BRATISLAVA. Ešte v decembri 2022 niekdajší minister zdravotníctva a vnútra vo vládach Smeru a dovtedy aj predseda strany Dobrá voľba Tomáš Drucker oznámil, že zo straníckej funkcie odchádza na štúdiá do Londýna.
„Oznámil som rozhodnutie uvoľniť funkciu predsedu strany,“ povedal a zdanlivý odchod z čela strany potvrdil vyhlásením, že o post predsedu sa nebude uchádzať ani na februárovom sneme.
Za Dobrú voľbu začal výraznejšie komunikovať novozvolený podpredseda Rado Baťo ako líder, ktorý má Dobrú voľbu viesť k spájaniu s ostatnými stredopravými stranami do volieb.
Z Druckerových vyjadrení pre SME teraz vyplýva, že voliča po celý čas zavádzali, keďže z čela strany neodišiel.
V rovnakom čase, ako Baťo v rozhovore pre SME koncom januára tvrdil, že „momentálne existujú len rokovania s projektom spájania Mikuláša Dzurindu“, Drucker vyjednával s predsedom Hlasu Petrom Pellegrinim o spolupráci.

„Mal som dojem, že som prekážkou spájania na stredopravej scéne. Nehovoril som, že z politiky úplne odídem. Nechali sme tam Rada Baťa, ktorý mohol byť pre nich omnoho kompatibilnejší,“ hovorí Drucker o taktike strany.
Po troch mesiacoch Pellegrini a Drucker bok po boku v piatok predpoludním oznámili, že strana Dobrá voľba zanikne , jej viacerí členovia na čele s Druckerom sa stanú členmi Hlasu a v predčasných voľbách budú na kandidátke Pellegriniho strany.
Hlas tým zároveň získava aj stovky tisíc eur na volebnú kampaň, ktorými Dobrá voľba disponuje vďaka štátnym príspevkom za výsledok v parlamentných voľbách 2020.
Taktika, ktorá pôsobí minimálne ako zavádzanie
Hru na odchod z vedenia Dobrej voľby a rokovanie s Pellegrinim sám Drucker volá „normálnym a štandardným vývojom“. Naznačuje totiž, že šlo bežný taktický ťah, keď už mesiac a pol po decembrovom páde vlády vraj videl, že spájanie s pravicou nebude úspešné.