Pinterest je metlou 21. storočia. Je to ako zbraň v zlých rukách
Verí, že čoraz viac ľudí pochopí, že je dobré kupovať trvácne veci. Nielen architektonické ikony, ale aj veci z poctivých kvalitných materiálov, ktoré budú aj o desať - pätnásť rokov dobré. Neodporúča však imitácie a náhrady. Za strašiaka považuje napríklad gres v imitácii dreva a dúfa, že postupne ľudia zabudnú aj na laminátové podlahy.
"Už našťastie nestretávam toľko klientov, ktorí chcú bungalov vymyslený niekde v Rakúsku a nemusím ich presviedčať o tom, aby sme vymysleli niečo nové, veď sme už v 21. storočí," hovorí architekt Balázs Füzék v rozhovore aj o tom, či sa dá ovplyvniť vkus Slovákov.
Rusko bude rokovať o mieri, len ak mu Ukrajina uštedrí tvrdú ranu
Ukrajincom vyhovujú špekulácie o tom, kedy, kde a ako začne ich ofenzíva. Prispieva to k ruskej neistote, hovorí Lawrence Freedman, britský historik a spisovateľ, ktorý na londýnskej King's College pomohol vychovať niekoľko generácií nielen britských, ale všeobecne západných expertov na stratégiu a vojnu.
V súčasnej situácii je podľa neho ukrajinská armáda v lepšej situácii ako ruská, aj keď zápasí s nedostatkom munície. A západná podpora bojujúcej Ukrajine podľa Freedmana neklesá preto, že vo vojne neumierajú vojaci členských krajín NATO.
Ukrajina na rozdiel od Slovenska nezačína od nuly
Ukrajina má problém s korupciou, ale intenzívne s ňou bojuje, hovorí v rozhovore pre SME Katarína Mathernová, ktorá od septembra povedie diplomatickú misiu Európskej únie v Kyjeve. Závažnosť tohto problému podľa nej ruská propaganda preháňa, lebo vie, že verejnosť na Západe na to reaguje.
Diplomatka neočakáva, že by Ukrajina v najbližších rokoch vstúpila do Únie, v prístupových rokovaniach však môže nastať veľký posun. Pokračovať môžu aj počas vojny, samotný vstup však Mathernová považuje za nepravdepodobný, kým nebude mať vláda pod kontrolou celé ukrajinské územie.
V rozhovore tiež Mathernová opisuje, ako by z budúcej obnovy Ukrajiny mohlo profitovať východné Slovensko. Vláda však musí byť aktívna už teraz, čo veľmi nevidno, varuje.
Môj dedo čakal na ruských osloboditeľov s nožom v ruke. Vedel, kto sa blíži
Aj z jeho rozprávania o politike sa dá veľmi ľahko vytušiť, aký je herec, režisér, pedagóg. Nemá rád laxnosť, klamstvo, odmietavý postoj voči cudzím názorom, nekompetentnosť, nezáujem o druhého človeka. A naopak, svet okolo seba vníma intenzívne a v kontexte, keď treba, kolegov podporí a rád odovzdáva poznanie z toho, čo zažil.
Medzi to poznanie patria aj skúsenosti jeho deda, ktorý bojoval v prvej svetovej vojne. "Škoda, že nepatril k tým, čo hovorili veľa, práve oni by mali," konštatuje.
Emila Horvátha ml. dnes možno vídať v seriáli Dunaj, k vašim službám. Mohla by to byť bežná televízna zábava, silná linka venovaná nástupu fašizmu však spôsobila, že miestami je príbeh veľmi skľučujúci.
"V našej spoločnosti nevydrží poznanie dlhšie ako jednu generáciu, starší o nej nehovoria mladším. Aj preto som túto rolu prijal," hovorí.
Kvietika som ponoril do dymu, Polívku som priviazal na špagát
Keď začne kameraman Laco Kraus spomínať na starú Bratislavu, hneď vidieť, že je to človek, ktorý má plnú hlavu obrazov. „Pochádzam z Dunajskej ulice a v zime sme sa s Julkom Satinským zabávali tak, že keď nasnežilo, chytili sme sa zadného nárazníka trolejbusov a na pätách sa šmýkali po snehu,“ vracia sa do detstva.
No napriek nostalgickým spomienkam nie je človekom, ktorý by žil iba minulosťou. A tak hľadá naďalej témy, ktoré by mohol spracovať vo vlastných filmoch.
Hľadačstvo sa pritom úzko spája aj s jeho kameramanskou minulosťou. Keď mal podobne naladených režisérskych partnerov, prinášalo to svoje ovocie. K takým určite patril Stanislav Párnický či Juraj Jakubisko.
