Bratislava 27. júla (TASR) - Cenu SAV za výsledky medzinárodnej vedecko-technickej spolupráce v roku 2004 týkajúcej sa monitorovania Európy prostredníctvom satelitných snímok získal Geografický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV). Ide o výsledky dosiahnuté v oblasti identifikácie, analýzy a hodnotenia zmien krajinnej pokrývky Slovenska v období rokov 1990 - 2000 v rámci celoeurópskeho projektu Image and CORINE Land Cover 2000 (I and CLC 2000).
Riešiteľský kolektív pracoval v zložení - doc. RNDr. Ján Feranec, CSc., zodpovedný za riešenie, ďalej doc. RNDr. Ján Oťaheľ, CSc., Mgr. Tomáš Cebecauer, PhD., Ing. Ján Pravda, DrSc., a RNDr. Karol Husár, CSc.
Z poznávacieho hľadiska ocenený kolektív prispel k spresneniu metodologického prístupu interpretácie satelitných snímok, ako aj k vytvoreniu bázy dát o krajinnej pokrývke Slovenska, jej zmien za desaťročie 1990 - 2000 a ich mapovej prezentácie. Poznatky získané na Geografickom ústave SAV sa stali súčasťou metódy počítačom podporovanej vizuálnej interpretácie satelitných snímok, aplikovanej v spomínanom celoeurópskom projekte.
Cieľom tohto projektu bolo aktualizovať dátovú vrstvu o krajinnej pokrývke z 90. rokov na stav v roku 2000 (plus-mínus jeden rok), ako aj identifikovať zmeny krajinnej pokrývky Európy za uvedené obdobie na báze satelitných snímok.
Práce na projekte koordinovala Európska environmentálna agentúra (EEA) so sídlom v Kodani a Spojené výskumné centrum Európskej komisie v Ispre. Na jeho riešení participovalo spolu s 28 európskymi štátmi aj Slovensko, a to ocenený kolektív Geografického ústavu SAV v Bratislave ako aj pracovníci Slovenskej agentúry životného prostredia v Banskej Bystrici.
Z predbežných výsledkov analýzy zmien krajinnej pokrývky vyplýva, že došlo k zväčšeniu areálov urbanizovanej krajiny, ktoré sa prejavilo výrazným rastom rozlohy miest napr. v Nemecku, Taliansku a Holandsku, k štruktúrnym zmenám poľnohospodárskej krajiny (zmeny ornej pôdy na lúky) a vznikli rozsiahle areály odlesnenia, spôsobené ťažbou dreva, ale aj rôznymi prírodnými kalamitami.
V európskom kontexte sa satelitné snímky stávajú spolu s informáciami získanými z rôznych terestrických meraní dôležitou súčasťou viacerých aktivít. Patrí k nim Iniciatíva INSPIRE (Infrastructure for Spatial Information in Europa), ktorej cieľom je vybudovať infraštruktúru pre priestorové informácie v Európe, ďalej program GMES (Global Monitoring for Environment and Security), ktorý bude integrovať satelitné, pozemné aj morské a oceánske platformy zabezpečujúce lokálne, regionálne a globálne monitorovanie stavu krajiny a bezpečnosti. To prispeje napríklad k hlbšiemu poznaniu vzniku a prognózovaniu takých javov ako sú povodne, lesné požiare a podobne. Ďalšou aktivitou je projekt GALILEO, prostredníctvom ktorého sa pripravuje nezávislá európska navigačná sieť, kompatibilná s americkým systémom GPS a ruským GLONASS.
Informáciu TASR poskytol tlačový tajomník SAV Vladimír Hák.