BRATISLAVA. Fakultná nemocnica v Prešove vydávala niekoľko týždňov neplatné recepty. Na ich tlačivách nebolo správne sekvenčné číslo, ktoré je jedným zo základných identifikačných prvkov lekárskeho predpisu.
V dôsledku toho sa do lekární, najmä v Prešovskom kraji, dostali tisícky receptov, na ktoré lekárnici vydali lieky za desiatky tisíc eur. Najväčšia a štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa ich teraz nechce lekárňam uhradiť, lebo recepty nie sú v zhode s vyhláškou ministerstva zdravotníctva o lekárskych predpisoch.
Problém má koreň v prešovskej firme Rokus, ktorá vyhrala tender fakultnej nemocnice na dodávku papierových receptov. Nerešpektovala však vyhlášku ministerstva a nemocnici dodala tlačivá lekárskych predpisov so zlými sekvenčnými číslami.

Na zlé recepty upozornila lekárnikov Andrea Harasztová z odboru zdravotníctva Prešovského samosprávneho kraja.
Hoci sa na Slovensku už od roku 2018 vydávajú elektronické recepty, podľa šéfa Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa je stále menej ako päť percent lekárov, ktorí nie sú pripojení k elektronickému zdravotníctvu - e-zdraviu. Práve títo lekári stále predpisujú lieky na papierové recepty.
Nesedia farby ani počet číslic
"Dovoľujeme si vás upozorniť na zachytenie neplatných lekárskych predpisov, ktoré sa dostali do obehu," napísala Harasztová v e-maile lekárnikom v Prešovskom kraji minulý štvrtok. Dodala, že ich vystavila prešovská fakultná nemocnica.