BRATISLAVA. Čo majú spoločné vodca medzinárodného drogového gangu z Albánska Baki Sadiki a bývalý majster Európy v rýchlostných člnoch, držiteľ zlatej Janského plakety, Trnavčan Josef Šipoš – výrobca konopných mastičiek?
Odpoveď je – nič. Slovenské súdy však medzi nich dávajú takmer znamienko rovná sa.
Sadikiho za pašovanie a predaj heroínu na Slovensku a v zahraničí a skrývanie sa v cudzine odsúdili slovenské súdy na 22 rokov väzenia. Šipošovi za výrobu liečivých mastičiek z konopy vymerali najskôr trest 20 rokov.
Kým Sadikiho „produkty“ ruinovali životy ľudí, Šipošove mastičky pomáhali ľuďom podobne ako príbuzné konopné masti predávané legálne v lekárňach.

Krajský súd v Trnave Šipošov prípad už dvakrát vrátil na trnavský okresný súd, ten v utorok už tretí raz rozhodol, že Šípoš je vinný. Vo väzení si má odsedieť 15 rokov a štátu má prepadnúť dom, v ktorom žijú jeho rodičia.
Šipoš, ktorý je celý čas vo väzbe, sa opäť odvolal.
V prípade pochybil napríklad znalec, keď určoval hmotnosť políciou zadržaných rastlín konopy, čo má priamy vplyv na výšku trestu. Obhajca Igor Ribár spochybňuje aj vysoko stanovenú cenu drogy na čiernom trhu.
V stredu parlament rokoval práve o novele Trestného zákona, ktorá mierne znižuje trestné sadzby aj za delikty, akých sa dopustil Šipoš. Ak by poslanci návrh schválili, hrozil by mu trest najviac sedem rokov – ale až pri rozhodovaní po 1. januári 2024, keď má novela začať platiť.

Denník SME preto s poslancami z rôznych politických strán, ale aj s ministrom spravodlivosti hovoril o tom, či považujú 15-ročný trest pre Jozefa Šipoša za spravodlivý a či podporia zmenu Trestného zákona tak, aby sa zníženie trestných sadzieb za podobné delikty týkalo aj už odsúdených ľudí – ako to ide navrhnúť bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS).
Viliam Karas, minister spravodlivosti
Podporíte zmenu v návrhu novely Trestného zákona, aby sa zníženie trestných sadzieb za podobné delikty týkalo aj už odsúdených ľudí?