BRATISLAVA. Na Slovensku vzniknú od 1. mája prírodná rezervácia Homoľa a chránené areály Pramenná oblasť Rimavy a Tisovský kras.
Vyplýva to z návrhov ministerstva životného prostredia, ktoré schválila v stredu vláda.
"Pri zonácii Národného parku Muránska planina došlo k úprave vymedzenia tohto národného parku a bolo dohodnuté, že samostatne budú vyhlásené štyri chránené územia, ktoré k národným parkom priliehajú," poukázalo ministerstvo s tým, že okrem týchto troch má pribudnúť aj chránený areál Stolica.
Homoľa by mala mať rozlohu 22,18 hektára. Nachádzať sa bude v okrese Brezno v katastrálnom území Telgárt. Územie tvorí krasový ostrov Švermovského hrdla, pod ktorým je rozsiahly jaskynný systém.

Vytvoril ho vodný tok a je pravidelným zimoviskom vzácnych druhov netopierov. Envirorezort priblížil, že platiť tam bude štvrtý stupeň ochrany.
Tisovský kras sa nachádza na juhozápadnom výbežku Spišsko-gemerského krasu a bude mať výmeru 1558 ha.
Rozdelený by mal byť na tri zóny s piatym, tretím a druhým stupňom ochrany. Vyhlásením chráneného areálu Tisovský kras dôjde k zrušeniu dvoch existujúcich území, s ktorými sa prekrýva.
"Sú to prírodná rezervácia Hlboký jarok, kde platí piaty stupeň ochrany, ktorá sa stane súčasťou zóny A a prírodná rezervácia Suché doly, kde platí štvrtý stupeň ochrany, ktorá sa stane súčasťou zóny C," skonštatovalo ministerstvo.
V chránenom areáli Pramenná oblasť Rimava bude podľa návrhu platiť tretí stupeň ochrany. Nachádzať sa bude v okrese Rimavská Sobota v katastrálnom území Tisovec a bude mať 2058,67 ha.
"Územie predstavuje mozaiku trvalých trávnych porastov a lesov, od prípravných formácií tvorených pionierskymi krovinami a stromami až po prirodzené lesy. Charakteristický ráz krajiny dotvárajú roztrúsené horské usadlosti – lazy alebo ich ruiny," priblížil envirorezort.
Vyhlásenie týchto troch chránených území má prispieť k plneniu úloh vyplývajúcich z Envirostratégie 2030, programového vyhlásenia vlády a záväzkov vyplývajúcich z členstva v Európskej únii.
Dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj po rokovaní vlády priblížil, že všetky vyhlásené chránené územia sú pri Národnom parku Muránska planina.
"Majú svoje veľké poslanie v ochrane hlucháňa. Práve Tisovský kras je jedno z najväčších hniezdísk," podotkol s tým, že vyhlásenie chránených území môže Slovensku pomôcť v súvislosti s infringementom Európskej únie za nedostatočnú ochranu hlucháňa.
Vláda ešte rozhodla
Slovenské a rakúske záchranky by mohli v prihraničných oblastiach spolupracovať. Vyplýva to z rámcovej zmluvy medzi krajinami o cezhraničnej spolupráci v oblasti záchrannej zdravotnej služby , ktorú odobrila vláda. "Táto rámcová zmluva určuje právny rámec pre medzinárodnú spoluprácu zmluvných strán v oblasti záchrannej zdravotnej služby s cieľom zabezpečiť v prihraničnom území čo najlepšiu dostupnosť tejto služby pre obyvateľov obidvoch zmluvných strán," uvádza sa v dokumente. Zmluva sa má vzťahovať na prihraničné územie Bratislavského a Trnavského kraja a spolkové krajiny Dolné Rakúsko, Burgenland a Viedeň v Rakúsku.
Do roku 2030 by mal strategický rámec na podporu rodiny a demografického vývoja vymedziť vízie, strategické ciele a rámcové opatrenia, ktoré majú napomôcť k zlepšeniu demografickej situácie. Mal by tiež zlepšiť ochranu rodín, osobitne detí a sociálno-ekonomickú situáciu rodín. Vyplýva to z návrhu strategického rámca, ktorý schválila vláda.
Kľúčom k riešeniu problému bezdomovstva je komplexný prístup a riešenie na všetkých jeho úrovniach od materiálnej cez zdravotnú a právnu až po sociálnu zložku. Upozorňuje na to Ministerstvo práce v Národnej koncepcii prevencie a ukončovania bezdomovstva., ktorý schválila vláda. Princípom stratégie stanovenej do roku 2030 je podľa predkladateľov ukončovať bezdomovstvo tak, aby "nikto nenocoval na ulici z dôvodu nedostatku dostupného, bezpečného a adekvátneho núdzového ubytovania".
Správa štátnych hmotných rezerv bude fungovať efektívnejšie. Vláda schválila s pripomienkou nový zákon o štátnych hmotných rezervách. Ako v predkladacej správe zdôrazňuje samotný úrad, doteraz platná legislatíva už nezohľadňuje potreby aplikačnej praxe, a to najmä vzhľadom na čoraz väčšie nároky pri tvorbe a použití štátnych hmotných rezerv. Nový zákon by v prípade schválenia parlamentom mal platiť od 1. septembra 2023.
Vláda súhlasí s odvolaním výhrady Slovenskej republiky k časti dohovoru Rady Európy o praní špinavých peňazí, vyhľadávaní, zaistení a konfiškácii ziskov z trestnej činnosti a o financovaní terorizmu. Dotknutý článok hovorí o prijatí legislatívnych a iných opatrení, ktoré umožnia "monitorovať počas určeného obdobia bankové transakcie, ktoré sa vykonávajú prostredníctvom jedného alebo viacerých identifikovaných účtov". Doposiaľ si Slovensko uplatňovalo právo nepostupovať v plnom rozsahu podľa tejto časti dohovoru.
Vláda súhlasí so začatím obstarávania stavby na letisku Sliač v súvislosti s metrologickým zabezpečením pre stíhačky F-16. Predpokladané náklady na realizáciu sú 6 809 821 eur vrátane DPH. Dôvodom realizácie investičnej akcie je potreba zabezpečenia technickej podpory pre prevádzkovanie letovej služby lietadiel F-16 na letisku Sliač.
Administratíva žiadostí o priame podpory z EÚ by sa mala zjednodušiť. Vyplýva to z dôvodovej správy k návrhu nariadenia vlády SR o pravidlách predkladania žiadostí a pravidlách znižovania priamych podpôr Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorý schválil vládny kabinet.
K údajom vedeným v registri právnických osôb by mohli mať automatizovaný prístup aj notári, banky a pobočky zahraničných bánk. Vyplýva to z navrhovanej novely zákona o registri právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci z dielne Štatistického úradu SR, ktorú odobrila vláda.