SME

Pre zákaz zmeny rodného čísla navrhujú zmeniť aj zákon o mene a priezvisku

Lukáč zo Sme rodina predstavil pozmeňovací návrh.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

Text sme aktualizovali pre nepresné interpretácie, ktoré obsahoval. Pre transparentnosť nechávame v texte aj pôvodné znenie, ale vyškrtnuté.

BRATISLAVA. Parlamentný výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj schválil v utorok na zasadnutí pozmeňovací návrh k predloženej novele zákona o rodnom čísle, ktorá by transrodovým ľuďom znemožňovala právnu tranzíciu. V druhom čítaní sa o nej bude hlasovať na májovej schôdzi.

Ide o zmenu v zákone o mene a priezvisku, podľa ktorej by bolo možné zmeniť meno a priezvisko trans ľudí, avšak len na základe bližšie nešpecifikovaného lekárskeho potvrdenia.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti platí, že muž si nemôže zmeniť meno na ženské a opačne, no ak osoba prejde zmenou pohlavia, teda medicínskou tranzíciou, takáto zmena možná je.

V prípade, že by v parlamente prešiel zákaz zmeny rodného čísla pre transrodových ľudí bez pozmeňovacej úpravy, ostalo by týmto ľuďom v dokladoch pôvodné označenie pohlavia aj pôvodné rodné číslo, a preto by si nemohli zmeniť ani meno. V zákone o rodnom čísle a v zákone o mene a priezvisku by tak mohla nastať kolízia.

Ak by novela prešla v podobe aj s pozmeňovacím návrhom, transrodoví ľudia by si síce nemohli zmeniť rod a rodné číslo v dokladoch, no meno a priezvisko áno.

"Ich transrodový status by však bol stále verejný, lebo z ich dokladov by sa dalo jasne určiť, že sú transrodovými ľuďmi. Je to jednoznačne v rozpore s ochranou súkromia a osobných údajov. Už dnes vieme, že keď sú v citlivom období tranzície, teda že už vystupujú pod novou identitou, ale ešte nemajú zmenené doklady, sú najviac vystavení diskriminácii aj na trhu práce. No tento dočasný stav by sa týmto návrhom zmenil na trvalý, keďže by boli naďalej identifikovateľní," tvrdí Martin Macko z Iniciatívy Inakosť.

SkryťVypnúť reklamu

Pozmeňovací návrh predložil poslanec Jozef Lukáč (Sme rodina) a na výbore ho v rozprave podporila aj poslankyňa Anna Andrejuvová (OĽANO). Tá je spolu s Lukáčom, Annou Záborskou (Kresťanská únia) a Evou Hudecovou (Sme rodina) zároveň aj predkladateľkou návrhu novely zákona o rodnom čísle.

Na sociálnej sieti aj webe strany OKS o rozhodnutí výboru vo štvrtok informoval poslanec Ondrej Dostál. Ten o ňom napísal, že poslanci chcú zmenu pohlavia zakázať aj v zákone o mene a priezvisku, čo však z návrhu nevyplýva.

Nemohli by si zmeniť nielen rodné číslo, ale ani meno a priezvisko. Poslanci parlamentu chcú transrodovým ľuďom vytvoriť ďalšie prekážky pri zmene pohlavia v dokladoch.

Parlamentný výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj schválil v utorok na zasadnutí pozmeňovací návrh k predloženej novele zákona o rodnom čísle, o ktorej sa bude v druhom čítaní hlasovať na májovej schôdzi. Ide o zmenu v zákone o mene a priezvisku, na základe ktorej by tieto údaje nebolo možné meniť, ani keby transľudia prešli medicínskou tranzíciou a zmenou pohlavia.

Pozmeňovací návrh predložil poslanec Jozef Lukáč (Sme rodina) a na výbore ho v rozprave podporila aj poslankyňa Anna Andrejuvová (OĽANO). Tá je spolu s Lukáčom, Annou Záborskou (Kresťanská únia) a Evou Hudecovou (Sme rodina) zároveň aj predkladateľkou návrhu novely zákona o rodnom čísle. Na sociálnej sieti aj webe strany OKS o rozhodnutí výboru informoval poslanec Ondrej Dostál.

Návrh o rodnom čísle, ktorý by transrodovým ľuďom skomplikoval právnu tranzíciu, v prvom čítaní podporilo 87 poslancov a poslankýň. Ak by prešiel aj v druhom čítaní v pozmenenej forme, bol by ešte prísnejší.

Zmena mena vyžaduje lekárske potvrdenie

Návrh o rodnom čísle, ktorý by transrodovým ľuďom skomplikoval právnu tranzíciu, v prvom čítaní podporilo 87 poslancov a poslankýň.

„Návrh má pomôcť poriadku spoločnosti. Otázka rodného čísla je otázka biologická a z toho vychádza otázka administratívna,“ vysvetľovala Záborská v rozhovore pre denník SME pred niekoľkými dňami.

SkryťVypnúť reklamu

Lukáč svoj pozmeňovací návrh zdôvodňuje tým, že ide o zosúladenie právnej úpravy novely o rodnom čísle so zákonom o mene a priezvisku.

Inak by vraj v aplikačnej praxi mohlo dôjsť „k narušeniu garancie zásady právnej istoty z dôvodu nejednoznačnosti a možnej dvojkoľajnosti postupu jednotlivých orgánov oprávnených rozhodovať vo veci," píše v dôvodovej správe.

V zákone by teda po schválení bolo napísané, že si osoba môže zmeniť meno alebo priezvisko na základe lekárskeho potvrdenia, pričom v texte návrhu nie je toto lekárske potvrdenie nijako bližšie špecifikované.

Táto podmienka platí aj v prípade, že si chce „osoba mužského pohlavia“ zmeniť meno na ženské a naopak.

Proti je aj komisárka Rady Európy pre ľudské práva

Proti pôvodnému návrhu zákona o rodnom čísle sa pritom vyjadrilo množstvo transrodových ľudí, ale aj širšia obec a ľudskoprávne organizácie a iniciatívy.

SkryťVypnúť reklamu

„Vyzývame poslancov a poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky, aby odmietli transfóbny a neodborný návrh na zmenu zákona o rodnom čísle. Zároveň vyzývame našich volených zástupcov a zástupkyne, aby sa zdržali ďalších návrhov zákonov, ktoré by ďalej zhoršovali ľudskoprávnu situáciu LGBTI+ ľudí na Slovensku, a aby, naopak, pracovali na zlepšení právneho postavenia a lepšej ochrane ľudských práv LGBTI+ ľudí,“ uviedla v apríli organizácia Amnesty International Slovensko.

List slovenskému parlamentu napísala aj komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová, ktorá poslancov a poslankyne vyzýva, aby rešpektovali ľudské práva a odmietli zákon o rodnom čísle.

Mijatovičová okrem iného vyjadrila aj sklamanie, že šesť mesiacov po teroristickom útoku na Zámockej ulici v Bratislave, pri ktorom zomreli dvaja LGBT+ ľudia, sú práva tejto menšiny v ešte väčšom riziku a neboli prijaté potrebné opatrenia, ktoré by ich chránili.

SkryťVypnúť reklamu

Tlaky, ktorým čelia transrodoví ľudia, sa pritom v poslednom období týkajú aj ďalších právnych otázok.

Iniciatíva Inakosť spolu s iniciatívou Ide nám o život prednedávnom upozornili na to, že poverený premiér Eduard Heger zvažuje zrušiť odborné usmernenie ministerstva zdravotníctva na zjednotenie medicínskych postupov o zmene pohlavia. To predovšetkým určuje, kto môže vydávať posudky pre matriky, aby si trans ľudia mohli zmeniť údaje v dokladoch.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 886
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 781
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 446
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 438
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 229
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 114
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


3
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


5
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


1
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


11

Neprehliadnite tiež

44 percent Slovákov verí, že protivládne protesty sú organizované a finančne podporované Georgeom Sorosom.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Ilustračné foto.

Obyvatelia sa môžu aktívne zapojiť do rozhodovania.


SITA
Urgentný príjem v Nemocnici Bory

Na pozícii strieda Petra Lednického.


TASR
Minister zahraničia Juraj Blanár.

Riaditeľkou Slovenského inštitútu v Prahe sa stala Katarína Šmálová.


TASR

Sportnet

Montreal Canadiens - Florida Panthers: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Florida Panthers.


Hráči Realu Madrid postúpili do finále Copa del Rey

V Madride padlo osem gólov.


Hráči Bielefeldu oslavujú gól

Outsider dokázal zápas otočiť.


TASR
Hráči Arsenalu oslavujú gól

Arsenal na vedúci Liverpool, ktorý má zápas k dobru, stráca priebežne deväť bodov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu