SME

Čaputová a Mattarella avizujú prehlbovanie spolupráce v energetike

Taliansko patrí podľa prezidentky medzi najdôležitejších obchodných partnerov.

(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Prezidentka Zuzana Čaputová a taliansky prezident Sergio Mattarella avizujú prehlbovanie spolupráce krajín v oblasti energetiky. Prispieť má k tomu aj štvrtkový podpis troch memoránd medzi Slovenským plynárenským priemyslom a tromi talianskymi spoločnosťami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas spoločnej tlačovej konferencie po rokovaní v Prezidentskom paláci vyzdvihli výborné vzťahy Slovenska a Talianska, ako aj už existujúcu kooperáciu v ekonomickej, bezpečnostnej či kultúrnej oblasti.

"Spolupráca (v energetike) v posledných mesiacoch spočívala v dodávkach plynu. Práve pre to, že potrebujeme znižovať našu závislosť od ruského plynu a diverzifikácia zdrojov je pre nás absolútne kľúčová," uviedla Čaputová.

SkryťVypnúť reklamu

Krajiny spolupracujú aj v oblasti posilnenia obnoviteľných zdrojov. Prezidentka upozornila, že Taliansko ich využíva pri výrobe elektrickej energie vo výške 40 percent. Podobnú perspektívu vidí aj pre Slovensko.

Taliansko patrí podľa nej medzi najdôležitejších obchodných partnerov a investorov SR.

"Na Slovensku podniká vyše 400 talianskych spoločností," poznamenala. Mattarella avizoval snahu obchodné vzťahy ešte zintenzívniť.

Príležitosť na ďalšiu spoluprácu vidí Čaputová aj pri povojnovej obnove Ukrajiny. Ako dodala, Slovensko aj Taliansko majú zhodný postoj k ruskej agresii a Ukrajincom pomáhajú vojensky i humanitárne.

Súvisiaci článok Taliansky prezident navštívil vojenskú základňu v Kuchyni Čítajte 

Mattarella zdôraznil, že Ukrajina bojuje za svoju nezávislosť, no ide aj o budúcnosť mieru v Európe. Nemožno podľa neho dopustiť, aby agresor zvíťazil.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavy štátov sa zhodujú aj na rozširovaní Európskej únie (EÚ) smerom k Západnému Balkánu. Podľa Čaputovej je to potrebné aj pre prosperitu a bezpečnosť celého regiónu i EÚ. Mattarella dodal, že ide nielen o integráciu celého kontinentu, ale aj potrebu rozširovať spoločenstvo hodnôt, na ktorých je založená Európska únia.

Obe hlavy štátov pripomenuli prítomnosť talianskych vojakov so systémom protivzdušnej obrany SAMP/T Mamba v rámci aliančnej jednotky na Slovensku, ktorých spoločne navštívili v stredu . Vyzdvihli i spoluprácu krajín v kultúrnej či justičnej oblasti.

Témou stretnutia bola tiež hrozba dezinformácií. Európska únia aj NATO majú podľa Mattarellu nástroje na boj s nimi.

Čaputová hovorí o potrebe efektívnej regulácie a opatrení na európskej i národnej úrovni. Zdôraznila, že k regulácii má prísť s rešpektom v slobode prejavu. Podčiarkla tiež význam médií pre funkčnú demokraciu.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s nacionalistickými tendenciami v Európe si Čaputová nemyslí, že národné záujmy sa vylučujú s funkčnou a prosperujúcou Európskou úniou. "Stačí sa pozrieť na to, akým spôsobom sme zvládli krízy a vďaka čomu sme ich zvládli," podotkla.

V rámci ochrany demokracie vidí potrebu lepšej a efektívnejšej komunikácie o benefitoch demokracie. Mattarella poukázal na množstvo aktuálnych hrozieb, ako sú migračná či klimatická kríza, ktoré si vyžadujú globálnu odpoveď. Nacionalizmus nazval "vírusom".

Návšteva talianskeho prezidenta na Slovensku sa koná po 12 rokoch. Mattarella sa vo štvrtok stretne aj s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  2. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  4. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  5. Plátené tašky a opakované použitie
  6. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  7. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  8. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  1. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  3. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  6. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 105
  2. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 7 148
  3. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 4 666
  4. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 610
  5. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 280
  6. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 731
  7. Plátené tašky a opakované použitie 2 848
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 029
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa Trenčanská Bedušová.

Dôvera a Union ZP zmluvy predĺžili do konca roka, VšZP do konca marca 2026.


TASR
Dana Kleinert a Zora Jaurová.

Mimoriadne zasadne kultúrny výbor, iniciovala ho opozícia.


TASR
Minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Obce s ministerstvom podpísali dohodu.


TASR 4
Lucia predtým, ako sa u nej objavili vážne zdravotné problémy a v súčasnosti počas liečby v Nemecku.

Pomoc chce nájsť v zahraničí.


Sportnet

Futbalista MŠK Žilina a slovenský reprezentant do 21 rokov Adrián Kaprálik.

Spoza piva je tu späť so 128. epizódou.


Samuel Biroš a 1 ďalší
Cristiano Ronaldo.

Portugalci prelomili 25-ročné čakanie na triumf s Nemeckom.


TASR
Matteo Dutu v drese AC Miláno.

Figuruje je v nej deväť legionárov a štrnásť hráčov z najvyššej domácej súťaže.


TASR
Matej Tomek v bránke HC VERVA Litvínov.

Slovenský brankár zažiaril hlavne na konci minulého roka, keď vychytal čisté konto proti Kladnu a Libercu a neinkasoval 153 minút a 32 sekúnd.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu