetácie, inak nezahniezdi. Ešte aj jeho vajíčka majú farbu štrku, aby boli nenápadné.“

Po regulácii Váhu v minulom storočí zmizli mnohé pôvodné biotopy, štrkové ostrovy buď úplne zlikvidovali, alebo zarástli.
Rieka dovtedy vytvárala početné meandre, bočné a mŕtve ramená porastené na brehoch trstinami, ostrovy, mokrade a lužné lesy, rozvetvovala sa, menila korytá, jej súčasťou bol pestrý život.
Ešte historická mapa z roku 1950 ukazuje na lokalite, kde je dnes vybudovaná Sĺňava, rieku so spleťou ostrovov. To všetko je dnes minulosť.