BRATISLAVA. Sporitelia nebudú mať kedykoľvek prístup k majetku z dobrovoľných príspevkov v druhom pilieri. Zároveň sa zaplatené dobrovoľné príspevky daňovo nezvýhodnia. Poslanci totiž neschválili poslaneckú novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení.
Poslanci SaS svoju podporu novely podmienili tým, že prejdú viaceré pozmeňujúce návrhy Petra Cmoreja. Chcel presadiť možnosť osobitného výberu úspor z druhého dôchodkového piliera, pokiaľ má sporiteľ zabezpečený doživotný dôchodok vo výške stanovenej zákonom.
Takisto umožniť vznik tzv. oranžových obálok s informáciami o budúcich dôchodkoch v súkromnom sektore. Tieto návrhy mu však pri hlasovaní neprešli. Za novelu nakoniec hlasovalo iba 66 poslancov, čo na jej schválenie nestačilo.
Novelou chceli poslanci zatraktívniť dobrovoľné sporenie na dôchodok. Sporiteľ mal mať prístup k majetku tvorenému z dobrovoľných príspevkov alebo jeho časti v zásade kedykoľvek, nie až dovŕšením dôchodkového veku, a to aj opakovane. Osobitný výber mala vyplácať dôchodková správcovská spoločnosť (DSS), s ktorou má sporiteľ uzatvorenú zmluvu. Aj po vyplatení mal podľa návrhu sporiteľ ďalej platiť dobrovoľné príspevky na svoj osobný dôchodkový účet.

Dlhodobý nájomca by si mohol odkúpiť nehnuteľnosť
Poslanci zároveň posunuli do druhého čítania viacero návrhov. Z návrhu zákona o niektorých vzťahoch súvisiacich s nájmom nehnuteľného majetku štátu, ktorý poslanci posunuli do druhého čítania napríklad vyplýva, že dlhodobý nájomca nehnuteľnosti patriacej štátu by mohol mať možnosť si ju odkúpiť.
Návrh predložil poslanec Jaroslav Karahuta zo Sme rodina. "Účelom prijatia navrhovanej právnej úpravy je usporiadať niektoré právne vzťahy súvisiace s nájmom majetku štátu, ktoré nie je možné spravodlivo vyrovnať podľa súčasne platnej právnej úpravy. Ide predovšetkým o situácie, kde štát prenajíma nehnuteľný majetok, ktorého existenciu alebo hmotný substrát zabezpečil nájomca sám a na vlastné náklady," spresnil predkladateľ návrhu.
"Navrhuje sa preto ustanoviť podmienky prevodu takéhoto majetku do vlastníctva nájomcu. Ide predovšetkým o deklarovanie existencie nájomného vzťahu na základe nájomnej zmluvy k predmetu nájmu, ktorý správca majetku štátu vedie ako dočasne prebytočný majetok a ktorý možno podľa súčasnej platnej právnej úpravy prenajať," priblížil poslanec v dôvodovej správe.
Doterajší nájomca alebo jemu blízke osoby by mali byť podľa návrhu zákona nájomcami nehnuteľnosti aspoň 20 rokov, podstatným spôsobom zhodnotili prenajímanú nehnuteľnosť a mali by prejaviť záujem nehnuteľnosť odkúpiť na základe žiadosti. Účinnosť návrhu zákona sa vzhľadom na dĺžku legislatívneho procesu navrhuje na 15. júla.

Špeciálne osobné autá s lekárom
Na výjazdy k pacientom v ohrození života by po novom mohlo chodiť aj špeciálne vybavené osobné auto s lekárom. Nový typ záchranky má zabezpečiť rýchlejšie poskytnutie odbornej zdravotnej starostlivosti. Vyplýva to z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, ktorú tiež plénum národnej rady posunulo do druhého čítania.
Pôjde o nový typ ambulancie záchrannej zdravotnej služby (ZZS), tzv. ambulanciu rýchlej lekárskej pomoci v stretávacom režime (RV). "Ide o osobné motorové vozidlo s lekárom a s materiálno-technickým vybavením podobným ambulancii rýchlej lekárskej pomoci," priblížil rezort zdravotníctva, ktorý novelu predložil.
Upraviť sa majú sa aj pravidlá zmeny sídla stanice ZZS a navrhuje sa aj pravidelná úprava sídel staníc podľa aktuálnych potrieb obyvateľstva. Návrh zákona zároveň presnejšie definuje požadované časové limity a povinnosti poskytovateľov ZZS tak, aby sa minimalizovali časové straty pri výjazdoch.
Z návrhu tiež vyplýva, že licencie pre záchranky by malo opäť prerozdeľovať ministerstvo zdravotníctva. Rezort tak chce zvýšiť transparentnosť výberových konaní na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie ZZS.

Delegovanie predpisovanie liekov sa má upraviť
Poslanci do druhého čítania posunuli aj novelu o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Z nej vyplýva, že sa má upraviť delegovanie predpisovania liekov medzi špecialistami a všeobecnými lekármi.
Lekár špecialista bude môcť podľa návrhu poveriť všeobecného lekára predpisovaním liekov, a to najviac na tri mesiace. "Za správnu indikáciu humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky alebo dietetickej potraviny je zodpovedný odborný lekár," ozrejmilo ministerstvo zdravotníctva. V prípade pacientov s trvalou a nezvratnou inkontinenciou tretieho stupňa a pri diagnostikovanej trvalej a nezvratnej stómii sa môže odporúčanie udeliť na dobu neurčitú, pretože ide o nezvratný stav.
Všeobecného lekára by mohol na predpisovanie oprávniť tiež lekár ústavnej zdravotnej starostlivosti pri prepustení pacienta z nemocnice.
Novela tiež mení pravidlá pre nekomerčné klinické skúšania. Chce tak zlepšiť dostupnosť inovatívnej, efektívnejšej a bezpečnejšej liečby. Konanie pre povolenie skúšania sa má napríklad oslobodiť od správneho poplatku. Rozšíriť by sa mala tiež možnosť na vydanie povolenia na použitie nových liekov pri ohrození života alebo pri riziku závažného zhoršenia zdravotného stavu pacienta. Po novom by sa k nim mohli dostať aj osoby, ktoré neboli účastníkmi klinického skúšania.
Novelou sa malo tiež zavádzať očkovanie v lekárňach, zo začiatku najmä proti chrípke. Rezort zdravotníctva tak chcel zvýšiť zaočkovanosť populácie. Zámer nakoniec z novely vypustili.