BRATISLAVA. Ulica pomenovaná po prezidentovi vojnovej Slovenskej republiky Jozefovi Tisovi v obci Varín v okrese Žilina je čiernou škvrnou na povesti dnešného Slovenska.
Na tlačovej konferencii to skonštatovali riaditeľ Dokumentačného strediska holokaustu Ján Hlavinka a predseda Ústredného zväzu židovských obcí na Slovensku Richard Duda.
V tejto súvislosti pripomenuli, že Tiso je odsúdeným vojnovým zločincom.
Vyvracajú mýty
Hlavinka poznamenal, že nová publikácia vydaná dokumentačným strediskom vyvracia mýty napríklad o veľkom počte prezidentských výnimiek pre Židov, ktoré mal Tiso udeliť.
„Pravda je taká, že ich bolo málo a prezident ich neudeľoval, ale predával za vysoké sumy. Dlhý život mal hoax o Tisovom pamätníku v Izraeli. Tento výmysel sa prestal šíriť až po oficiálnom potvrdení Izraela, že pamätník neexistuje," zdôraznil historik.

Okrem spoluzodpovednosti za genocídu slovenskej židovskej komunity má podľa Dudu Tiso symbolicky na rukách krv stoviek Slovákov – účastníkov odboja a civilného obyvateľstva vo vypálených obciach.
„Ten, kto hovorí, že si Tiso zaslúži ulicu, akoby tvrdil, že v honbe za vlastným prospechom je dovolené zabíjať a vraždiť," povedal Duda.
Na tlačovej konferencii sa zúčastnil aj herec Marián Labuda ml., ktorý stvárnil Tisa v divadelnom predstavení.
„Tisova ulica vo Varíne je najznámejším príkladom iracionálnej tvrdohlavosti. Varín tvrdošijne trvá na pocte človeku, ktorý egoisticky povýšil záujmy jednej skupiny ľudí nad životy iných. Nesie plnú zodpovednosť za ich tragický osud," skonštatoval Labuda.
Poslanci neodhlasovali zmenu
Začiatkom roka 2022 zrušil špeciálny prokurátor Daniel Lipšic na podklade podaných sťažností uznesenie o vznesení obvinenia voči desiatim poslancom obecného zastupiteľstva obce Varín, ktorí boli na základe pokynu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry obvinení z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Dôvodom bolo, že poslanci neodhlasovali zmenu názvu ulice v obci Varín, ktorá je pomenovaná po prezidentovi vojnového Slovenského štátu Jozefovi Tisovi.
Lipšic vo svojom zrušujúcom uznesení okrem iného uviedol, že objektívna stránka skutkovej podstaty trestného činu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd si vyžaduje, že páchateľ verejne prejavuje sympatie danej skupine.
Prejaviť sympatiu je tak podľa Lipšica možné len aktívnym konaním, verejné prejavenie sympatie nekonaním je z povahy veci nemožné.
Koncom októbra sa k premenovaniu ulice uskutočnilo aj referendum, ktoré skončilo ako neplatné.