PEZINOK. Obžalovaný Marian Kočner trvá na tom, že si nikdy neobjednal žiadnu vraždu. Uviedol to v piatok vo svojej výpovedi na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v rámci procesu týkajúceho sa vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorý je spojený aj s kauzou prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.
Na začiatku obnoveného procesu Kočner vypovedať odmietol.
„Pán Žilinka potvrdil, že nedozoroval žiadnu moju kauzu," povedal obžalovaný. Doplnil, že rovnako jeho kauzy nedozoroval ani Peter Šufliarsky, s ktorým mali podľa jeho slov „celkom pozitívny vzťah“.
Kočner navyše pripomenul, že objednávka vraždy Šufliarskeho bola zadaná, už keď bol vo väzbe. „Takže nemám s objednávkou vraždy nič spoločné," povedal.
Kočner priznal spory s Lipšicom
Pokiaľ ide o Daniela Lipšica, podľa Kočnera je známe, že mali spolu spory a že na Lipšica podal aj trestné oznámenie. „Ak by bol akýmkoľvek spôsobom zlikvidovaný fyzicky, nikdy by som nedokázal svoju pravdu," uviedol Kočner.
V prípade vraždy Kuciaka zase zdôraznil, že dôvodom jeho stíhania v kauze Donovaly neboli články Kuciaka, ale právna analýza vypracovaná prokuratúrou. Tá vznikla ešte pred napísaním Kuciakovho článku.
Pokiaľ ide o komunikáciu z aplikácie Threema, Kočner trvá na tom, že v rámci súdneho procesu spolu s Alenou Zsuzsovou vysvetlili všetky „šifry“.
Na prípadné otázky prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry odpovedať odmietol. "Z médií som sa dozvedel o tom, že terajší špeciálny prokurátor Lipšic v roku 2017 na stretnutí s ďalšími osobami urobil dohodu so špeciálnym prokurátorom Kováčikom, že ma špeciálna prokuratúra obviní v kauze Donovaly, čo sa nakoniec aj stalo," zdôvodnil.
Po spontánnej výpovedi odpovedal na otázky predsedníčky senátu Ruženy Sabovej. Okrem iného odmietol, že by akýmkoľvek spôsobom využíval komunikáciu obžalovanej Aleny Zsuzsovej s politikmi a ďalšími osobami. Povedal, že so Zoltánom Andruskóom sa nikdy nestretol a ani s ním nikdy nekomunikoval.
Vypovedal aj člen seredského drogového gangu
Súd tiež na piatok za účelom výpovede opätovne predvolal aj odsúdeného člena seredského drogového gangu Iliju Weissa. Ten ako svedok vypovedal o príprave vrážd prokurátorov už v júni minulého roka.
Podľa orgánov činných v trestnom konaní Weiss pre obžalovaného Darka Dragiča zabezpečoval kradnuté auto, ktoré malo byť použité pri vražde Maroša Žilinku. Svedok na súde v júni 2022 potvrdil stretnutia s obžalovaným.
„Malo to byť rýchle auto bez dokladov, na ktorom sa dá voľačo spáchať a potom sa dá zlikvidovať," povedal Weiss. Darko Dragič mu však podľa jeho slov nekonkretizoval, na čo má auto použiť, pričom on sám si myslel, že pôjde o prepad alebo lúpež. Obžalovaný ale podľa svedka povedal, že potom bude „veľké dusno".
Weiss doplnil, že Darko Dragič mu nakoniec neposkytol na auto sľúbené peniaze, preto ho nezabezpečil. Pri dnešnej výpovedi si však svedok na viacero vecí nepamätal. Podľa neho je za tým "stereotyp", ktorý zažíva pri výkone deväťročného trestu odňatia slobody.
Proces bude pokračovať aj v máji
V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018 súd rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej. Špecializovaný trestný súd ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd vrátil v máji 2021 prípad prvostupňovému súdu.
Právoplatné sú tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.
Pre prípravu vraždy prokurátorov čelí okrem Kočnera obžalobe aj trojica Alena Zsuzsová, Dušan Kracina a Darko Dragič. Tomáš Szabó bol vylúčený na samostatné konanie, súd ho uznal za vinného.
Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť od Kočnera podľa obžaloby na jeseň 2017. V prípade Šufliarskeho približne o rok neskôr.
V rámci spojeného procesu sú ešte vytýčené termíny pojednávaní na 24. apríla a 9. a 12. mája.