SME

Výber rozhovorov: O lete plnom politiky, modernej škole či novej Inchebe

Výber z najlepších rozhovorov pre SME.

Výber rozhovorov (newsletter SME).Výber rozhovorov (newsletter SME). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Čaká nás leto plné politiky, aké sme tu nemali posledných dvadsať rokov

Politológ Jozef Lenč. (zdroj: Archív J.L.)Politológ Jozef Lenč. (zdroj: Archív J.L.)

Prezidentka Zuzana Čaputová sa rozhodla pre úradnícku vládu, ktorá nás povedie až do najbližších volieb. Ich termín, 30. september, označil politológ Jozef Lenč za nie príliš vhodný.

V rozhovore hovorí aj o tom, kto má najväčšie šance v nich uspieť a čo si myslí o návrate starých tvári do politiky.

Kreslia v Bratislave modernú školu: prečo by sa v nej nemohla cvičiť aj joga alebo byť wellness?

Travis Pennock a Michael Posthumus z USA navštívili Slovensko na pozvanie súkromnej školy Felix. (zdroj: Petronela Ševčíková)Travis Pennock a Michael Posthumus z USA navštívili Slovensko na pozvanie súkromnej školy Felix. (zdroj: Petronela Ševčíková)

V moderných školách sa vyučuje projektovo. Je bežné, že sa na seminári stretnú desaťroční študenti spolu s 12-ročnými. Učiteľ vytvára skupiny a usádza ich v miestnosti podľa potrieb.

SkryťVypnúť reklamu

A napríklad na telesnej výchove sa nemusí hrať iba futbal, ale môže sa cvičiť aj joga.

Architekt Travis Pennock a pedagóg Michael Posthumus takéto školy poznajú. Za úlohu dostali jednu takú navrhnúť a postaviť v Bratislave, kam prišli na pozvanie súkromnej školy Felix. Obaja pracujú pre spoločnosť Fielding International, ktorá realizuje stavbu inovatívnych škôl po celom svete.

"Zaujíma nás, koľko študentov navštevuje školu, aké predmety sa tam vyučujú. Pýtame sa aj na to, čo by chceli, aby sa stalo, keď prídu študenti do školy, alebo ako to vyzerá, keď sa vyučuje trebárs matematika," vysvetľuje v rozhovore pre SME Posthumus.

Pennock ho dopĺňa. "Vieme nadizajnovať neuveriteľne inovatívnu školu. Ponúkame ihrisko, na ktorom sa môžu hrať. Ale otvorené myslenie je základ, ktorý nám to umožňuje. Bez neho škola nedokáže naplno využiť to, čo im ponúkame."

SkryťVypnúť reklamu

V novej Inchebe chceme aj byty

Generálny riaditeľ Incheby Alexander Rozin. (zdroj: SME/Marko Erd)Generálny riaditeľ Incheby Alexander Rozin. (zdroj: SME/Marko Erd)

Jeho meno je viac ako tri dekády spojené s bratislavským výstaviskom Incheba. Za najťažšie v jeho doterajšej histórii považuje covidové roky. "Výstavy sa pripravujú rok-dva dopredu, vtedy sme však nevedeli, čo bude na druhý deň," spomína šéf a majiteľ Incheby Alexander Rozin.

Podnikateľ ruského pôvodu, ktorý je pre mnohé kauzy vnímaný kontroverzne, žil v posledných rokoch mimo pozornosti médií. Vrátil sa do nej pred tromi rokmi ako jeden z kandidátov na 60-miliónovú dotáciu vlády na nové Národné kultúrne a kongresové centrum.

"Najviac ma nahnevalo, že podklady hovorili o tom, že v Bratislave neexistujú priestory na usporiadanie kongresových podujatí," spomína Rozin v rozhovore pre INDEX, v ktorom vysvetľuje aj svoje ďalšie zámery s rozvojom výstaviska na petržalskom brehu Dunaja.

SkryťVypnúť reklamu

Najradšej by som na každé oddelenie najal účtovného hackera

Marek Rešovský. (zdroj: DTSE Slovakia)Marek Rešovský. (zdroj: DTSE Slovakia)

Zatiaľ čo činnosti centier poskytovaných služieb Deutsche Telekom Services Europe Slovakia v Bratislave a Košiciach môžu byť pre bežných ľudí na prvý pohľad ťažšie uchopiteľné, práve vďaka nim proces spracovania faktúr klientov mobilných operátorov Slovak Telekom, T-Mobile CZ a ďalších zo skupiny Deutsche Telekom prebieha hladko.

Spracúvanie faktúr je však len jednou z činností, ktoré DTSE Slovakia vykonáva. Taktiež identifikuje príležitosti na digitalizáciu a automatizáciu procesov v účtovníctve a aktívne sa na nich podieľa.

V rozhovore Marek Rešovský, výkonný riaditeľ Deutsche Telekom Services Europe SK & CZ, rozpráva o vzniku spoločnosti DTSE Slovakia, míľnikoch jej rozvoja, ako aj o výzvach, ktorým toto centrum v súčasnosti čelí.

SkryťVypnúť reklamu

Niekde bola nenávisť voči Thatcherovej taká veľká, že keď zomrela, organizovali sa pouličné oslavy

Margaret Thatcherová (zdroj: WIKIMEDIA)Margaret Thatcherová (zdroj: WIKIMEDIA)

Málokto k nej má neutrálny postoj. O tom, aká bola výrazná, hovorí aj to, že Margaret Thatcherová a Winston Churchill boli jediní poddaní, ktorým na pohreb prišla kráľovná.

Britský historik Eric J. Evans o najdlhšie slúžiacej britskej premiérke napísal, že za jej premiérovania sa stala Británia lakomejšou, chamtivejšou, ľstivejšou a sebeckejšou spoločnosťou a že takou aj zostala.

"S výnimkou Winstona Churchilla žiaden iný premiér v 20. storočí nezanechal na britskej spoločnosti takú stopu," hovorí pre SME prekladateľ a novinár Tomáš Mrva, ktorý Evansovu knihu preložil do slovenčiny.

"Keď ju konfrontovali s tým, že časť spoločnosti sa má horšie, ako keď nastúpila, argumentovala, že tí bohatší dávajú viac na charitu. Presvedčenie o sile voľného trhu malo u nej niekedy až silu náboženského presvedčenia," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ma niekto chce, tak si ma nájde. Som staromódny a neviem sa predať

Attila Mokos na premiére filmu Moc, ktorý je aktuálne v kinách. (zdroj: Robert Tappert)Attila Mokos na premiére filmu Moc, ktorý je aktuálne v kinách. (zdroj: Robert Tappert)

Je vorkoholik, maximalista, stále niekam behá a nedokáže povedať nie. Hoci už má niekedy pocit, že by mal spomaliť. Tvrdí zároveň, že je dosť uzavretý človek a nevie sa predať. „Som taký staromódny kus,“ hovorí o sebe herec Attila Mokos.

Myslí si, že dobré už bolo a čaká nás už len čoraz tvrdšia budúcnosť. „Táto doba je dosť krutá a bojím sa toho, že ak dôjde k všeobecnému existenčnému úpadku, bude to príležitosť pre radikálne uvažujúcich ľudí, ktorí môžu zmanipulovať spoločnosť. Dúfam len, že spoločnosť je na takej úrovni, že to dokáže odčítať.“

Nepovažuje sa za optimistu, ale pôsobí prívetivo, sympaticky a darí sa mu. Tento rok získal rovno dve národné filmové ceny Slnko v sieti za najlepší herecký výkon v hlavnej (Piargy) aj vo vedľajšej postave (Čierne na bielom koni), čo sa ešte doteraz nestalo.

SkryťVypnúť reklamu

Iveta nikdy nemala ísť do vzťahu so Štaidlom

Michal Samir, režisér Ivety, seriálu o Ivete Bartošovej. (zdroj: MARKÍZA)Michal Samir, režisér Ivety, seriálu o Ivete Bartošovej. (zdroj: MARKÍZA)

Anjelská tvár, anjelsky hlas. Z Ivety Bartošovej sa rýchlo stala hviezda česko-slovenskej popmusic, no krásne časy trvali krátko. Vystriedala ich tragédia, ktorá zavŕšila sériu drám.

Smrť milenca, záhadný únos, psychické problémy a novinári, ktorí striehli na jej smrť. Keď zomrela, nebol jej syn Artur Štaidl ešte ani plnoletý. Dnes sa na to všetko musí pozerať ešte raz.

Michal Samir, režisér seriálu Iveta, mu to nijako neuľahčil, pretože rozhodne nesúhlasí s predstavou, že bola len obeťou a chudinkou. „Dopredu som ho upozornil, že sa jej nechystám urobiť pomník,“ povedal v rozhovore pre SME na pražskej premiére v Lucerne.

Skúsenosť s vojnou človeka naučí žiť len zo dňa na deň

Halyna Kapralova. (zdroj: SME/Marko Erd)Halyna Kapralova. (zdroj: SME/Marko Erd)

Jej otec odpratával trosky po výbuchu Černobyľu, stará mama trpela dôsledkami hladomoru a prastará mama utekala pred stalinskými represiami. V rodine sa však o týchto veciach takmer vôbec nehovorilo.

SkryťVypnúť reklamu

„Myslím si, že vo všeobecnosti staršia generácia o traumatických udalostiach nerozprávala. Stratégia bola, že na zlé veci treba čím skôr zabudnúť,“ vraví ukrajinská herečka Halyna Kapralova, ktorá uviedla inscenáciu svojej hry Najdrahšie na svete.

V hre, ktorá sa okrem iného venuje aj téme mlčania o traumatických udalostiach, spracúva aj tému materinského strachu počas vojny.

Ona sama utiekla so synom a mamou pred ruskou inváziou a útočisko našla v Bratislave, kde pracuje ako rekvizitárka v divadle Astorka Korzo ’90.

Pri Studenkovej a Horváthovi na mňa doľahla zodpovednosť

Herec Marek Rozkoš v seriáli Dunaj, k vašim službám.  (zdroj: TV Markíza)Herec Marek Rozkoš v seriáli Dunaj, k vašim službám. (zdroj: TV Markíza)

Pochádza z východu, usadil sa vo Zvolene, teraz hrá v dobovom bratislavskom seriáli. Od hereckých bardov, ktorí hrajú jeho rodinu, sa snaží nasávať skúsenosti, ako pracovať pred kamerou a ako prepínať medzi televíziou a divadlom.

SkryťVypnúť reklamu

S hercom Marekom Rozkošom sme sa rozprávali o podobnosti jeho hlasu s Tomášom Maštalírom, o moderných slovách v dobovom seriáli, javiskovej reči i o lokálnych akcentoch, ktoré trhajú uši.

To, že ho neprijali na VŠMU, dnes berie ako veľké šťastie, ktoré malo rôzne následky aj splnenie jeho najväčšieho sna – mať dcéru. Práve v týchto dňoch sa ten sen rozrastie o syna.

Literatúra nám pomáha lepšie sa vcítiť do mŕtvych

Jóko Ogawa. (zdroj: FOTO - ARCHÍV J.O.)Jóko Ogawa. (zdroj: FOTO - ARCHÍV J.O.)

Pamätáte si, čo ste robili napríklad 16. októbra pred štyrmi rokmi? A veríte tomu, ak vám niekto pripomenie, čo ste rozprávali na stužkovej? A keď vám niekto neznámy povie, že si vás dobre pamätá? A vy jeho nie?

Pamäť je čosi, čo nás ovláda a bez nej prestávame byť ľuďmi. Japonská spisovateľka Jóko Ogawa venovala pamäti a jej neprítomnosti veľkú časť svojho diela.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhovory ZKH

  • Hlavná pediatrička ministerstva zdravotníctva Elena Prokopová: Naši rodičia neboli z teploty detí takí vystresovaní, vedeli to zvládnuť
  • Poslanec Martin Čepček: Prieskumy o potratoch? Občania nevedia, čo sú to interrupcie
  • Vedci Katarína Mikušová a Ján Tkáč: Na Slovensku veda nie je lukratívne povolanie. Bolo by fajn, keby sme mohli viesť dôstojný život

Podcasty SME

  • Vizita: Osýpky sú pekelnejšie, než si ľudia myslia. Dokážu vypnúť imunitu aj na niekoľko týždňov, hovorí lekárka Lívia Hlavačková
  • TransFér: Aktivistka Zara Kromková: Cirkev nech si spytuje svedomie, je spoluzodpovedná za nenávisť voči LGBT+ ľuďom
  • Ľudskosť: Čo všetko treba spraviť, aby sa krajina uzdravila z vojny? A ako dlho to trvá? Odpovedá politologička Dagmar Kusá
Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 312
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 039
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 084
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 909
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 898
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 616
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 489
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu