Bývalý premiér Vladimír Mečiar volal koncom minulého roka primátorovi Žiliny Petrovi Fiabánemu, aj primátorovi Trenčína Richardovi Rybníčkovi. S oboma chcel hovoriť o zakladaní novej strany primátorov a starostov. Ani u jedného z nich nepochodil. Mečiar sa do politiky pokúšal vrátiť aj v roku 2019.
Ani raz za tri roky nedosiahla v prieskumoch päť percent. SNS chce vo voľbách tento trend zlomiť, najnovšie potvrdila, že na kandidátku vezme Tomáša Tarabu a Kuffovcov. Predseda Andrej Danko navyše stále volá po úzkej spolupráci so Smerom a Hlasom.
Posledné dni sa hovorí o ohromnom úniku tajných informácií z amerických úradov, ktoré hovoria nielen o vojne na Ukrajine, ale aj o postoji a krokoch jednotlivých amerických spojencov. Aký bude mať únik dopad na vojnu na Ukrajine? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Mečiar obvolával primátorov a starostov, opäť chcel založiť stranu
- SNS zjednocuje politický planktón, túži však po pakte s Ficom
- Od Minecraftu ku Kremľu. Ako unikli tajné dokumenty Pentagonu?
- Poliaci vetria na Slovensku biznis. Konkurencia môže znervóznieť
- Zázračný Nór stále udivuje. Nie je úplný chrt, má v hre prehľad, tvrdí Rosický
- Nové autá, ktorých kúpa dáva zmysel aj bez veľkých kompromisov
Mečiar obvolával primátorov a starostov, opäť chcel založiť stranu

Bývalý premiér Vladimír Mečiar chcel pred septembrovými parlamentnými voľbami založiť novú politickú stranu. Kontaktoval preto prinajmenšom dvoch primátorov krajských miest.
"Telefonicky ma kontaktoval koncom roku 2022," vraví o telefonáte od Mečiara žilinský primátor Peter Fiabáne (nezávislý). Mečiar žilinského primátora oslovil s návrhom na založenie politickej strany primátorov a starostov v súvislosti s parlamentnými voľbami v septembri 2023. "Odmietol som, že ja osobne nemám záujem," hovorí Fiabáne.
Mečiar vlani na konci roka volal aj primátorovi Trenčína Richardovi Rybníčkovi (nezávislý), aj s ním sa chcel stretnúť. "Nevidel som žiaden dôvod sa s ním stretnúť. Keby som aj vedel, o čom by malo byť stretnutie s ním, určite by som sa nepotreboval o niečom podobnom rozprávať," hovorí Rybníček.
Nie je to prvýkrát od jeho odchodu z politiky, keď sa snažil založiť stranu. Rovnaký pokus urobil aj v roku 2019, kedy sa začal na verejnosti objavovať ako líder strany Slovenská liga, ktorá vznikla premenovaním strany Nový parlament. O mesiac neskôr bol zvolený za jej šéfa.
V parlamentných voľbách v roku 2020 však Mečiar nekandidoval, vraj pre nezhody v strane. Slovenská liga skončila vo voľbách posledná, získala 809 hlasov.
SNS zjednocuje politický planktón, túži však po pakte s Ficom

