PEZINOK. Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry navrhujú pre Mariana Kočnera v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho súhrnný trest na doživotie.
Uviedli to v rámci záverečnej reči na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.
Obžalovaný je momentálne právoplatne odsúdený za falšovanie miliónových zmeniek na 19 rokov väzenia.
Rovnaký trest prokurátori navrhli aj spoluobžalovanej Alene Zsuzsovej, ktorá je už odsúdená za podiel na vražde exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka na 21 rokov väzenia. Zároveň u oboch obžalovaných navrhli trest prepadnutia majetku.
Obžalovaného Kočnera prokurátor charakterizoval ako mimoriadne nebezpečného človeka s absenciou akejkoľvek ľútosti. "V prípade, ak by sa niekedy ocitol na slobode, nebude spoločnosť pred jeho recidívou dostatočne chránená," zdôvodnil Mikuláš.
V kauze prípravy vrážd prokurátorov sú obžalovaní aj Dušan Kracina a bosniansky občan Darko Dragič. V prípade prvého menovaného navrhli prokurátori trest 25 rokov väzenia a v prípade druhého 17 rokov.
Prokurátori navrhli upraviť právnu kvalifikáciu niektorých skutkov. Kuciakova vražda bola podľa nich vykonaná organizovanou skupinou. V prípade Mariana Kočnera i Zsuzsovej aj z pomsty.
Obžalovaní a ich obhajcovia prednesú svoje záverečné reči v piatok 12 mája.

Odzneli záverečné reči
Zavraždený Ján Kuciak bol pre obžalovaného Kočnera spomedzi novinárov najväčšou hrozbou. V záverečnej reči pred senátom to uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Daniel Mikuláš. Podotkol, že Kuciak venoval podnikateľovi v roku 2017 "smršť článkov".
Mikuláš hovoril o extrémnej pomstychtivosti Kočnera, tiež o jeho zvláštnom spôsobe uvažovania. Predstava, že by si Zoltán Andruskó objednal vraždu novinára a pripravoval vraždy prokurátorov z vlastnej iniciatívy, je podľa neho iluzórna.
"Nemal dôvod sprostredkovať vraždy štyroch osôb," zdôraznil. Rovnako vylučuje aj alternatívu, že by z vlastnej iniciatívy konala Alena Zsuzsová. Výpovede Andruskóa, ktorý sa priznal k sprostredkovaniu vrážd a usvedčuje Zsuzsovú i Kočnera, sú podľa neho vierohodné a potvrdzované ďalšími dôkazmi.
"Je zrejmé, že Marian Kočner mal ku Kuciakovi nepriateľský vzťah," podotkol prokurátor ÚŠP Matúš Harkabus s tým, že nepriateľský vzťah mal Kočner aj k súčasnému generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi.
"Je vysoko pravdepodobné, že za prvý cieľ svojho vražedného ťaženia si Kočner vybral Maroša Žilinku," doplnil Mikuláš. Objednávka na Žilinkovu likvidáciu mala byť aktuálna ešte aj v čase Kuciakovej vraždy.
Vraždu prokurátora Petra Šufliarskeho si mal Kočner podľa prokurátorov objednať po tom, ako sa stal prvým námestníkom generálneho prokurátora.
Mikuláš poukázal tiež na to, že komunikácia medzi Kočnerom a Alenou Zsuzsovou v aplikácii Threema sa nemôže vykladať len doslovne.
"Objektívny pozorovateľ nemôže nevidieť časti komunikácie, ktoré sa týkajú prípravy vrážd a sú šifrované," podotkol. Šifrou pre vraždu sú podľa prokurátorov slová o vypadávajúcich zuboch.
Dragič žiada prepustenie
Obžalovaný Darko Dragič z kauzy prípravy vrážd prokurátorov požiadal v utorok súd o prepustenie z väzby. Počas výsluchu zdôraznil, že je väzobne stíhaný už dva roky.
Tvrdil, že obžalobe čelí na základe jedinej svedeckej výpovede, ktorej pravdivosť bola ďalšími dôkazmi vyvrátená.
Ide o výpoveď Iľju Weissa, ktorý už skôr pred súdom povedal, že pracoval na zabezpečení ukradnutého auta obžalovanému. Podotkol, že automobil napokon nedodal, lebo mu Dragič nezaplatil.
Vozidlo malo byť použité v súvislosti s plánovanou vraždou súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku.
"Situáciu, ktorá sa mala stať, si Iľja Weiss vymyslel," zdôraznil obžalovaný. Súd zatiaľ o žiadosti Dragiča o prepustenie z väzby nerozhodol.
Kracina vinu odmieta
Obžalovaný Dušan Kracina odmietol, že by sa niekedy podieľal na príprave vrážd prokurátorov. "Nikdy nič, za čo som obžalovaný, sa nestalo," povedal v rámci utorkového výsluchu .
"Nikdy som neurobil žiadnu reálnu aktivitu smerujúcu k sledovaniu alebo usmrteniu pána Žilinku," povedal. Zdôraznil, že nikoho v tejto súvislosti ani nekontaktoval.
Kočner vypovedal
Kočner v rámci výsluchu odpovedal aj na otázky prokurátorov. Predtým to odmietal. V utorok pred súdom vinu odmietol.
Vyjadril presvedčenie, že sa raz nájdu osoby, ktoré si mali objednať vraždy prokurátorov. "Je v spise veľa indícií, ktoré vyšetrovateľ nevidel alebo nechcel vidieť," podotkol obžalovaný. Konkrétne mená však neuviedol.
Pred ním vypovedala aj obžalovaná volavka Zsuzsová. Už skôr zdôraznila, že prokuratúra nepredložila jediný dôkaz o tom, kedy a ako si mala objednať vraždu Kuciaka i pripravované vraždy prokurátorov.
Odmietla, že by sa pre Kočnera v minulosti podieľala na sledovaní osôb. Opakovane spochybnila pravdivosť listu, ktorý mal Andruskó ešte pred svojím zadržaním dať svojej známej.
V liste, ktorý bol predložený orgánom činným v trestnom konaní na jar 2023, boli Zsuzsová a Kočner označení za objednávateľov vrážd.
Právoplatné sú tri rozhodnutia
V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018 súd rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej.
Špecializovaný trestný súd ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd vrátil v máji 2021 prípad prvostupňovému súdu.
Právoplatné sú tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.
Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia obžalobe štyri osoby - Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Dušan Kracina a Darko Dragič.
Szabó bol vylúčený na samostatné konanie, súd ho uznal vinným. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť od Mariana Kočnera podľa obžaloby na jeseň 2017. V prípade Šufliarskeho približne o rok neskôr.