BRATISLAVA. Slováci na pracovisku najmenej akceptujú príslušníkov LGBTI+ komunity a desatina zamestnancov má skúsenosti s rôznymi formami diskriminácie v práci.
Vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky zverejnila spoločnosť Profesia.
Rozmanitosť na pracovisku
Sondáž skúmala postoje pracovníkov nielen k osobám komunity LGBT+ ale aj k zdravotne znevýhodneným, príslušníkom národností a etnických skupín, ďalej cudzincom, staršej generácii a rodičom s malými deťmi.
Len tretina zamestnancov, ktorí nemajú osobné skúsenosti s komunitou LGBTI+, hodnotí pozitívne alebo akceptuje spoluprácu s touto skupinou ľudí.

Výrazne pozitívnejší postoj k LGBT+ majú Slováci, ktorí s ľuďmi zo sexuálnych a rodových menšín už prišli do kontaktu. Do prieskumu, ktorý sa konal vlani v dvoch vlnách, sa zapojilo vyše 4 300 ľudí.
"Zlepšuje sa to, ako ľudia vnímajú rozmanitosť na pracovisku. Stále však 40 percent ľudí nemá skúsenosti s niektorou zo šiestich spomínaných skupín. Ak niekto zažil v práci kolegu alebo kolegyňu zo sledovaných skupín, ich postoj bol voči nim dvojnásobne pozitívnejší," uviedla manažérka Profesie Anna Podlesná.
Dodala, že mnohých ľudí z komunity LGBT+ sa obáva priznať k svojej sexuálnej orientácii či rodovej identite.
Problémy v spoločnosti
Téma postavenia komunity LGBT+ v slovenskej spoločnosti ožila vlani po vražde dvoch ľudí pri bare Tepláreň v Bratislave. Vláda minulý týždeň schválila návrh zákona na zlepšenie niektorých životných situácií párov, ktoré neuzavreli sobáš, vrátane členov komunity LGBTI+.
Podľa niektorých mimovládnych organizácií je však predloha nedostatočná. Nepočíta napríklad so zavedením registrovaných partnerstiev párov rovnakého pohlavia ani s nadobúdaním majetku do spoločného imania partnerov.
V prieskume Profesie desatina oslovených uviedla, že má skúsenosť s diskrimináciou v práci. Najčastejšie sa týkala veku, názoru a pohlavia.