Ani raz za tri roky od posledných parlamentných volieb neprekročila Slovenská národná strana na čele s Andrejom Dankom v prieskumoch päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu.
Jedno chýbajúce percento strana nezískala, ani keď sa zapojila do Smerom vedených petícií za predčasné voľby v rokoch 2021 a 2022, ani keď Danko vystupoval na protestných zhromaždeniach, ani keď zverejnil video, na ktorom ukazuje, ako žongluje s futbalovou loptou bez toho, aby mu spadla na zem.
Výsledky prieskumov AKO a Focus priblížili SNS od roku 2020 k piatim percentám prinajlepšom na rozdiel ôsmich desatín percentuálneho bodu. Vo Focuse strane naposledy namerali podporu 3,4 percenta, v AKO 4,2 percenta.
Danko potvrdil, že SNS vezme na svoju kandidátku v predčasných voľbách politikov zo strany Život poslanca Tomáša Tarabu. Spojenie má SNS pomôcť, aby sa dostala do parlamentu a "zrušila liberálnu demokraciu, ktorá likviduje Slovensko".
Spolupráca SNS s ďalšími "národne, kresťansky a sociálne" orientovanými stranami má pokračovať. Danko však stále volá aj po úzkej spolupráci so Smerom a s Hlasom.
Ako seniori podporujú Smer a ďalších: Najväčšia seniorská organizácia na Slovensku sa najnovšie zapojila aj do predvolebnej politickej kampane, keď sa dohodla na spolupráci so Smerom a s Hlasom. Nemusí to byť jediná spolupráca. Predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Michal Kotian hovorí, že na spadnutie je aj dohoda s SNS a Republikou.
V krátkosti z domova:
- Ako predísť usmrteniam v kontajneri: Kým na východe Slovenska majú zamestnanci, ktorí odvážajú odpad, nazrieť pred vysypaním do každého kontajnera, v českom Olomouci otvorene priznávajú, že niečo také v ich silách nie je. Denník SME zisťoval vo viacerých firmách na Slovensku aj v Česku, či existujú opatrenia, aby k podobným usmrteniam nedochádzalo.
- Obžaloba na Bašternákovu správkyňu: Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry opätovne navrhol podať obžalobu na konkurznú správkyňu Lenku Ivanovú v súvislosti s konkurzom majetku podnikateľa Ladislava Bašternáka. Ďalší postup bude stanovený prokurátorom.
- Pesticídy v pšenici z Ukrajiny: Na Slovensku sa našla pšenica dovezená z Ukrajiny, u ktorej je podozrenie na zvýšené množstvo pesticídov, informoval o tom dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. Prebieha analýza vplyvu danej koncentrácie na ľudské zdravie.
Od Minecraftu ku Kremľu. Ako unikli tajné dokumenty Pentagonu?

Je ich výrazne menej ako tých, ktoré zverejnili Julian Assange či Edward Snowden. Môžu však napáchať väčšie škody.
Asi stovka utajených dokumentov amerického Pentagonu o vojne na Ukrajine aj o odpočúvaní spojencov je stále dostupná na sociálnych sieťach. Na rozdiel od minulých únikov sa v nich však dá dočítať aj o takmer aktuálnom stave ukrajinskej armády či o dodávkach zbraní.
Na sociálnych sieťach sa prvé uniknuté dokumenty objavili už koncom januára, napriek tomu sa o nich americký minister obrany Lloyd Austin dozvedel až minulý štvrtok. Washington navyše netuší, či mohli uniknúť aj ďalšie citlivé dokumenty. „Nevieme, naozaj to nevieme,“ reagoval na otázku novinárov v Bielom dome hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby.
Američania sa teraz snažia zistiť, ako sa dokumenty objavili na fórach obľúbených medzi hráčmi počítačových hier a kto ich z Pentagonu vyniesol a zrejme naskenoval. Ak sa im vinníka nájsť nepodarí, môže to podkopať aj spoluprácu s tajnými službami iných krajín.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Vývoj bojov: Najtvrdšie boje sa odohrávajú pri meste Marjinka, uviedol ukrajinský generálny štáb. Ukrajina za posledný deň odrazila 72 ruských útokov na východe krajiny. Pokračuje aj bitka o Bachmut. Šéf ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin vyhlásil, že jeho muži ovládajú už 80 percent Bachmutu.
- Rusi posilňujú obranu: Rusko výrazne posilnilo svoje obranné línie na juhu Ukrajiny. Úspech tejto stratégie však závisí od toho, či ju môže podporiť dostatkom delostrelectva a personálu, uviedlo britské ministerstvo obrany v pravidelnom spravodajskom súhrne vychádzajúcom z poznatkov tajných služieb.
- Ukrajinská protiofenzíva: Protiofenzíva ukrajinských síl sa môže začať až v lete, povedal ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. Podotkol tiež, že najväčší tlak na spustenie protiofenzívy prichádza z vnútra ukrajinskej spoločnosti a dodal, že Ukrajina necíti tlak zo strany svojich partnerov, keďže „jasne chápu, že na to, aby ste mohli spustiť protiofenzívu, musíte byť na ňu stopercentne pripravení“.
- Brutálna poprava ukrajinského vojaka: Na internete sa šíri mimoriadne násilné video, na ktorom ľudia v uniformách s bielymi stužkami - ktoré na Ukrajine používa ruská invázna armáda - odrezali hlavu živému človeku v uniforme s ukrajinskými znakmi. Bezpečnostná služba Ukrajiny už oznámila, že začala v kauze vyšetrovanie.
- Prerušená preprava obilnín: OSN potvrdila, že bola prerušená preprava obilnín na základe dohôd uzavretých medzi Ruskom, Ukrajinou, Tureckom a OSN. Tie umožnili obnoviť prepravu obilia z Ukrajiny na svetové trhy. Námestník ukrajinského ministra pre infraštruktúru Jurij Vaskov uviedol, že dôvodom na zastavenie kontrol bolo konanie Ruska.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Všetko o úniku dokumentov o Ukrajine je neuveriteľne divné
- The Kyiv Independent: „Plazia sa vpred 24 hodín denne, 7 dní v týždni:“ Na nulovej línii s ukrajinskou pechotou severne od Bachmutu
- Substack/Mick Ryan: Po Bachmute: Možnosti Ruska v nadchádzajúcich mesiacoch
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Víkendový výber dobrého čítania. Odoberať >
Poliaci vetria na Slovensku biznis. Konkurencia môže znervóznieť

Malé poľské mesto Dukla leží sedemnásť kilometrov od slovenských hraníc. Slováci, ktorí u našich severných susedov pravidelne nakupujú, tade v minulosti zvyčajne len prechádzali, väčšina smerovala do vzdialenejšieho Krosna.
Potom však v Dukle otvorili nový obchod, diskontný supermarket Biedronka. A vedenie reťazca muselo už po pár týždňoch ľutovať, že v meste s dvoma tisíckami obyvateľov nepostavilo väčšiu prevádzku.
Slováci si Biedronku mimoriadne obľúbili, tlačenica a upchaté parkovisko sú tam doteraz na dennom poriadku. Poľské médiá z času na čas prinášajú príbehy o tom, ako slovenskí "turisti" bielia regály diskontných supermarketov v pohraničí.
Čoskoro sa to zrejme zmení. Podľa poľských médií Biedronka zvažuje expanziu na Slovensko. Ako prvý o tom informoval Denník E.
V krátkosti z ekonomiky:
- Hypotéky ešte zdražejú: Hypotéky sú pre prísnejšiu menovú politiku Európskej centrálnej banky štvornásobne drahšie oproti začiatku minulého roka. Schopnosť ľudí požičať si sa výrazne znížila. INDEX s pomocou expertov na osobné financie prepočítal, akú hypotéku by pri súčasných sadzbách dostala modelová slovenská rodina a živnostník.
- Cesty k pomoci od štátu pri bývaní: Ako sa dostať pri bývaní k peniazom od štátu?Získať možno symbolické desiatky eur cez stavebné sporenie, ale aj niekoľko tisíc na obnovu domu. Pozrite si konkrétne podmienky piatich možností, ako prefinancovať nové bývanie alebo opraviť staré.
- Videohry sú terapia: Ivan Krechňák v minulosti pracoval ako lekár. Aby počas nočných služieb nezaspal, hrával online hry. V roku 2007 zavesil medicínu na klinec a rozbehol vlastné herné štúdio. Jeho PowerPlay je v súčasnosti dvojkou v tomto sektore na Slovensku, zamestnáva osemdesiat ľudí a počas pandémie v roku 2021 dosiahol zisk 1,3 milióna eur.
Zázračný Nór stále udivuje. Nie je úplný chrt, má v hre prehľad, tvrdí Rosický

