BRATISLAVA. Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec trvá na tom, že nie je potrebné, aby mal previerku.
Bráni sa tým, že ako minister vnútra, podobne ako ďalší ministri či hlava štátu, spadá pod paragraf 34 zákona 115 z roku 2004, čiže patrí medzi osoby s osobitným postavením, pre ktoré nie je potrebné vykonávať previerku.
To, že sa oboznamoval s utajovanými skutočnosťami, národnými i zahraničnými, bolo podľa Mikulca legitímne, v súlade so zákonom.

Krúpa má pochybnosti
Minister považuje argumentáciu Národného bezpečnostného úradu za veľmi vágnu, na viacero otázok podľa neho nedokázali odpovedať, a tiež nevedeli viacero vecí vysvetliť, povedal na tlačovke po rokovaní Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť. Mikulec verí, že sa im podarilo presvedčiť výbor o tom, že zákon nebol porušený.
Predseda parlamentného brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa spochybňuje postupy bezpečnostného úradu. V tomto prípade ide úrad podľa neho nad rámec zákona a toho, čo požadujú medzinárodné organizácie.
V súvislosti so zisteniami o údajnej chýbajúcej previerke povereného ministra vnútra hovorí o podozreniach zo snahy diskreditovať Mikulca.
"Mňa zaráža, že bezepčnostný úrad sa zaujímal aj o iné aktivity Národnej kriminálnej agentúry a Úradu inšpekčnej služby, dokonca vecí týkajúcich sa veľmi citlivých káuz, napríklad vyšetrovaní NAKA," povedal Krúpa a dodal, že mu to nepríde úplne štandardné.
Celá kauza vznikla podľa Krúpu pre problematický právny výklad zákona o ochrane utajovaných skutočností, ktorý je podľa neho deravý. Nechá na uvážení prezidentky Zuzany Čaputovej, či bude vidieť dôvod na odobratie poverenia Mikulcovi viesť ministerstvo vnútra.
"Mikulcovi chýba poučenie. On síce tvrdí, že poučenie má, ale nie je o tom písomný záznam," vysvetľuje Krúpa. Ministra vnútra vyzval, aby si spravil ešte do predčasných volieb previerku a tým vyvrátil pochybnosti, či mal právo utajované informácie získať. "Keby minister v minulosti požiadal o previerku, mohli sme sa takejto kauze vyhnúť," myslí si Krúpa.
Zmena zákona
Na výbore sa podľa šéfa rezortu vnútra Mikulca zhodli na tom, že právna úprava v nie je úplne dokonalá a v mnohých prípadoch sa robia zbytočné nadstavby, ktoré nie sú vyžadované ani Severoatlantickou alianciou, ani Európskou úniou.
Minister si myslí, že v budúcnosti by mali byť uskutočnené úpravy v legislatíve, aby neboli spochybňované procesy a nebola potrebná takáto diskusia či obvinenia o porušení zákona.
Šéf Národného bezpečnostného úradu Roman Konečný minulý týždeň informoval členov výboru na kontrolu činnosti úradu o výsledkoch minuloročnej kontroly na ministerstve vnútra.
Z kontroly podľa záverov vyplýva, že Roman Mikulec opakovane neoprávnene manipuloval s utajovanými informáciami. Zákon údajne porušil 29-krát a dostal sa k utajovaným informáciám, ktoré sa týkajú NATO alebo Európskej únie.
Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že člen vlády je podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností oprávnenou osobou s osobitným postavením, na ktorú sa nevykonáva bezpečnostná previerka.