Nakrúcal prevažne televízne projekty, ale vždy uvažoval filmovo. Aj keď robil na seriáli s režisérom Párnickým. „Dohodli sme sa, že chceme filmové aranžovanie, akciu, ručnú kameru, s ktorou chceme byť vo výťahu, na kapote auta, na lanovke, na žeriave, na lyžiach, na koni... Ručná kamera bola môj najvernejší spoločník a snažil som sa, aby sa herci ku mne čo najviac priblížili. Chytal som ich za nohy, ťahal, hecoval,“ spomína Kraus.
A keď bolo treba, neváhal si hercov priviazať aj na špagát.
Strihala kinohit Super Mario Bros aj Mimoňov. V strižni sedela aj s hviezdnym hercom
Filmová adaptácia kultovej videohry Super Mario Bros. momentálne valcuje kiná po celom svete. Podľa viacerých predpovedí to bude zároveň prvý film v roku 2023, ktorý v tržbách prekoná hranicu jednej miliardy dolárov.
Na tomto filme pracovala ako druhý strihač i Romana Reeve Čičová, ktorá zo Slovenska odišla krátko po maturite.
Filmárka, ktorá vyrastala v obci Čataj, sa do rodnej krajiny už nevrátila i napriek tomu, že ju prijali na štúdium strihovej skladby na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.
Tento odbor nakoniec študovala v Paríži, neskôr pracovala v strižniach BBC a spolupracovala i s filmovým štúdiom Illumination v Paríži.
Práve v tomto štúdiu pracovala na mnohých známych animovaných filmoch ako Ja, zloduch 3, oboch dieloch Mimoňov alebo Tajnom živote maznáčikov.
Pre rolu schudnem aj dvadsať kíl. Pod nôž však nepôjdem
"My ženy – robia to aj muži, ale myslím, že prevažujú ženy – máme takú hlúpu vlastnosť, že keď sa rúca vzťah, nadobudneme pocit, že to je naša vina.
Z nejakého čudného dôvodu sme si zobrali do hlavy, že robíme niečo zle, a preto musíme začať makať na tom, aby to bolo lepšie, čo je úplná kravina," vysvetľuje herečka Judita Hansman tvrdenie, prečo jej všetky vzťahové neúspechy pomohli posunúť sa správnym smerom.
Je zakladateľkou a principálkou Prešporského divadla, dala si za cieľ šíriť krásno, hoci dnes už vie, že keď v hľadisku sedí 500 ľudí, zasiahne možno piatich, lebo tí ostatní sú nastavení úplne inak.
Počas lockdownu divadlo zavrela a začala nahrávať audioknihy, aby ľudia okolo nej mali z čoho platiť hypotéky.
Vo voľných chvíľach píše knihu a aj by maľovala, keby jej z každej kresby nevyšla sliepka. Pre rolu by bola ochotná schudnúť aj dvadsať kíl, no pod nôž či na botox ju nedostane nikto.
Vraveli mi, aby som na Slovensko nechodil, ale ja som sa vrátil
Už mal za sebou bohatú hráčsku i trénerskú kariéru a užíval si dôchodok na slnečnej Floride, keď mu v lete 2017 zatelefonoval Miroslav Šatan s ponukou koučovať slovenskú hokejovú reprezentáciu. Priznal, že to bol pre neho šok.
Craig Ramsay vedie Slovákov už šiesty rok a chystá sa s tímom na ďalší svetový šampionát. "Chcem vidieť energiu ako v Pekingu, chcem vyhrávať každý zápas. Ak sa tak stane, budeme mať medailu," hovorí 72-ročný Kanaďan pre Sportnet.
Rozhovory ZKH
- Poverený minister obrany Jaroslav Naď: Ak by sme sa spojili s KDH, interrupcie zakazovať nebudeme. To je pre nás červená línia
- Poslanec Juraj Šeliga: KDH odmietlo Záborskú, preto vidím nádej, že by sa mohlo podariť spojiť sa
- Charlotte Srnčík: Ako trans žena mám nakreslený terč na chrbte, niekedy sa bojím chodiť po ulici
Podcasty SME
- Index: O desať rokov bude chýbať 6-tisíc zdravotných sestier. Platy sú len jeden problém, hovorí analytička Rozpočtovej rady Zuzana Múčka
- Dejiny: Stredovekí lekári by súčasnú alternatívnu liečbu rakoviny považovali za tmárstvo, hovorí historička Žofia Lysá
- Vizita: Sexuálna výchova by nemala byť tajomnou komnatou. Intímne partie sú prirodzenou súčasťou tela, hovoria lektorka sexuálnej a vzťahovej výchovy Radka Mikšík a gynekologička Mária Kubalová

Beata
Balogová