Je známy tým, že ukazuje jedným prstom na ucho, zatiaľ čo druhou rukou smeruje k nebu alebo do davu. Tak oslavuje svoje góly.
Využíva Biohacking, nový trend v oblasti fyzickej sebaoptimalizácie. Erling Haaland má všetko nalinajkované. Dve hodiny pred spaním sa už nedíva do telefónu. Vo voľnom čase používa napríklad špeciálne okuliare, ktoré filtrujú modré svetlo z mobilných telefónov alebo televízorov.
Futbalisti Manchestru City v prvom zápase štvrťfinále Ligy majstrov zdolali doma Bayern Mníchov 3:0. A nórsky útočník Erling Haaland bol opäť hrdinom zápasu. Dal gól, na ďalší prihral.
„Je to niečo neuveriteľné, fantastické. Tiež to, ako pripravil gól pre Bernarda. Ukázal, že je to veľký hráč. Nie je úplný chrt, má v hre prehľad,“ tvrdil v štúdiu Premier Sport bývalý hráč londýnskeho Arsenalu Tomáš Rosický.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Nové autá, ktorých kúpa dáva zmysel aj bez veľkých kompromisov

Autá sú čoraz drahšie a kúpa niektorých modelov, ktoré boli cenovo zaujímavé, už prestáva dávať zmysel. Našťastie, stále sa nájdu nové autá, ktoré spĺňajú ideálny mix požiadaviek, či už ide o priestor alebo výbavu.
Nie je náhoda, že viaceré modely z nášho výberu patria aj k najúspešnejším, či už v európskom meradle alebo aj na slovenskom trhu.
Vybrali sme desať áut, pri ktorých vás nebude mrzieť vysoká cena a zároveň pri nich nemusíte urobiť priveľké kompromisy.
Auto novinky v skratke:
- Nové policajné Kodiaqy: Ministerstvo vnútra už vlani vo veľkom oznamovalo nákup nových vozidiel pre potreby Policajného zboru a taktiež nový polep policajných áut. A v uplynulých dňoch sa začali objavovať na cestách. Okrem strieborných kombi Kia Ceed sa k nim pridali aj Škody Kodiaq so špeciálnou úpravou.
- Z ciest treba dostať staré autá: Automobilky majú za sebou náročné obdobie. Viazne výroba čipov a produkciu výrazne ovplyvnila aj vojna na Ukrajine. Pokojné časy sa stále nečrtajú, pretože automobilový priemysel musí prejsť transformáciou, ktorá má viesť k uhlíkovej neutralite. Aj o tej hovorí pre SME Richard Evanson, šéf slovenskej pobočky francúzskej automobilky Renault.
- Svetové auto roka: Porota, v ktorej sa stretla stovka automobilových novinárov z celého sveta, sa zhodla na najlepšom aute, ktoré prišlo na trh v uplynulom roku. Stal sa ním elektrický sedan Hyundai Ioniq 6, ktorý sme nedávno skúšali na prvých jazdách.
Rozhovory ZKH

Čoho sa báť pri umelej inteligencii? Koho nahradí? Ako reálne je, že sa umelá inteligencia osamostatní? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Jurajom Podroužekom, odborníkom na etiku umelej inteligencie.
Podcasty SME
- Vedátorský podcast: Predpovede o budúcnosti robí všelikto, kontrolujú sa len zriedka
- Zoom: Rastliny komunikujú, v strese vydávajú zvuky
Karikatúra

Recept dňa

Pripravte si trochu netradičnú kombináciu. Vyskúšajte lososa s cesnakovým kelom a slaninkou.
Voľný čas
Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.
Vychutnajte si novú sezónu formuly 1 s unikátnou knihou Šampióni. Nájdete v nej príbehy všetkých 34 majstrov sveta F1 a viac ako tri stovky skvelých fotografií.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
