BRATISLAVA. Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovi je sklamaná, že po šiestich mesiacoch od teroristického útoku na Zámockej ulici v Bratislave, nenastal na Slovensku žiaden pokrok v ľudských právach týchto ľudí.
Komisárka list adresovala predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi, šéfovi ústavnoprávneho výboru Milanovi Vetrákovi a šéfovi výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj Jozefovi Lukáčovi.
Spomenula útok na Tepláreň
"Útok na bar Tepláreň v Bratislave spred viac ako pol roka mal spustiť proces, ktorý by reagoval na dlhodobé obavy spôsobené neznášanlivosťou voči LGBTI ľuďom," píše v liste komisárka. Podľa nej sa tak nedeje a práva LGBTI ľudí na Slovensku sa zdajú byť ešte viac ohrozené.
Komisárka je taktiež znepokojená z toho, že sa opakovane predkladajú retrogresívne legislatívne návrhy, vrátane predloženej novely zákona o rodnom čísle.
Preto súčasne vyzvala poslancov, aby tento legislatívny návrh neprijali, pretože jeho prijatím by sa Slovensko dostalo do rozporu s jeho záväzkami podľa Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
Slovenské národné stredisko pre ľudské práva v marci 2023 rovnako upozorňovalo, že daná novela zákona porušuje právo na ochranu súkromného života transrodových ľudí.

Boj proti intolerancii
Komisárka v liste upomenula poslancov aj na to, že súčasný právny rámec na Slovensku, ani návrh na zavedenie inštitútu dôverníkov, nezabezpečuje primerané uznanie a ochranu vzťahov párov rovnakého pohlavia. Komisárka preto vyzvala aj na posilnenie boja proti intolerancii a diskrimináciu a podporu občianskej spoločnosti.
Mijatovičová takisto vyzvala slovenských poslancov, aby sa zdržali presadzovania naratívov, ktoré nesprávne charakterizujú boj za rovnosť LGBTI ľudí ako "rodovú ideológiu" alebo "ideológiu LGBTI". Parlament podľa nej nemôže byť priestorom na šírenie nenávistných prejavov.
"Poslanci ako zákonodarcovia a volení zástupcovia sú kľúčovými garantmi ľudských práv a mali by podporovať dodržiavanie záväzkov Slovenskej republiky. Vyzývam všetkých členov NR SR, aby túto úlohu plnili tak, aby bola zaistená bezpečnosť, dôstojnosť a rovnosť všetkých ľudí v Slovenskej republike bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu," konštatovala Mijatovičová.