Jediným účinkom zákona o preukazovaní pôvodu majetku bude preto podľa poslanca NR SR Jána Cupera (ĽS - HZDS) zavedenie nového právneho termínu "samoudavač". "Bude to historická novinka a prínos zákona," povedal dnes pre agentúru SITA Cuper. Podľa neho sa zákon bude môcť zneužívať v predvolebnom boji.
Podľa poslanca Národnej rady SR Gábora Gála (SMK) samopodania sú možné. "Mnohí nevedia napríklad o zdedenom majetku. Ľudia si stále zle vykladajú, ak ich preveruje polícia. Takýmto podaním by sa niektorí politici mohli snažiť predísť tomu, aby bol zákon využitý v predvolebnom boji," povedal dnes pre agentúru SITA Gál.
Nezávislý poslanec NR SR Ladislav Polka si myslí, že zákon o preukazovaní pôvodu majetku je na hrane ústavnosti. Aj podľa neho môže občan podať podnet sám na seba. Prokurátor nie je oprávnený skúmať, kto podnet podal. "Z hľadiska zmyslu je preskúmavanie samého seba rovnaká sranda, ako keď sa poslanci dávali sami preverovať Národným bezpečnostným úradom," uviedol dnes Polka pre agentúru SITA. Zákon začne platiť od 1. septembra. Právna norma stanovuje presné kritériá, aké musí každé podanie spĺňať. Na anonymné podania pritom nebude finančná polícia prihliadať. Problémy môžu mať osoby, ktoré nebudú vedieť svoj majetok vysvetliť. Polícia však podá prokurátorovi podnet na začatie konania v takých prípadoch, keď hodnota majetku, ktorého pôvod nevie majiteľ vysvetliť, presahuje tisícnásobok minimálnej mzdy. V súčasnosti ide o 6,5 milióna korún. Na žiadosť prokurátora mu musí dotknutá osoba do 30 dní podať vysvetlenie. Bremeno tvrdenia bude znášať prokurátor. Na to, aby sa prípad dostal pred súd, musí preukázať existenciu podozrivého majetku v stanovenej výške. V takom prípade bude potom musieť dotknutá osoba pred súdom dokázať opak prokurátorovho tvrdenia, inak označený majetok prepadne štátu.
rp;pu;mt