"Na obale od klietkových vajec nájdete nakreslené spokojné sliepky, ktoré pobehujú vonku. Nikto vám však neukáže, ako vyzerá klietkový chov. Veľká vlna zdesenia verejnosti prišla, keď sme zverejnil investigatívne zábery zo slovenských klietkových chovov," hovorí predseda organizácie Humánny pokrok MARTIN SMREK.
Začiatkom roka ukázali, ako na troch slovenských farmách sliepky trpia - s ošklbaným perím, bez možnosti roztiahnuť krídla, jedna dokonca pochovávaná zaživa.
Na májovej parlamentnej schôdzi sa bude rokovať o návrhu zákona, ktorý by klietkový chov na Slovensku zakázal.
"Drvivá väčšina zvierat v živočíšnej výrobe zostáva anonymná, nikto nad nimi nerozmýšľa. Verejnosti treba pripomenúť, že tu sú a čelia extrémnemu utrpeniu, ktoré jednoducho žiadna civilizovaná spoločnosť nemôže na cítiace bytosti uvaľovať," dodáva Smrek.
V rozhovore sa dočítate aj:
- ako sa zmenia ceny vajec
- ako vznikajú investigatívne zábery z veľkochovov
- kam sme sa na Slovensku legislatívne posunuli v téme ochrany zvierat
- ako prebiehajú kontroly vo veľkochovoch a prečo málokedy nájdu niečo nelegálne
- čo robiť, ak vám záleží na zvieratách, ale nie ste pripravení na vegánstvo
Ako sa žije sliepkam v klietkach?
Je to pre ne najhoršia alternatíva. Sliepka je hrabavý vták, takže väčšinu svojho bdelého času trávi hrabaním sa v zemi, hľadaním potravy a skúmaním okolia. V klietke má len drôtenú podlahu a paródiu na škrabadlo, čo je kúsok plastu s umelým trávnikom skrytým za plastovou fóliou.
Je to prakticky holá klietka s malým symbolickým spestrením. Sliepka sa v takomto prostredí doslova zblázni. Jej životný priestor má veľkosť papiera A4, pričom len na roztiahnutie krídel potrebuje aspoň dvojnásobok.
Čo robia, keď nemajú do čoho zobať?
Ozobávajú sa navzájom, čo môže vyústiť do patologického správania, od agresívneho vyzobávania do kanibalizmu, keď sa v klietke doslova roztrhajú. Toto nemáte v klietkovom chove ako vyriešiť a je to hlavný rozdiel medzi ním a ostatnými alternatívami.
V momente, keď sliepku dostanete do priestoru s členitejším prostredím, kde má miesto na voľný pohyb, dokáže utiecť pred agresívnymi jedincami. Farmár môže urobiť aj ďalšie zásahy do prostredia, ktoré zabezpečia, že sliepky sa aspoň čiastočne môžu správať prirodzene.
Ak sa o zvieratá farmári dobre starajú, klesá úmrtnosť aj kanibalizmus.
V parlamente je návrh zákazu klietkového chovu nosníc, o ktorom sa bude hlasovať na májovej schôdzi. Ako presne by tento zákon sliepkam pomohol?
Stanovil by jasné pravidlá, v akých podmienkach môžu byť chované a zakázal by tie najkrutejšie chovy, kde má každá sliepka životný priestor sotva veľkosti jedného hárku papiera.